REKLAMA

Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?

2015-04-02 11:15
publikacja
2015-04-02 11:15
Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?
Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?
/ FORUM

Kto i w jaki sposób ma rozliczyć podatki za zmarłego małżonka? Sprawa się komplikuje, gdy prowadził on działalność gospodarczą na podatku liniowym. W takim przypadku małżonkowie nie mają prawa do wspólnego opodatkowania. Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?

Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?
Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy? (FORUM)

Czytelniczka Bankier.pl zapytała: W roku 2014 mąż rozliczał się sam i ja sama, gdyż On miał własną działalność i płacił podatek liniowo. Mieliśmy wspólność majątkową i pozostawaliśmy w związku małżeńskim od 1978 roku. W 2014 roku chyba w kwietniu mąż prócz działalności, zatrudnił się jeszcze jako doradca w firmie komputerowej. W maju miał operację, potem była chemia, naświetlania i mąż zmarł 18 października 2014 roku. Pod koniec lutego tego roku dostałam z pracy męża PIT-11 z jego dochodami. Co teraz robić? Czy mam się rozliczyć wspólnie i ująć jego dochody? Czy tylko rozliczyć się sama? Nadmieniam, że działalność męża zamknęłam i w urzędach i w skarbówce.

Odpowiedź eksperta:

Z informacji czytelniczki wynika, że małżonek w trakcie roku podatkowego prowadził działalność gospodarczą, którą opodatkowywał podatkiem liniowym (PIT-36L).

Jednocześnie w tym samy okresie podjął zatrudnienie (zakładam, że na podstawie umowy o pracę - czytelniczka tego nie precyzuje) jako doradca w firmie komputerowej.

W tym miejscu trzeba przyjąć kolejne założenie, nie wynikające z informacji czytelniczki, że zatrudnienie w firmie komputerowej nie było zatrudnieniem na rzecz byłego pracodawcy małżonka, tego u którego potencjalnie mógł pracować przed podjęciem działalności gospodarczej. W innym razie małżonek czytelniczki straciłby prawo do skorzystania z podatku liniowego w roku podatkowym 2014.

Zmarłego rozliczy urząd skarbowy

Czyniąc powyższe uwagi i odpowiadając na pytanie czytelniczki, powinna rozliczyć się sama. Wybór przez małżonka podatku liniowego pozbawia możliwości współopodatkowania małżonków. Przychodami zmarłego małżonka zajmie się właściwy urząd podatkowy, który po uprzedniej korespondencji ze spadkobiercami w celu ustalenia wielkości przychodów i ewentualnych odliczeń zmarłego małżonka czytelniczki wystawi decyzję podatkową, w której określi ewentualne zobowiązanie podatkowe lub nadpłatę w podatku. Spadkobiercy zmarłego będą musieli zastosować się do takiej decyzji organu podatkowego co do zasady zamknie rozliczenia podatkowe zmarłego małżonka.

W bardzo podobnej sprawie były już wydawane interpretacje podatkowe np.: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 1 września 2009 r. sygn. ILPB2/415-597/09-3/JK

Jacek Stefański
adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki