Co rząd zrobi z OFE?

główny analityk Bankier.pl

Sobotnie wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego zmusiło wicepremiera Morawieckiego do odkrycia części kart dotyczących przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wstępne plany zakładają kontynuację demontażu OFE, choć szczegóły pozostają owiane mgłą niepewności.

„Musimy z wiarą iść do przodu i formułować nowe propozycje dla społeczeństwa. One już są. Choćby taka propozycja jak ta, która odnosi się do pytania: co zrobić z tymi pieniędzmi, które pozostały w OFE? Które dzisiaj w gruncie rzeczy tracą na wartości. A które mogą być podstawą nowych, ważnych przedsięwzięć, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej, ale także będą wspierały miliony polskich gospodarstw domowych. Musimy to zrobić. Takie propozycje są" – powiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Powiało grozą. Przynajmniej dla posiadaczy akcji spółek notowanych na GPW. Po drugim „skoku” na OFE w funduszach pozostało 137,9 mld złotych (stan na koniec maja 2016 r.), z tego 103 mld zł ulokowanych w akcjach spółek z GPW. To jedna piąta wartości wszystkich spółek krajowych notowanych na warszawskim parkiecie.

Morawiecki na uspokojenie

Aby ukoić obawy inwestorów, na pół godziny przed otwarciem poniedziałkowej sesji giełdowej wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zwołał konferencję prasową, na której zaprezentował zręby koncepcji reformy kapitałowego filaru emerytalnego. Z punktu widzenia inwestora indywidualnego kluczowym pytaniem było: co dalej z OFE? Czy aktywa funduszy zostaną znacjonalizowane? Czy OFE zostaną zmuszone do „sypania” akcjami, dołując giełdowe indeksy?

Tak WIG20 reagował na ujawnienie rządowych planów wobec OFE
Tak WIG20 reagował na ujawnienie rządowych planów wobec OFE (Bankier.pl)

Prezentacja wicepremiera Morawieckiego nie pozostawia złudzeń: OFE w obecnej formie są już historią. Rząd zarzeka się, że „nie było i nie ma w planach nacjonalizacji OFE”. Lecz w tym samym zdaniu wicepremier Morawiecki dodał, że chce „przekazać pieniądze Polakom” i że kasa z OFE zostanie przeniesiona do rządowego „programu budowy kapitału”.

Dwa slajdy i domysły

Z punktu widzenia giełdowego inwestora w całej prezentacji pana Morawieckiego kluczowe są dwa slajdy. Na pierwszym Ministerstwo Rozwoju jasno pokazuje, dlaczego OFE w obecnym kształcie nie mają sensu. Ze względu na mechanizm „suwaka”  - czyli przenoszenia co rok 1/10 zgromadzonego kapitału na rachunek w ZUS w przypadku osób, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało 10 lub mniej lat – aktywa OFE będą topniały, zmuszając fundusze do sprzedawania akcji.

Stąd też likwidację OFE należy traktować jako kontynuację polityki Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego, którzy w latach 2011-13 dokonali faktycznego demontażu przymusowego kapitałowego filaru emerytalnego. Projekt „koncepcji zmian w OFE” zawiera się w jednym schemacie:

Co z tego wynika? Po pierwsze, rząd przyznał, że na „dzień dobry” wypłaci sobie ¼ kasy z OFE i przetransferuje ją do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Chodzi o niebagatelną kwotę 35 miliardów złotych. Do FRD trafią akcje zagraniczne, gotówka i papiery dłużne (obligacje korporacyjne, samorządowe, listy zastawne itp.). Te pieniądze zostaną zutylizowane na bieżące wypłaty emerytur w następnych kilku latach.

Po drugie, akcyjny portfel OFE ma zostać „w trybie ustawy przekształcony na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE”. Cokolwiek by to miało znaczyć. Detali nie znamy, ale zapewne byłoby to coś w stylu powtórki „drugiego rozbioru” OFE zorganizowanego trzy lata temu przez rząd PO przy akceptacji PiS-u.  

Wnioski inwestycyjne

Jeśli przedstawiony powyżej projekt wszedłby w życie (co nie jest jeszcze przesądzone, bo to dopiero wstępna koncepcja), to przynajmniej do końca 2017 roku akcyjna część portfela OFE powinna pozostać bezpieczna. Co będzie później, tego nadal nie wiemy. Ale przynajmniej nie wygląda na to, aby obecny rząd zdecydował się na wariant najgorszy z możliwych: czyli otwartą nacjonalizację akcyjnej części OFE.

Teoretycznie OFE przekształcone w zwykłe TFI akcji polskich nadal zarządzałyby tym portfelem, choć nie wiadomo na jakich warunkach. Nie wiadomo także, czy „właściciele” IKE mogliby swobodnie dysponować jednostkami TFI. Kto prowadziłby rejestr IKE? Kiedy można by wypłacić zgromadzone oszczędności? Pytań i wątpliwości jest zdecydowanie więcej niż konkretnych zapowiedzi. A nawet te zapewne się zmienią w toku prac nad reformą emerytalną.

W mojej ocenie poniedziałkowa prezentacja wicepremiera Morawieckiego nie zdejmuje z rynku niepewności związanych z przyszłością Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rząd potwierdził, że ma chrapkę na te pieniądze, ale nadal nie wie, jak je skonsumować. Jedna sprawa wydaje się pewna: koniec OFE jest już przesądzony. Niewiadomą pozostaje tylko sposób i harmonogram ostatecznego rozwiązania tej kwestii.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~franek

P Kolany wprowadza w blad czytelnikow.W OFE nie było zadnych pieniedzy jedynie obligacje tj.przyrzeczenie zaplaty czyli dlug.Wczesniej w OFE oplaty wynosily 9% prowizji plus oplaty za prowadzenia rachunku ,tj kolejne 1.5% na prowadzenie konta emerytalnegoa w UK w Fidelity wynosza one ok. 0,35%
P Robert Gwiazdowski wyjasnial tte kwestie kilkaktotnie.Cytat :Już mi się nie chce powtarzać tego samego co mówiliśmy i pisaliśmy od 1998 roku, ale skoro zwolennicy OFE uparcie powtarzają, że rząd zabrał im ich pieniądze, to muszę powtórzyć, że w OFE nie było w ogóle żadnych pieniędzy, to co można nazwać „środkami” – czyli akcje – w OFE pozostały, a rząd jedynie przeksięgował dług! Po raz kolejny zresztą. Po raz pierwszy zrobił to w 1999 roku, a w 2012 zrobił to w drugą stronę. Części „akcyjnej” zwolennikom OFE rząd przecież nie zabrał. Natomiast tym, którzy zwolennikami OFE nie są, pozwolił wybrać, czy chcą być w OFE czy nie chcą.
http://wei.org.pl/blogi-wpis/run,dlaczego-obroncy-ofe-nie-protestowali-w-2008-roku,page,1,article,1890.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Sputnik

Sprawa wygląda tak. Oni pewnie zrobią tą reformę. Która albo się sprawdzi albo i nie. Ale jak zrobią to skończą jak Platforma Obywatelska przy kolejnych wyborach. Czyli Platforma Przegranych która za jakiś czas skończy na śmietniku w konsekwencji zostanie zapomniana jak Paligłup. Przyjdzie kolejny rząd- nie wiadomo jaki i z kim na czele i powie tak "PIS zrobili tragiczną reformę, trzeba przenieść pieniądze emerytów gdzieś...tam....(gdzie sobie wymyslą" I znów zaczną przenosić.I tak do końca świata i o jeden dzień dłużej. Aż nie będzie czego przenosić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~jareczek

w ofe mam ok 20 tys zl z tego wynika, ze chca po równo podzielić czyli ukraść mi 13 tys 700 zl ! to jes ta praworządność wg pisiorów ? spotkamy się w sądzie !

! Odpowiedz
0 0 ~lobotomek

A tam spotkasz sędziów powołanych przez Dudę. Bo tych wyznaczonych przez KRS Duda zaprzysiąc nie chce. Ma w tym wprawę.

! Odpowiedz
2 0 ~ase

A kit z tym, lepiej sobie siedzieć przed komputerem i zarabiać online, jest dobry sposób na niezłe pieniądze , wpiszcie sobie w google - jak zarobić na blogu drugą wypłatę

! Odpowiedz
1 2 ~sten

Jeszcze 2-3 l;ata tej bolszewickiej polityki i rządząca sekta rozwali system finansow panstwa w drobny mak ! Wiadomo ze trafili znowu w dobrą koniunkture,więc na razie mają z czego rozdawac i kupowac prostaczkow, ktorzy wierzą ze im manna spada z nieba, ale dobra koniunktura nigdy nie trwa wiecznie !

! Odpowiedz
0 1 ~ciekawe

Słabi nauczyciele wychowują słabych uczniów (niedouczonych). Głupi wyborca daje się złapać na absurdalne obietnice. Na koniec wszyscy narzekamy na system.

! Odpowiedz
19 5 ~KIRGIZ

BRAWO PIS ! tylko PIS uratuje Polskę i nasze oszczędności !!! wreszcie ktoś dba o obywateli ,a nie o siebie , jak za PO !

! Odpowiedz
1 6 ~arti

Zabierając obywatelom 1/4 pieniędzy ? Dba ale o własną dupę, a nie o obywateli

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 1,74% 49 728,30
2020-06-03 17:15:01
WIG20 1,76% 1 766,85
2020-06-03 17:15:00
WIG30 1,89% 2 049,33
2020-06-03 17:15:00
MWIG40 1,93% 3 545,60
2020-06-03 17:15:01
DAX 3,88% 12 487,36
2020-06-03 17:37:00
NASDAQ 0,78% 9 682,91
2020-06-03 22:03:00
SP500 1,36% 3 122,87
2020-06-03 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.