REKLAMA

Chińska gospodarka wyraźnie wyhamowała

Maciej Kalwasiński2021-10-18 06:00, akt.2021-10-18 07:15analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-18 06:00
aktualizacja
2021-10-18 07:15
Chińska gospodarka wyraźnie wyhamowała
Chińska gospodarka wyraźnie wyhamowała
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Forum

Tempo wzrostu PKB Chin wyraźnie spada na skutek decyzji Pekinu i zawirowań w globalnej gospodarce. Za nami zapewne trzeci kwartał z rzędu, gdy chińska gospodarka rosła wolniej od amerykańskiej.

W III kwartale PKB Chin wzrósł realnie o 4,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku - poinformował chiński urząd statystyczny. Tempo było znacznie niższe niż w poprzednich kwartałach, gdy sięgało 18,3 proc. i 7,9 proc., oraz nieco niższe, niż wynosiła średnia oczekiwań analityków. Pominąwszy ubiegłoroczne wyniki, wzrost był najwolniejszy od ok. 30 lat.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Gwałtowne spowolnienie wzrostu PKB Chin jest w znacznej mierze efektem bazy - wyniki chińskiej gospodarki z pierwszej połowy tego roku porównywano do okresu zdecydowanej walki z koronawirusem w pierwszej połowie 2020 r. W I kwartale ubiegłego roku PKB Chin skurczył się według oficjalnych danych (po raz pierwszy od ponad czterech dekad) o 6,8 proc., a w II - wzrósł raptem o 3,2 proc.

Aby wyeliminować wpływ szerokiego lockdownu na bieżące dane, należy sięgnąć po wyniki sprzed pandemii. W stosunku do 2019 r. w pierwszych kwartałach 2020 i 2021 r. PKB rósł średnio o 5 proc. rdr, w drugich - o 5,5 proc., a w trzecich - o 4,9 proc.

Spowolnienie widać również w danych kwartalnych. W okresie lipiec-wrzesień PKB Chin zwiększył się realnie o zaledwie 0,2 proc. kdk, po tym jak statystyki za II kwartał zrewidowano z 1,3 proc. na 1,2 proc., a za I kwartał - z 0,4 proc. na 0,2 proc. Kwartalne tempo wzrostu było, pominąwszy I kwartał 2020 r., najwolniejsze od co najmniej dekady, odkąd istnieją porównywalne dane.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

W efekcie chińska gospodarka rosła zapewne wolniej od amerykańskiej już trzeci kwartał z rzędu - nie w perspektywie rocznej zaburzonej przez silne efekty bazy (apogeum walki z epidemią za Murem i w Stanach przypadło w różnych okresach), ale kwartalnej, lepiej oddającej bieżące trendy. W ujęciu zannualizowanym gospodarka USA urosła w I kwartale o 6,3 proc., w II - o 6,7 proc., a w III - według nowcastu Atlanta Fed o 1,2 proc. Tymczasem w przypadku Państwa Środka było to odpowiednio 0,8 proc., 4,9 proc. i 0,8 proc.

Porównując wyniki amerykańskiej i chińskiej gospodarki warto jednak pamiętać, jaką rolę pełni PKB w obu krajach. Przede wszystkim jest to miara ilościowa, a nie jakościowa - ilustruje aktywność gospodarczą, w tym taką, która nie ma ekonomicznego sensu. Wyniki bywały pompowane także na papierze. Wskaźnik jest narzędziem wewnętrznej i zewnętrznej propagandy. Za Murem to partia decyduje, jakie będzie tempo wzrostu, wyznaczając oficjalny cel na dany rok. W 2021 r. PKB Chin ma się zwiększyć realnie o co najmniej 6 proc. Zważywszy na zeszłoroczny kryzys, nie jest to cel zbyt ambitny i powinien zostać z nawiązką zrealizowany. Prawdopodobnie tempo wzrostu wyniesie ok. 7 proc. rdr. W IV kwartale może spaść poniżej 4 proc. W oficjalnym wystąpieniu wygłoszonym kilka miesięcy temu Xi Jinping powtórzył, że partia "nie może ślepo dążyć do szybkiego wzrostu bez względu na obiektywne prawa i warunki" oraz musi skoncentrować się na "poprawie jakości wzrostu gospodarczego, promowaniu trwałego i zdrowego rozwoju gospodarczego oraz dążeniu do rzeczywistego, a nie zawyżonego wzrostu PKB".

Chińska gospodarka zwalnia, bo gazu nadal nie naciska Pekin, a do tego nie sprzyja jej sytuacja globalna. Władze nie decydują się na potężną stymulację fiskalną czy monetarną, uderzają w napęczniały sektor nieruchomości i do niedawna wymykający się regulacjom sektor technologiczny, a do tego prowadzą politykę "zero tolerancji" wobec COVID-19. Tymczasem gospodarka musi się mierzyć z blackoutami i rosnącymi cenami prądu, także częściowo wywołanymi przez centralę, zakłóceniami w globalnych łańcuchach dostaw czy niedoborami chipów i szybującymi kosztami surowców, a nawet niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, jak choćby powodzie czy nietypowe temperatury.

W obliczu słabości wewnętrznej na znaczeniu zyskuje wymiana zagraniczna. Nadwyżka handlowa w okresie lipiec-wrzesień wyniosła 3,9 proc. PKB wobec 3,1 proc. kwartał wcześniej i 3 proc. na początku roku. Szczegółowe dane dotyczące kontrybucji konsumpcji, inwestycji i handlu zagranicznego będą zapewne znane jutro.

W III kwartale wyraźnie spadło również tempo wzrostu nominalnego PKB, czyli liczonego w cenach bieżących. Chińska gospodarka spuchła o 9,8 proc., co oznacza, że deflator spadł poniżej 5 proc. wobec blisko 6 proc. odnotowanych kwartał wcześniej, mimo że inflacja PPI przyspieszyła (inflacja CPI nieco spadła).

W efekcie znów zmalał lewar. Zobowiązania z tytułu AFRE - "zagregowanego finansowania realnej gospodarki" (kiedyś TSF - total social financing), najszerszej miary zadłużenia publikowanej przez bank centralny, spadły do 275,2 proc. PKB. Relacja kwartalnego przyrost długu w porównaniu do kwartalnego produktu krajowego brutto była najniższa spośród III kwartałów od 2015 r. (zjawisko jest silnie sezonowe, stąd zestawienie tych samych okresów roku).

Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin i chińskiego urzędu statystycznego

Chińscy statystycy opublikowali dziś również paczkę comiesięcznych danych. Produkcja przemysłowa urosła we wrześniu o 3,1 proc. rdr, a inwestycje w ciągu dziewięciu miesięcy roku zwiększyły się o 7,3 proc. W obu przypadkach tempo wzrostu wyraźnie hamuje względem poprzednich miesięcy. Po letnich problemach odbiła za to sprzedaż detaliczna - w ubiegłym miesiącu wzrosła o 4,4 proc. rdr wobec 2,5 proc. rdr odnotowanych w sierpniu.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Większy wzrost "popytu" niż "podaży" korzystnie wpływa na stabilizowanie niezrównoważonej chińskiej gospodarki, w której to właśnie strona produkcyjna jest zdecydowanie silniejsza, a moc konsumentów nie przystaje do wielkości PKB. Niestety porównanie do 2019 r. nie wypada już dobrze - sprzedaż detaliczna nie rośnie tak szybko jak przemysł.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (13)

dodaj komentarz
lukaszslask
macie racje,ale niestety wszyscy chca dolara,a nie juana....
wystarczy zaprosic 100 tys Polakow,Meksykanow,Wenezuelczykow itp itd,bo raczej wybiora USA,a nie Chiny,ktorzy musza na czyms spac,co jesc,ubrac sie kupic telefon,telewizor itp itd i znowu gospodarka przyspiesza.....
Podobnie jak Ukraincy u Nas...
talmud
chiny to nie lichwiarze - bogacą się ciężką praca wytrwałością strategicznymi celami rozłożonymi na lata - dodatkowym bonusem jest konfucjanizm - po drugiej stronie mamy chciwych lichwiarzy którzy zniszczyli cywilizacje chrześcijańska upadłość moralna nierówności społeczne etc etc
https://www.youtube.com/watch?
chiny to nie lichwiarze - bogacą się ciężką praca wytrwałością strategicznymi celami rozłożonymi na lata - dodatkowym bonusem jest konfucjanizm - po drugiej stronie mamy chciwych lichwiarzy którzy zniszczyli cywilizacje chrześcijańska upadłość moralna nierówności społeczne etc etc
https://www.youtube.com/watch?v=LAwFs22Rmqw
dager67
Chiny wplątały się w lewackie szaleństwo dotyczące wpływu emisji CO2 na globalne ocieplenie i od razu widać efekty. Ciekawe czy wywoła to globalny kryzys?
samsza
"Chińska gospodarka zwalnia, bo gazu nadal nie naciska Pekin, a do tego nie sprzyja jej sytuacja globalna."

KTO to jest "gazu" ?
raf2004
Z pewnością góral z Grenlandii...
raf2004 odpowiada raf2004
Albo z British Columbia (nie mylić z ojczyzną kokainy...)
zosia3005
Wreszcie się lekko wystraszyli , bo zauważyli ze sypanie pustej kasy na dłuższą metę prowadzi do katastrofy i jest to podrzynanie gałęzi na której się siedzi
po_co
Ludzie odpowiedzialni za rozwój Chin mają głowę na karku i wątpię aby pogubili się w swoich planach.
Większość powierzchni tego kraju to tereny niezdatne do życia i produkcji więc drzemie w nich ogromny potencjał. Kierowanie rozpędzonym pociągiem szybko może doprowadzić do jego wykolejenia, a przecież już dziś
Ludzie odpowiedzialni za rozwój Chin mają głowę na karku i wątpię aby pogubili się w swoich planach.
Większość powierzchni tego kraju to tereny niezdatne do życia i produkcji więc drzemie w nich ogromny potencjał. Kierowanie rozpędzonym pociągiem szybko może doprowadzić do jego wykolejenia, a przecież już dziś Chinom nie bardzo zagraża jakakolwiek inna gospodarka. Przyszła pora na realizację wypracowanych zysków i na przygotowanie nowej strategii na nowe czasy.
Zakładając stały rozwój technologii, planowanie w okresie 100 lub jak to niektórzy zakładali 1000 lat jest po prostu niemożliwe i kończy się drastycznie w czasie krótszym niż dekada.

Chiny roztropnie modyfikują swoją politykę przystosowując ją do zmian na świecie. Będąc na podobnym etapie USA zachłysnęło się swoją potęgą co dzisiaj odbija się im czkawką i może doprowadzić do upadku gospodarczego.
Patrząc na to co wyprawia tam władza można odnieść wrażenie, że zamiast zakleić dziurę w kadłubie tonącej łodzi chcą za wszelką cenę udowodnić, że kubkiem osuszą pokład.

Chiny natomiast stąpają spokojnie, co specjalnie mnie nie cieszy bo oznacza duże problemy dla naszej gospodarki ale podziwiam.
raf2004
Xi Jinping to tybetański góral, który może nawet spowodować krach na rynku CHFPLN.
ajwaj_
Bo sa rózne hamulce , Orient Express ma swoje :)
Langsam aber sicher = powoli, ale z pewnoscia
___________________
""Gospodarka Chin kontynuowała stabilne ożywienie w pierwszych trzech kwartałach tego roku, z głównymi wskaźnikami pozostającymi w rozsądnym zakresie, oficjalne dane pokazały poniedziałek.
Bo sa rózne hamulce , Orient Express ma swoje :)
Langsam aber sicher = powoli, ale z pewnoscia
___________________
""Gospodarka Chin kontynuowała stabilne ożywienie w pierwszych trzech kwartałach tego roku, z głównymi wskaźnikami pozostającymi w rozsądnym zakresie, oficjalne dane pokazały poniedziałek.

Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 9,8% rok do roku w pierwszych trzech kwartałach, co oznacza, że średni wzrost w tym okresie w ciągu ostatnich dwóch lat wyniósł 5,2%, jak wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS).

W trzecim kwartale (Q3) PKB kraju wzrósł o 4,9 procent rok do roku, wolniej niż wzrost o 18,3 procent w Q1 i 7,9 procent w Q2.

"Chińska gospodarka utrzymała tempo ożywienia w pierwszych trzech kwartałach dzięki postępom w dostosowaniu strukturalnym i wysokiej jakości rozwoju" - powiedział rzecznik NBS Fu Linghui.

Konsumpcja miała lwią część udziału we wzroście gospodarczym w okresie styczeń-wrzesień, podczas gdy eksport netto przyczynił się do wzrostu PKB o 19,5 procent.

Główne wskaźniki gospodarcze wykazały stałą poprawę we wszystkich dziedzinach, a sprzedaż detaliczna dóbr konsumpcyjnych wzrosła o 16,4 proc. rok do roku w pierwszych trzech kwartałach tego roku.

Wartość dodana produkcji przemysłowej w Chinach wzrosła o 11,8 procent rok do roku w pierwszych trzech kwartałach, podczas gdy inwestycje w środki trwałe wzrosły o 7,3 procent rok do roku w tym okresie.

Stopa bezrobocia w miastach wyniosła 4,9 proc. we wrześniu, o 0,5 punktu procentowego mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, jak wynika z danych NBS.

W okresie styczeń - wrzesień, Chiny dodały 10,45 mln nowych miejsc pracy w miastach w pierwszych trzech kwartałach, osiągając 95 procent celu na cały rok.

Uznając postęp, Fu ostrzegł przed rosnącą niepewnością w środowisku międzynarodowym i nierównomiernym ożywieniem w gospodarce krajowej, dodając, że kraj podejmie różne środki, aby utrzymać gospodarkę w rozsądnym zakresie.""

http://www.news.cn/english/2021-10/18/c_1310252462.htm

Powiązane: Chiny - Analizy i komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki