REKLAMA

Bundestag wybrał Olafa Scholza na nowego kanclerza. Merkel pożegnana owacjami na stojąco

2021-12-08 10:30, akt.2021-12-08 14:45
publikacja
2021-12-08 10:30
aktualizacja
2021-12-08 14:45
Bundestag wybrał Olafa Scholza na nowego kanclerza. Merkel pożegnana owacjami na stojąco
Bundestag wybrał Olafa Scholza na nowego kanclerza. Merkel pożegnana owacjami na stojąco
fot. Andreas Gora / / Reuters

Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Odebrał on już nominację z rąk prezydenta. Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.

Przewodnicząca parlamentu Baerbel Bas poinformowała, że za Scholzem głosowało 395 posłów, przeciw było 303, a sześciu wstrzymało się od głosu. Do tzw. większości kanclerskiej potrzeba było 369 głosów, partie nowej koalicji rządowej SPD, Zieloni i FDP dysponują razem 416 głosami.

Po głosowaniu Scholz udał się do pałacu Bellevue, gdzie otrzymał akt mianowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. "Panie kanclerzu, moje serdeczne gratulacje" - powiedział Steinmeiera przekazując nominację. W południe Scholz złoży przysięgę w Bundestagu.

Wybór kanclerza był tajny, posłowie wypełniali karty do głosowania w kabinie. Każdy był wywoływany do głosowania indywidualnie po nazwisku i proszony o przyjście do kabiny.

Na początku środowego posiedzenia Bundestag pożegnał ustępującą kanclerz Merkel owacjami na stojąco. Jedynie deputowani z frakcji AfD nie klaskali i pozostali na miejscach.

SPD zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, a 63-letni Scholz był jej kandydatem na kanclerza.

Scholz ślubował m.in., że będzie "poświęcał swoje siły dla dobra narodu niemieckiego i "sumiennie wypełniał swoje obowiązki". Nie dodał kończącej tekst przysięgi formuły "Tak mi dopomóż Bóg".

To jedyny fragment zapisanego w konstytucji tekstu przysięgi, który można pominąć. Ostatni kanclerz z ramienia SPD, Gerhard Schroeder, również zrezygnował z niej podczas ceremonii zaprzysiężenia. Jednak "w przeciwieństwie do Schroedera, Scholz jest pierwszym bezwyznaniowym szefem rządu w Niemczech po wystąpieniu z Kościoła protestanckiego" - informuje telewizja ARD.

63-letni polityk socjaldemokratycznej partii SPD zastąpił na stanowisku kanclerza Niemiec Angelę Merkel, która rządziła przez 16 lat i podjęła decyzję, aby nie startować we wrześniowych wyborach. Merkel jest pierwszym kanclerzem Niemiec, który nie przegrał wyborów ani nie został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska, lecz ustąpił z niego dobrowolnie.

Scholz jest czwartym kanclerzem z ramienia SPD w historii Republiki Federalnej - po Willy'm Brandcie (1969-1974), Helmucie Schmidcie (1974-1982) i Gerhardzie Schroederze (1998-2005). Z CDU wywodzili się kanclerze: Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger i Helmut Kohl, a ostatnio kanclerz Merkel.

Kanclerz Olaf Scholz uda się 10 grudnia z wizytą do Paryża oraz do Brukseli

Kanclerz Olaf Scholz uda się 10 grudnia z wizytą inauguracyjną do Paryża oraz do Brukseli, gdzie spotka się z władzami UE i NATO - poinformowało w środę Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego (BPA).

W Paryżu kanclerz Scholz zostanie przyjęty z honorami wojskowymi przez prezydenta Emmanuela Macrona. "Pierwsza wizyta zagraniczna kanclerza Scholza jest wyrazem bliskich więzi i przyjaźni między Niemcami a Francją" - informuje BPA. Głównym tematem rozmów będą kwestie dwustronne, międzynarodowe i europejskie.

W Brukseli kanclerz Scholz "spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem" - pisze BPA. W centrum uwagi znajdą się przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Wieczorem kanclerz Scholz spotka się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, aby podkreślić znaczenie Sojuszu dla niemieckiego, europejskiego i transatlantyckiego bezpieczeństwa - informuje biuro prasowe rządu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj_
Wiele sie nie zmienilo,
NWO dziala.
Scholz jak Micron, Balbina, Merkel itd. bezdzietni, bez wyznan itd Jak Merkel z Niemiec Wchodnich NRD
bankster-kreator
Socjaldemokrata, oj będzie się działo.
bankster-kreator
Każdy ma swoją demokrację i definicję demokracji także demokracja demokracji nierówna a ostatnimi czasy bliżej demokracji zdecydowanie do totalitaryzmu... a socjalizm jak socjalizm piękna utopia. Wszyscy chcą socjal tylko jak zawsze nie będzie komu na niego pracować, utopia skończy się pewnie obozami pracy. Przecież Każdy ma swoją demokrację i definicję demokracji także demokracja demokracji nierówna a ostatnimi czasy bliżej demokracji zdecydowanie do totalitaryzmu... a socjalizm jak socjalizm piękna utopia. Wszyscy chcą socjal tylko jak zawsze nie będzie komu na niego pracować, utopia skończy się pewnie obozami pracy. Przecież Mirek nie będzie zjadał zębów na budowie by Heniek siedział z trójką dzieci na chacie i Marylą walącą gaz. Także w teorii piękne hasło: socjaldemokratyzm brzmi jak nowykomunizm.
max5000
Merkel rzeczywiscie jest zasłużoną osobą ale dla Gazpromu i Putina. Uzależniła Europę i Niemczy od Rosyjskiego gazu dzięki rezygnacji z węgla, atomu i budowie Nord Stream 1 oraz Nord Stream2. Kryzys migracyjny w 2015 roku to tez jej zasługa.
pozhoga
...pożegnana owacjami oraz defiladą Wehrmach..., tfu, Bundeswehry z pochodniami - pewne wzorce są tam jednak głęboko zakorzenione.
300_pala
Od kiedy to w Polsce chowa się prezydentów na Wawelu? Że o koniu bez jeźdźca nie wspomnę….. To Lech jeździł konno ???

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki