REKLAMA

Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?

2015-04-02 11:15
publikacja
2015-04-02 11:15

Kto i w jaki sposób ma rozliczyć podatki za zmarłego małżonka? Sprawa się komplikuje, gdy prowadził on działalność gospodarczą na podatku liniowym. W takim przypadku małżonkowie nie mają prawa do wspólnego opodatkowania. Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?

Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?
Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?
/ FORUM
Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy?
Co zrobić z PIT zmarłego męża po zamknięciu firmy? (FORUM)

Czytelniczka Bankier.pl zapytała: W roku 2014 mąż rozliczał się sam i ja sama, gdyż On miał własną działalność i płacił podatek liniowo. Mieliśmy wspólność majątkową i pozostawaliśmy w związku małżeńskim od 1978 roku. W 2014 roku chyba w kwietniu mąż prócz działalności, zatrudnił się jeszcze jako doradca w firmie komputerowej. W maju miał operację, potem była chemia, naświetlania i mąż zmarł 18 października 2014 roku. Pod koniec lutego tego roku dostałam z pracy męża PIT-11 z jego dochodami. Co teraz robić? Czy mam się rozliczyć wspólnie i ująć jego dochody? Czy tylko rozliczyć się sama? Nadmieniam, że działalność męża zamknęłam i w urzędach i w skarbówce.

Odpowiedź eksperta:

Z informacji czytelniczki wynika, że małżonek w trakcie roku podatkowego prowadził działalność gospodarczą, którą opodatkowywał podatkiem liniowym (PIT-36L).

Reklama

Jednocześnie w tym samy okresie podjął zatrudnienie (zakładam, że na podstawie umowy o pracę - czytelniczka tego nie precyzuje) jako doradca w firmie komputerowej.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W tym miejscu trzeba przyjąć kolejne założenie, nie wynikające z informacji czytelniczki, że zatrudnienie w firmie komputerowej nie było zatrudnieniem na rzecz byłego pracodawcy małżonka, tego u którego potencjalnie mógł pracować przed podjęciem działalności gospodarczej. W innym razie małżonek czytelniczki straciłby prawo do skorzystania z podatku liniowego w roku podatkowym 2014.

Zmarłego rozliczy urząd skarbowy

Czyniąc powyższe uwagi i odpowiadając na pytanie czytelniczki, powinna rozliczyć się sama. Wybór przez małżonka podatku liniowego pozbawia możliwości współopodatkowania małżonków. Przychodami zmarłego małżonka zajmie się właściwy urząd podatkowy, który po uprzedniej korespondencji ze spadkobiercami w celu ustalenia wielkości przychodów i ewentualnych odliczeń zmarłego małżonka czytelniczki wystawi decyzję podatkową, w której określi ewentualne zobowiązanie podatkowe lub nadpłatę w podatku. Spadkobiercy zmarłego będą musieli zastosować się do takiej decyzji organu podatkowego co do zasady zamknie rozliczenia podatkowe zmarłego małżonka.

W bardzo podobnej sprawie były już wydawane interpretacje podatkowe np.: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 1 września 2009 r. sygn. ILPB2/415-597/09-3/JK

Jacek Stefański
adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
janeczka585
Cenna wiedza, nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Mąż znajomej zginął w wypadku, prowadził firmę, rozliczał się na skali. Formalności, procedury, jeszcze po śmierci bliskiego człowieka to wcale nie jest proste do ogarnięcia. Zwłaszcza człowiek, który nie prowadzi działalności jest w temacie zielony. W sieci jest niby dużo informacji,Cenna wiedza, nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Mąż znajomej zginął w wypadku, prowadził firmę, rozliczał się na skali. Formalności, procedury, jeszcze po śmierci bliskiego człowieka to wcale nie jest proste do ogarnięcia. Zwłaszcza człowiek, który nie prowadzi działalności jest w temacie zielony. W sieci jest niby dużo informacji, ale niekoniecznie takich, których się szuka. Pomagałam jej więc wiem jak to wygląda od kuchni. Sporo sensownych info znalazłam właśnie u Was i na mala-firma.pl, chyba tak to było. O takich rzeczach warto pisać, bo nigdy nie wiadomo, co czeka za rogiem...

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki