REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Rynek najmu zwrócił się ku wzrostom. Przeceny jedynie w kawalerkach

Marcin Kaźmierczak2023-01-25 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-25 06:00

Po widzianych w październiku i listopadzie spadkach średnich cen ofertowych najmu nad rynek ponownie napłynęły podwyżki – wynika z danych Otodom. Stawki niższe niż przed miesiącem można było znaleźć jedynie w ofertach najmu kawalerek.

Rynek najmu zwrócił się ku wzrostom. Przeceny jedynie w kawalerkach
Rynek najmu zwrócił się ku wzrostom. Przeceny jedynie w kawalerkach
fot. Bartlomiej Kudowicz / / FORUM

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w ofertach najmu dużych mieszkań. Te największe, o powierzchni od 60 do 90 mkw., były wyceniane przeciętnie najwyżej w historii pomiarów prowadzonych przez Otodom.

W Warszawie, gdzie średnia cena ofertowa rośnie nieprzerwanie od sierpnia 2021 r., po raz pierwszy zanotowano stawkę powyżej 5,5 tys. zł/m-c. We Wrocławiu i w Krakowie grudzień przyniósł przebicie poziomu 4 tys. zł/m-c, z kolei w Poznaniu i Katowicach wynajmujący oczekiwali powyżej 3 tys. zł/m-c.

Wzrosty w relacji miesięcznej wahające się od blisko 2 proc. w Warszawie przez 5 proc. w Krakowie, Poznaniu i Lublinie, po 11 proc. w Bydgoszczy. Nominalnie średnie oczekiwania wynajmujących wzrosły względem listopada od 150 do ponad 260 zł/m-c. Wpływ na ten stan miało wcześniejsze wynajęcie i tym samym wycofanie z oferty najtańszych lokali, ale także spadająca podaż.

Co istotne, w Bydgoszczy, gdzie miał miejsce najmocniejszy wzrost w ujęciu miesięcznym, w skali roku średnia stawka ofertowa wzrosła „jedynie” o 17 proc. Dla porównania w Krakowie w grudniu 2022 r. wynajmujący oczekiwali średnio o 48 proc., a nominalnie o 1300 zł/m-c więcej niż rok wcześniej.

Kawalerki - ciąg dalszy korekty

Wzrost średnich stawek ofertowych zdominował także ogłoszenia najmu mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw. Dalszy ciąg korekty zapoczątkowanej w listopadzie można było dostrzec w przypadku kawalerek.

Z korektą najdłużej mamy do czynienia w Gdańsku. W stolicy woj. pomorskiego średnia wycena czynszu oczekiwanego za kawalerki spada od pięciu miesięcy. Wciąż jest jednak wyższa niż jeszcze w maju. Względem grudnia 2021 r. wynajmujący oczekiwali z kolei przeciętnie o ponad 25 proc. więcej.

Od pięciu miesięcy z rzędu w górę wędruje za to średnia cena ofertowa w Warszawie, która w grudniu po raz pierwszy przekroczyła poziom 2800 zł/m-c. Dla porównania przed rokiem było to nieco ponad 2100 zł/m-c.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
marinata
Jaki wzrost cen najmu? Ofert do wynajecia przybyło w ilości hurtowej, a te z wygórowaną cena wiszą miesiącami. Z rynku schodzą tylko tanie oferty cała reszta jest niewynajmowalna.
jsunday
A dlaczego nie ma informacji o tym, że liczba ofert wynajmu zbliża się do poziomu z lutego 2022?
Na rynku rośnie liczba nieruchów na kredyt, które nie zostaną wynajęte, bo obecnie podaż mieszkań na wynajem jest większa od popytu. Ale w gazetach o tym jeszcze nie napisali.

Zostały same gorące, niewynajmowalne kartofle
A dlaczego nie ma informacji o tym, że liczba ofert wynajmu zbliża się do poziomu z lutego 2022?
Na rynku rośnie liczba nieruchów na kredyt, które nie zostaną wynajęte, bo obecnie podaż mieszkań na wynajem jest większa od popytu. Ale w gazetach o tym jeszcze nie napisali.

Zostały same gorące, niewynajmowalne kartofle ;-))))

https://olxdata.azurewebsites.net/wszystkie/mieszkania


Za chwilę te niewynajęte nieruchy trafią na wtórny na sprzedaż ;-)))) Jak napiszą w gazetach, że jest więcej mieszkań na wynajem niż chętnych ;-))))


bum, bum, bum ;-)))))jpelerj
Tym razem jednak uczciwiej, bo w treści zamieszczono wyjaśnienie, choć przeczy ono tytułowi obliczonemu na clickbaity i cytowanie w naganianiu na spóźnione zakupy:
"Wpływ na ten stan miało wcześniejsze wynajęcie i tym samym wycofanie z oferty najtańszych lokali, ale także spadająca podaż."
Miłego dnia LOL.
ej_czy_nie
Trole mają ZAKAZ komentowania artykułów o wzroście kosztów najmu . Żenada
mariokrk
A co z mieszkaniami 38-60 m.kw.? Ktoś w artykule zapomniał o tabeli z cenami średnich mieszkań.
dobiik
Pewnie sponsor powiedzial zeby nie pokazywac bo nie odpowiada narratywie

Powiązane: Bankier.pl i Otodom.pl - raport z rynku nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki