REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rekord wszech czasów, ceny paliw po raz pierwszy w historii dotarły do 6 zł. Cała nadzieja w tańszej ropie

Krzysztof Kolany2021-11-05 12:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-05 12:10
Rekord wszech czasów, ceny paliw po raz pierwszy w historii dotarły do 6 zł. Cała nadzieja w tańszej ropie
Rekord wszech czasów, ceny paliw po raz pierwszy w historii dotarły do 6 zł. Cała nadzieja w tańszej ropie
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Stało się. Średnie ceny detaliczne benzyny Pb95 i oleju napędowego w skali całego kraju po raz pierwszy w historii dotarły do psychologicznej bariery 6 zł za litr. Cień szansy na zelżenie tego paliwowego uścisku dają ostatnie wydarzenia na rynku ropy naftowej.

Tak jak pisaliśmy tydzień temu, doszło do tego, że na licznych stacjach paliw w Polsce pojawiły się ceny powyżej 6 zł za litr. W pierwszym tygodniu listopada przeciętna cena detaliczna benzyny Pb95 podniosła się o kolejne 3 grosze na litrze, osiągając rekordowo wysoki poziom 5,99 zł/l - wynika z danych BM Reflex. Tylko przez ostatnie dwa miesiące średnia cena wzrosła o 27 gr/l.

Po wzroście o 2 gr/l limit 6 zł/l osiągnęła przeciętna cena detaliczna oleju napędowego. To także nowy nominalny rekord wszech czasów. Oznacza to, że na większości stacji zatankujemy to paliwo za ponad 6 zł/l. Od początku września „diesel” podrożał już o blisko 60 gr/l. Kolejne rekordy ustanowiły także ceny autogazu. Paliwo to było oferowane średnio po 3,25 zł/l, czyli o 4 gr/l drożej niż tydzień wcześniej. Przez poprzednie dwa miesiące LPG podrożał o 48 gr/l.

Już wcześniej barierę 6 złotych za litr przekroczyły ceny tzw. paliw premium. Z cenami z szóstką z przodu od kilku tygodni oswajają się także właściciele aut wymagających benzyny 98-oktanowej, której średnia cena detaliczna podniosłą się w tym tygodniu do 6,20 zł/l.

Ceny paliw są nie tylko najwyższe w historii, ale też znacznie wyższe niż rok temu. Przez ostatnie 12 miesięcy średnia cena detaliczna Pb95 podniosła się o 1,55 zł/l, oleju napędowego o 1,67 zł/l, a autogazu o 1,14 zł/l. Popularna 95-tka jest obecnie o niemal 35% droższa niż rok temu, napędzając inflację CPI, która w październiku osiągnęła przeszło 20-letnie maksimum na poziomie 6,8%.

Ceny hurtowe zaczynają się stabilizować

Pewnym pocieszeniem dla kierowców może być fakt, że w ostatnich dniach zaobserwowano stabilizację cen hurtowych. 5 listopada PKN Orlen oferował olej napędowy Ekodiesel po 4946 zł/m3, czyli po ok. 6,08 zł/l po doliczeniu 23% VAT. To o 5 gr/l mniej niż tydzień temu. Jednakże w dalszym ciągu paliwo to w rafinerii jest droższe niż na stacjach, co oznacza, że większość detalistów sprzedaje ON ze stratą. Taka sytuacja jest niemożliwa do utrzymania na dłuższą metę.

W dalszym ciągu rosły hurtowe ceny benzyny, choć wzrost ten był wyraźnie wolniejszy niż w poprzednich  tygodniach. W piątek płocka rafineria oferowała benzynę Eurosuper95 po 4 878 zł/m3, czyli za ok. 6,00 zł/l brutto. Także w tym przypadku jest to już stawka przewyższająca przeciętną cenę detaliczną, co oznacza, że implikowana marża detaliczna spadła poniżej zera. Przez ostatnie dwa miesiące hurtowa cena benzyny Pb95 podniosła się o 50 gr/l, a oleju napędowego o 77 gr/l.

Cień nadziei na zatrzymanie galopady cen paliw daje sytuacja na rynku ropy naftowej. Jeszcze dwa tygodnie temu baryłka ropy Brent była wyceniana na 86 dolarów, a więc najwyżej od trzech lat i blisko najwyższych poziomów od 7 lat. Ale w ostatnich dniach notowania czarnego surowca przestały rosnąć i obniżyły się do ok. 81 USD/bbl.

Osobną kwestią jest sytuacja na polskim rynku walutowym, na którym złoty wciąż pozostaje bardzo słaby pomimo dwóch podwyżek stóp procentowych w NBP. Polskiej walucie szkodzą m.in. sprzeczne wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego. W rezultacie dolar wciąż kosztuje prawie 4 zł, co podraża koszty importu ropy naftowej i rzutuje na wyższe ceny hurtowe w rafineriach.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (119)

dodaj komentarz
barnabka
Wydaje mi się ze lada moment i będą spadać, już tak sa wywindowane w górę w całej Unii, że w końcu musza iść w dół, a jeśli chodzi o rodzimy rynek ,to mamy faktycznie jedną z najniższych cen...
rolkalina
No ok są wysokie, ale nie zapominajmy ze już takie raz mieliśmy a zarobki były dużo mniejsze, poza tym w całej Europie maja jeszcze wyższe ceny, więc jakim cudem moglibyśmy mieć niższe, przecież nikt nie będzie sprzedawał po marżach ujemnych, no taka prawda.
demeryt_69
Greta goes funky :)

https://www.breitbart.com/europe/2021/11/06/teen-climate-activist-greta-thunberg-brands-cop26-failure-pr-exercise/

the_mind_renewed
Odpowiem tobie twoim językiem, bo tylko taki ty rozumiesz: Don't forget about your medication, stupid!
wtomek
"W rezultacie dolar wciąż kosztuje prawie 4 zł, "- To prawie robi różnicę , podobnie jest na forincie i koronie czeskiej . Jak można czepiać się kogoś za to, że w końcu uległ szczekaniu medialnemu. Teraz z kolei lament wszędzie -jak wzrosną raty kredytów. Poziom medialnych wypowiedzi równa się kałuży "W rezultacie dolar wciąż kosztuje prawie 4 zł, "- To prawie robi różnicę , podobnie jest na forincie i koronie czeskiej . Jak można czepiać się kogoś za to, że w końcu uległ szczekaniu medialnemu. Teraz z kolei lament wszędzie -jak wzrosną raty kredytów. Poziom medialnych wypowiedzi równa się kałuży po burzy. Glapiński - owszem okazał się za słaby na to stanowisko. Problem tylko w tym, że nie widać nikogo mądrzejszego. Czeski odpowiednik , to już totalne nieporozumienie.
drzaraza
Tylko parytet złota może okiełznać te zdradzieckie mordy.
demeryt_69
Tylko Putin może wyzwolić Europę z sideł Kurdesz-$zatana!


300_pala odpowiada demeryt_69
Ciebie już wyzwolił
drzaraza
Nakeży okiełznać finansistów i siedzącymi w ich kieszeniach polityków. To oni są na tym świecie są jeźdźcami apokalipsy.
demeryt_69
Cały świat się tego domaga :)

https://www.breitbart.com/europe/2021/11/06/exclusive-video-cop26-crazies-climate-activists-call-end-capitalism-black-liberation-abolition-police/

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki