REKLAMA

Paliwa: podwyżki przed obniżką. Kierowcy czekają na ścięcie VAT-u

2022-01-28 13:48
publikacja
2022-01-28 13:48
Paliwa: podwyżki przed obniżką. Kierowcy czekają na ścięcie VAT-u
Paliwa: podwyżki przed obniżką. Kierowcy czekają na ścięcie VAT-u
fot. n_defender / / Shutterstock

Obserwowane już od jakiegoś czasu rosnące ceny w hurcie przełożyły się na mocny wzrost stawek przy dystrybutorach. Jednakże wchodząca od wtorku tymczasowa obniżka stawek VAT powinna obniżyć ceny na stacjach paliw.

W końcówce stycznia zmaterializował się scenariusz, przed którym ostrzegaliśmy tydzień temu. Obserwowany od końcówki grudnia wzrost cen hurtowych z dość sporym opóźnieniem przełożył się na portfele kierowców – ceny benzyny Pb95 i oleju napędowego ponownie zbliżyły się do 6 zł/l.

Pod koniec stycznia przeciętna cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 5,87 zł/l i była o 9 groszy wyższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. W ciągu dwóch tygodni ceny Pb95 podniosły się łącznie o 15 gr/l. Olej napędowy kosztował średnio 5,92 zł/l, co oznaczało wzrost o 8 gr/l po także 8-groszowej podwyżce tydzień wcześniej. Autogaz tankowano średnio po 3,10 zł/l, a więc o 1 gr/l taniej niż przed tygodniem.

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex. ()

Po grudniowej obniżce akcyzy oraz listopadowej korekcie na rynku ropy naftowej ceny paliw w Polsce spadły z rekordowo wysokich poziomów. Przypomnijmy, że przez cały listopad i początek grudnia na większości stacji paliwa (bez autogazu) kosztowały ponad 6 zł/l. Później jednak rosnące notowania ropy Brent (do blisko 90 USD za baryłkę) oraz widoczne od początku tygodnia osłabienie złotego połączone z umocnieniem dolara amerykańskiego względem euro doprowadziły do wyższych cen w polskich rafineriach i konsekwencji do podwyżek dla kierowców.

Wciąż tankujemy zatem znacznie drożej niż przed rokiem. Przez ostatnie 12 miesięcy średnia cena detaliczna Pb95 podniosła się o 1,19 zł/l (+25,4 proc.), oleju napędowego o 1,27 zł/l (27,3 proc.), a autogazu o 0,91 zł/l (41,6 proc.). Rok temu benzynę i ON tankowaliśmy po ok. 4,70 zł/l, a LPG po 2,26 zł/l.

Podwyżki w hurcie zredukują vatowską ulgę

28 stycznia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 753 zł/m3, czyli po ok. 5,85 zł/l po doliczeniu 23% stawki VAT (akcyza i opłata paliwowa są już wliczone w cenę hurtową). To już o 51 gr/l więcej miesiąc temu oraz o 14 gr/l drożej niż przed tygodniem. Hurtowa cena brutto oleju napędowego w płockiej rafinerii od kilkunastu dni przekracza już 6 zł/l i w piątek była o 47 gr/l wyższa niż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Oznacza to, że obecnie stacje paliw sprzedają ON po cenach wyraźnie niższych od obecnych stawek hurtowych. W przypadku benzyny Pb95 implikowana marża detaliczna schudła do zaledwie 2 gr/l i jest przeszło 10-krotnie niższa od historycznej średniej.

Wszystkie te obliczenia zmienią się już we wtorek, 1 lutego. Tego dnia ma wejść w życie zapowiadana od kilku tygodni obniżka stawek VAT na żywność, paliwa i energię. Ustawa ta przewiduje obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8% na okres od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek publicznie obiecał, że po redukcji opodatkowania ceny Pb95 i ON spadną w pobliże 5,20 zł/l.

To jednak może okazać się niewykonalne. Zakładając, że obecne stawki hurtowe utrzymają się bez zmian także w przyszłym tygodniu (co jest założeniem raczej mało prawdopodobnym), to średnia cena benzyny Pb95 może spaść do ok. 5,30-5,40 zł, w zależności od reakcji operatorów stacji. Ale już olej napędowy po obniżce VAT-u raczej nie będzie kosztował mniej niż 5,40-5,50 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jas2
"Paliwa: podwyżki przed obniżką."

Po prostu cena ropy na światowych giełdach wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca z 76 USD do 89 USD za baryłkę.
jas2
https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ROPA
demeryt_69
Kolejny tekst PiSany na kolanie, z którego nie wiadomo o ile szacunkowo zmniejszy to wpływy budżetowe, ani jaki udział to stanowi w budżecie rocznym.

Tekst 'popisany' inicjałami KK - cyrk.

next3
Wszystko co robi ta władza to robi na kolanie i nocami. Dopiero w dzień widac jakie mogą być tego sktuki. "Nowy Polski Wał" to popisowy numer cyrku Pinokia. Nikt nic nie wie, nic nie rozumie i nie przyznaje się do autorstwa. HAHAHAHAHAHA
itso_sprzezenie
to samo sobie pomyślałem, tu chodzi o nabicie kasy Obiatkowi z Orleńu największemu monopoliście na świecie uszczuplając budrzet państwa,

Orlen to sponsor pisu nie tankujcie tam jak nie lubicie pisu :D
duck_killer
Artykuł jest o nadchodzącej obniżce cen paliw, a nie o wpływie obniżki cen paliw na budżet.
Co miałeś z religii? Potrafisz chociaż wskazać koło wśród 3 podstawowych figur geometrycznych?
itso_sprzezenie odpowiada duck_killer
no dokładnie niech se kupi grzebień
next3
Seryjne tarcze 2.0, 3.0 itd mają nas bronić przed skutkami poprzednich tarcz oraz przed głupotą ich twórców, którzy nie potrafiąc przewidzieć ich skutków. Najpierw wprowadzają je w życie , a potem ratują nas przed ich działaniem. Logiczne? Nie...to pisowskie.
aleusz
Ciekawe czym zrekompensują wpływy do budżetu? Może kataster? Może dodatkowy podatek od samochodów powyżej 999ccm? Może opłata za wizytę w urzędzie jak za zawołanie policjanta (1500zł)? Może vat od dóbr luksusowych jak auto, rower czy elektroniki podnieść do równych 30%? Nie, nie wyemitują obligacje a będziemy to spłacać następne Ciekawe czym zrekompensują wpływy do budżetu? Może kataster? Może dodatkowy podatek od samochodów powyżej 999ccm? Może opłata za wizytę w urzędzie jak za zawołanie policjanta (1500zł)? Może vat od dóbr luksusowych jak auto, rower czy elektroniki podnieść do równych 30%? Nie, nie wyemitują obligacje a będziemy to spłacać następne 3 pokolenia jedynemu narodowi wybranemu.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki