Chorwacja: szef głównej partii koalicyjnej opuszcza rząd

Szef Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Tomislav Karamarko złożył w środę dymisję z funkcji wicepremiera, co dodatkowo nadwerężyło koalicję rządzącą w Chorwacji przed czwartkowym głosowaniem nad wotum nieufności dla premiera Tihomira Oreszkovicia.

Od stycznia Chorwacją rządzi koalicja złożona z konserwatywnej HDZ i niewielkiej centroprawicowej partii Most, sformowana po wielu tygodniach trudnych negocjacji. Na czele rządu postawiono bezpartyjnego Tihomira Oreszkovicia, biznesmena bez doświadczenia politycznego, a koalicją kierował w rzeczywistości Karamarko. Obie partie trudno się porozumiewały zwłaszcza w sprawie głębokich reform gospodarczych wymaganych przez Komisję Europejską.

Karamarko uznał w środę, że rząd "nie funkcjonuje i jest nie do utrzymania". W ten sposób uzasadnił swoją dymisję. Według Reutera zasugerował, że będzie szukał dla HDZ nowego koalicjanta.

Karamarko zapewnił, że jego dymisja nie ma nic wspólnego z zarzutami o konflikt interesów w aferze wokół państwowej firmy paliwowej INA. 49 proc. jej udziałów kontroluje skłócona z Zagrzebiem węgierska grupa MOL, z którą z kolei powiązana jest żona Karamarki, Ana. Za 60 tys. euro podpisała ona kontrakt na usługi konsultingowe z lobbystą pracującym dla MOL.

W środę państwowa komisja zajmująca się konfliktem interesów na szczeblach władzy orzekła, że konflikt taki wystąpił w przypadku Karamarki.

Jeśli parlament przyjmie wotum nieufności wobec Oreszkovicia, a w ciągu 30 dni nie zostanie powołany nowy rząd, nieuniknione będzie rozpisanie nowych wyborów i w konsekwencji odłożenie w czasie reform koniecznych do ożywienia jednej z najsłabszych gospodarek Unii Europejskiej.(PAP)

kot/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil