REKLAMA

Minął rok od skoku na OFE

Krzysztof Kolany2015-02-03 11:20główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-02-03 11:20

Równo rok temu – 3 lutego 2014 roku – obligacje należące do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostały „przetransferowane” do ZUS-u i tam unicestwione. Państwo zamieniło dług jawny w ukryty, przy okazji demontując przymusowy, kapitałowy II filar emerytalny.

Minął rok od skoku na OFE
Minął rok od skoku na OFE
/ Thinkstock

Przepisy mówią, że 3 lutego 2014 r. OFE mają umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. Tego dnia fundusze mają przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych” – tak rok temu informowała Polska Agencja Prasowa.

Tego dnia z rachunków klientów OFE „zniknęło” 51,5% zgromadzonego tam kapitału, a obligacje Skarbu Państwa na łączną kwotę 153,15 mld złotych zostały przekazane do ZUS. Ta operacja przekształciła jawny dług publiczny Polski na zobowiązania państwa wobec przyszłych emerytów. Zmienił się też charakter tych zobowiązań: zamiast pisemnego kontraktu (obligacje) na nic nie znacząca i niezbyt konkretną obietnicę, którą obecni lub przyszli politycy mogą zmienić jedną ustawą.

Równocześnie ustawodawca przyznał nam „wybór”: od kwietnia do lipca 2014 roku każdy członek OFE miał prawo zadeklarować, czy nadal chce, aby co miesiąc do OFE wpływała równowartość 2,92% jego pensji brutto. Brak deklaracji oznaczał automatyczne przypisane całej „składki” do ZUS. Była to iluzja wolnego wyboru, ponieważ władza nie pozwoliła na rezygnację z przymusowego „ubezpieczenia” emerytalnego.

O ile faktyczna likwidacja OFE jest już tylko historią, o tyle wciąż otwarta jest kwestia zgodności z konstytucją „reformy emerytalnej” przeprowadzonej przez rząd Donalda Tuska. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o OFE 27 grudnia 2013 r., ale dopiero 31 stycznia 2014 r. skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Z kompletnie niezrozumiałych powodów Trybunał Konstytucyjny do dziś nie rozpatrzył wniosku prezydenta, choć sprawa dotyczy fundamentalnych kwestii dla państwa i jego obywateli. To „dziwne” zaniechanie w okresie wyborczego maratonu każe wątpić w niezależność sędziów TK.

Tym bardziej, że prezydent Komorowski nie odważył się zakwestionować istoty ustawy, czyli wywłaszczenia OFE i umorzenia części długu publicznego. Kancelaria Prezydenta oficjalnie podniosła tylko kwestie drugorzędne dotyczące m.in. o zakazu inwestowania w obligacje, nakazu inwestowania w akcje i zakazu reklamy OFE.

Przeszłości nie da się zmienić, lecz to o tego typu wydarzeniach nie wolno zapominać. „Skok na OFE” był doskonałą lekcją, czym kończy się zaufanie do państwa. Prawidłowy wniosek jest jeden: oszczędności emerytalne trzeba budować samodzielnie i jak najdalej od lepkich palców państwa, a każdą złotówkę wpłaconą na konto ZUS lub OFE należy uznać za złotówkę definitywnie straconą. Zaufanie państwu jest bowiem emerytalnym samobójstwem.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (78)

dodaj komentarz
~Teresa-Jakubowska
Autor, chyba ze wzgledu na swoja mlodość, nie pamieta jak w roku 1999 Polacy zostali oszukani przez banki i korporacje zarzadzajace OFE co do zawrotnej wysokosci przyszlych emerytur i wakacji pod palmami. Prowizje tychze korporacji zarzadzajacych dochodzily do bezwstydnej wysokości 14 % (tak!) zmniejszajac wartosc emerytur.
Przez
Autor, chyba ze wzgledu na swoja mlodość, nie pamieta jak w roku 1999 Polacy zostali oszukani przez banki i korporacje zarzadzajace OFE co do zawrotnej wysokosci przyszlych emerytur i wakacji pod palmami. Prowizje tychze korporacji zarzadzajacych dochodzily do bezwstydnej wysokości 14 % (tak!) zmniejszajac wartosc emerytur.
Przez gre na gieldzie skladki podlegaja spadkom wartosci, ktorym skladki emerytalne nie powinny podlegac, bo emeryt nie moze zmienic swojego wieku i musi odejsc na emeryture w okreslonym momencie bez wzgledu na sytuacje na gieldzie. Natomiast zarobki firm zarzadzających, zwlaszcza zarzadow NIE zależa od efektow zarzadzania, co jest zwyklym oszustwem.

Poza tym OFE to wilcza zasada: kazdy zbiera na SWOJĄ emeryture. Takiej zasady nie ma w zadnym cywilizowanym panstwie.
~Max44
Przyszli emeryci sami teraz bedą mogli rozliczyć PO i PSL w najbliższych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Wszyscy Ci którzy uważają ,że ich kasa została zabrana z OFE oraz Ci co nie chcą harować do 67 lat (A bez referendum PO podjęło decyzję za nich) będą mieć okazję się odwdzięczyć i podziękować koalicji PO, PSL i Palikotom.
~Zenek
Dziwnym przypadkiem autor nie napisał kto dokonał skoku, zapewne bardzo by się chciało ,że to PIS, ale ponieważ zrobił to ulubieniec mediów i na dodatek najwybitniejszy przywódca w historii Polski i na dodatek obecny prezydent Europy bedący zresztą w ścisłej czołówce przywódców w historii ludzkości to nie wypada pisac żle.
~Racjonalista
Prawda - Państwo nie jest wiarygodne! i udowodniło to już wielokrotnie (na wiele sposobów).
~Beata
Niedługo wezmą się za nasze
oszczędności na kontach bankowych !!
~Nika
Już mogą, banki to najwięksi złodzieje. W zeszłym roku w Polsce została wprowadzona dyrektywa, która zezwala bankom w przypadku problemów finansowych "pożyczyć" bez naszej wiedzy 10% naszych oszczędnośći, aby ustabilizować swoją sutyację.
Więc jeśli chodzi o oszczędzanie to zdecydowanie wybieram towarzystwa, gdyż produkty
Już mogą, banki to najwięksi złodzieje. W zeszłym roku w Polsce została wprowadzona dyrektywa, która zezwala bankom w przypadku problemów finansowych "pożyczyć" bez naszej wiedzy 10% naszych oszczędnośći, aby ustabilizować swoją sutyację.
Więc jeśli chodzi o oszczędzanie to zdecydowanie wybieram towarzystwa, gdyż produkty są gwarantowane i każde konto odpowiednio zabezpieczone, także przed naszym kochanym państwem.
~obserwator
Szkoda gadać..MIejmy nadziueje,że Komorowski w następnych wyborach przepadnie skoro dopuścił do tego by ta złodziejska ustawa przeszła...OProtestował tylko sprawy drugorzędne, bez większego znaczenia co go tylko kompromituje-typowy figurant co aprobuje wszystko co kolesiostwo z POPisu sobie uychwali..
~Waldi
Beznadziejne państwo z beznadziejnym Trybunałem Konstytucyjnym Nie wspomnę o naczelnym wodzu ,podpisuje wszystko co koledzy z PO wyprodukują
~tomasz_jk
Bardzo dobrze to ujęte " emerytalne samobójstwo " państwo się wykarmi, będzie brakować na emerytury to je obniży i zrzuci odpowiedzialność na obywatela że sam nie zbierał na emeryturę.
Prawda jest taka, że ten co mało zarabia nie wiem jak jak będzie oszczędzał to i tak dostanie taką emeryturę że będzie zdychał z głodu i chorób.
~miro
aaron stworzyl piramide finansowa żeby jego pejsaci bracia kupowali polskie oblligacjie i pobierali za to 10% prowizji

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki