Chiny chcą zakazać handlu kryptowalutami, spadki na rynkach

analityk Bankier.pl

Po zakazie przeprowadzania ICO Chiny mogą zakazać działania giełd kryptowalut. Regulatorzy na tamtejszym rynku od kilku miesięcy uważnie przyglądają się pośrednikom, a wprowadzone na wiosnę obostrzenia dotyczące identyfikacji klientów miały spory wpływ na wycenę najpopularniejszych wirtualnych walut. Podobny efekt można zaobserwować teraz – kurs bitcoina zanurkował.

Informacja podana m.in. przez agencję Caixin i „The Wall Street Journal” na razie nie została potwierdzona oficjalnie, bank centralny Chin nie skomentował doniesień. Spekuluje się o przygotowanym przez PBOC dokumencie, w którym platformom działającym w sieci zakazuje się oferowania usług wymiany kryptowalut. Prawdopodobnie niekomercyjny obrót wirtualnymi walutami nie będzie objęty regulacjami – ewentualny zakaz trudno byłoby wyegzekwować.

(YAY Foto)

Przypomnijmy, że w lutym największe chińskie giełdy tymczasowo zablokowały wypłaty kryptowalut. Chiński bank centralny zmusił wówczas platformy do wprowadzenia nowych zasad weryfikacji tożsamości klientów i zapobiegania procederowi prania pieniędzy. Miesiąc później opublikowano zestaw zasad obowiązujących uczestników rynku. Wykluczono m.in. stosowanie zerowych opłat transakcyjnych, prowadzących zdaniem regulatora do sztucznego podbijania wolumenu transakcji.

Doniesienia o planach PBOC wyraźnie zachwiały kursami najpopularniejszych kryptowalut. W piątek kurs bitcoina, oscylujący wokół 4600 dolarów, spadł gwałtownie do poziomu 4100-4200 dolarów. 10 września na niektórych giełdach przekroczona została nawet granica 4000 dolarów. Około 10-procentowy spadek odnotowało również ethereum.

Notowania bitcoina zareagowały spadkami na wieści o planach chińskiego banku centralnego
Notowania bitcoina zareagowały spadkami na wieści o planach chińskiego banku centralnego (Coindesk)

Zdecydowane ruchy regulatorów na chińskim rynku wydają się prawdopodobne, zwłaszcza że na początku września tamtejsze instytucje interweniowały w sprawie ICO – opartego na kryptotokenach mechanizmu finansowania nowych przedsięwzięć. Władze za Wielkim Murem zdecydowały się na całkowite zablokowanie tego rodzaju ofert i zapowiedziały, że podmioty, które zebrały środki poprzez ICO będą musiały zwrócić je inwestorom.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 13 edytamaz

Nie przesadzałabym z tymi "spadkami na rynkach", kursy giełdowe są zależne od decyzji politycznych, szczególnie jak o krypto zaczyna się wypowiadać takie supermocarstwo jak Chiny. Kopię ethereum od jakiegoś czasu, ale nie martwię się tym spadkiem. Zyski cały czas są i to jest najważniejsze, nie ma co się stresować wahaniami, dopóki jestem na plus jest okej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
44 50 sel

Nie zanurkował tylko wraca tam gdzie jego miejsce to jest na zero, bo niby dlaczego miałby mieć jakąś realną wartość jak jest wirtualny? to jak kupowanie dziesiątego życia w grze komputerowej można tylko po co?.

! Odpowiedz
4 12 michalbs87

A dlaczego 100 tys. na koncie w banku ma mieć jakąkolwiek wartość? Równie dobrze można sobie w notatniku napisać 100 tyś zł. A banknot czemu ma mieć wartość 100zł? Kawałek srajki z nadrukiem i tyle.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

USD/PLN 0,50% 3,3902
2018-04-20 22:59:00
EUR/PLN 0,04% 4,1666
2018-04-20 22:59:00
EUR/USD -0,49% 1,2286
2018-04-20 22:59:00
CHF/PLN 0,03% 3,4742
2018-04-20 22:59:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl