REKLAMA
WEBINAR

Chiny chcą zakazać handlu kryptowalutami, spadki na rynkach

Michał Kisiel2017-09-11 08:49analityk Bankier.pl
publikacja
2017-09-11 08:49

Po zakazie przeprowadzania ICO Chiny mogą zakazać działania giełd kryptowalut. Regulatorzy na tamtejszym rynku od kilku miesięcy uważnie przyglądają się pośrednikom, a wprowadzone na wiosnę obostrzenia dotyczące identyfikacji klientów miały spory wpływ na wycenę najpopularniejszych wirtualnych walut. Podobny efekt można zaobserwować teraz – kurs bitcoina zanurkował.

Informacja podana m.in. przez agencję Caixin i „The Wall Street Journal” na razie nie została potwierdzona oficjalnie, bank centralny Chin nie skomentował doniesień. Spekuluje się o przygotowanym przez PBOC dokumencie, w którym platformom działającym w sieci zakazuje się oferowania usług wymiany kryptowalut. Prawdopodobnie niekomercyjny obrót wirtualnymi walutami nie będzie objęty regulacjami – ewentualny zakaz trudno byłoby wyegzekwować.

fot. / / YAY Foto

Przypomnijmy, że w lutym największe chińskie giełdy tymczasowo zablokowały wypłaty kryptowalut. Chiński bank centralny zmusił wówczas platformy do wprowadzenia nowych zasad weryfikacji tożsamości klientów i zapobiegania procederowi prania pieniędzy. Miesiąc później opublikowano zestaw zasad obowiązujących uczestników rynku. Wykluczono m.in. stosowanie zerowych opłat transakcyjnych, prowadzących zdaniem regulatora do sztucznego podbijania wolumenu transakcji.

Doniesienia o planach PBOC wyraźnie zachwiały kursami najpopularniejszych kryptowalut. W piątek kurs bitcoina, oscylujący wokół 4600 dolarów, spadł gwałtownie do poziomu 4100-4200 dolarów. 10 września na niektórych giełdach przekroczona została nawet granica 4000 dolarów. Około 10-procentowy spadek odnotowało również ethereum.

fot. / / Coindesk

Zdecydowane ruchy regulatorów na chińskim rynku wydają się prawdopodobne, zwłaszcza że na początku września tamtejsze instytucje interweniowały w sprawie ICO – opartego na kryptotokenach mechanizmu finansowania nowych przedsięwzięć. Władze za Wielkim Murem zdecydowały się na całkowite zablokowanie tego rodzaju ofert i zapowiedziały, że podmioty, które zebrały środki poprzez ICO będą musiały zwrócić je inwestorom.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
edytamaz
Nie przesadzałabym z tymi "spadkami na rynkach", kursy giełdowe są zależne od decyzji politycznych, szczególnie jak o krypto zaczyna się wypowiadać takie supermocarstwo jak Chiny. Kopię ethereum od jakiegoś czasu, ale nie martwię się tym spadkiem. Zyski cały czas są i to jest najważniejsze, nie ma co się stresować wahaniami,Nie przesadzałabym z tymi "spadkami na rynkach", kursy giełdowe są zależne od decyzji politycznych, szczególnie jak o krypto zaczyna się wypowiadać takie supermocarstwo jak Chiny. Kopię ethereum od jakiegoś czasu, ale nie martwię się tym spadkiem. Zyski cały czas są i to jest najważniejsze, nie ma co się stresować wahaniami, dopóki jestem na plus jest okej.
sel
Nie zanurkował tylko wraca tam gdzie jego miejsce to jest na zero, bo niby dlaczego miałby mieć jakąś realną wartość jak jest wirtualny? to jak kupowanie dziesiątego życia w grze komputerowej można tylko po co?.
michalbs87
A dlaczego 100 tys. na koncie w banku ma mieć jakąkolwiek wartość? Równie dobrze można sobie w notatniku napisać 100 tyś zł. A banknot czemu ma mieć wartość 100zł? Kawałek srajki z nadrukiem i tyle.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki