WEBINAR

WYKRESY TYGODNIABuffett na "krwawych" zakupach, ekonomiczna zagwozdka i "barbarzyński relikt" w NBP

Agata Wojciechowska2023-05-20 06:00redaktor
publikacja
2023-05-20 06:00

"Kupuj, gdy leje się krew". To słynne powiedzenie, które stosuje Warren Buffett, miało odzwierciedlenie w dokumentach ujawnionych mijającym tygodniu. Złoty zaszalał, ruszyła wyborcza licytacja na świadczenia społeczne, a nad głowami krążą wciąż balony... cenowe. Przedstawiamy najciekawsze wykresy tygodnia. 

Buffett na "krwawych" zakupach, ekonomiczna zagwozdka i "barbarzyński relikt" w NBP
Buffett na "krwawych" zakupach, ekonomiczna zagwozdka i "barbarzyński relikt" w NBP
fot. Wolfilser / / Shutterstock

1. GUS potwierdza: inflacja spadła poniżej 15%

Finalne statystyki potwierdziły wstępny odczyt, według którego inflacja CPI w Polsce w kwietniu obniżyła się do niespełna 15% i była najniższa od przeszło roku. Oznacza to, że nadal towary i usługi drożeją w absolutnie nieakceptowalnym tempie.

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Polska gospodarka nieoczekiwanie nabrała wigoru? Ekonomiczna zagwozdka w danych o PKB

Wstępny odczyt produktu krajowego brutto Polski za pierwszy kwartał okazał się statystyczną pułapką. Nasza gospodarka skurczyła się w relacji rocznej, ale za to mocno urosła względem poprzedniego kwartału.

Bankier.pl na podstawie GUS

3. „Kupuj, gdy leje się krew”. Superinwestorzy na zakupach

Okresowe raporty składane przez największych inwestorów na Wall Street pokazały, w co inwestowały takie legendy jak Buffett, Burry, Icahn czy Gates. Jak się okazuje, niektórzy superinwestorzy kupowali, gdy „lała się krew” na papierach amerykańskich banków regionalnych. W portfelu Berkshire Hathaway pojawiła się spółka produkująca popularne alkohole.

Bankier.pl

4. NBP potwierdza zakup prawie 15 ton złota

Statystyki płynnych aktywów i pasywów potwierdziły wcześniejsze obliczenia Bankier.pl. Narodowy Bank Polski w kwietniu dokonał pierwszych od prawie 4 lat znaczących zakupów złota, powiększając krajowe rezerwy kruszcu o niemal 15 ton.

5. NBP: mieszkania z drugiej ręki „tanieją” w aktach notarialnych

Pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł spadki średnich cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Nieznacznie spadła także średnia kwota płacona za nowe mieszkania w największych miastach.

(Bankier.pl )

6. Kiełbasa wyborcza nie tak kosztowna, jak się tego obawiano. Jest też zła wiadomość

Możemy chyba już formalnie ogłosić start tegorocznej kampanii wyborczej. W niedzielę na dobre ruszyło rozdawnictwo kiełbasy wyborczej. Zła wiadomość jest taka, że znaczna część elektoratu wciąż daje się przekupić własnymi pieniędzmi.

7. Złoty po przejściach. Dolar po 4,20 zł

Po kilku dniach podwyższonej zmienności piątkowy poranek przyniósł uspokojenie sytuacji na rynku złotego. Kurs euro zatrzymał się na linii 4,55 zł. Z kolei globalne umocnienie dolara sprawiło, że za amerykańską walutę znów zmuszeni jesteśmy płacić ponad 4,20 zł.

8. Marże producentów energii wystrzeliły. Zyski urosły o połowę

Zyski największych spółek energetycznych okazały się w I kwartale o połowę lepsze niż w 2022 r. Co ciekawe spółki energetyczne wyprodukowały przy tym mniej energii, mniej sprzedały i jeszcze odpisały miliardy zł na specjalny fundusz. Wciąż najwięcej energii pochodziło z węgla kamiennego, a związane z nim CDS-y, czyli marże spółek produkujących energię mocno wzrosły w raportowanym okresie.

Bankier.pl

9. Taniej nie będzie? Ceny paliw na razie bardziej nie spadną

W mijającym tygodniu spadkom cen przy dystrybutorach towarzyszyły podwyżki cen benzyny i oleju napędowego w rafineriach. W rezultacie jest już mało prawdopodobne, aby w kolejnych dniach paliwa nadal taniały.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

10. Inflacja w UE powoli się obniża, choć Węgry oderwały się od peletonu

Kwiecień przyniósł spadek inflacji HICP w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej. Względem marca inflacja obniżyła się w 22 krajach członkowskich. Wzrosła w pięciu.

Eurostat
Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
luckyrich
Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto, a zwłaszcza jakieś akcje czy wirtualne kryptowaluty), a zysk zależy głównie od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić.Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto, a zwłaszcza jakieś akcje czy wirtualne kryptowaluty), a zysk zależy głównie od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić. Złoto też potrafi tanieć. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. A elitom finansowym i rządzącym nie zależy na tym by ludzie to potrafili. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
chudy_january
znowu ten obrzydliwy ukryty spam na książeczkę "Emerytura nie jest ci potrzebna". Kto tak spamuje ? autor, który chce sprzedać, bo jednak potrzebuje cudzych pieniędzy czy wydawnictwo ?
zoomek
"Nasza gospodarka skurczyła się w relacji rocznej, ale za to mocno urosła względem poprzedniego kwartału."
Wliczyli do PKB jakieś kolosane zamówienia na amunicję którą oddadzą gratis UPAdlińskiej radzie kahalnej?
ajwajszalom
Buffetowa robiła lepsze zakupy: kupuj kamienice, gdy leje się krew wywłaszczonych.
zoomek
Kamienice w Bachucie to dopieiro interes!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Jprdl - ile tych kont masz? Ta cegła w ogóle nie schodzi?
ssmentek
"Zła wiadomość jest taka, że znaczna część elektoratu wciąż daje się przekupić własnymi pieniędzmi"
W każdym takim tygodniowym zestawieniu jest przynajmniej jeden taki kretynizm. Macie tam jakąś instrukcje obsługi, z punktem dodania takich głupot do publikacji czy co?
jeremyi2
Po ponad 20 latach na zach EU w 2013 wróciłem do PL, do małego miasteczka i domu po rodzicach żony. Nie ma praktycznie nic, wciąż duże bezrobocie. Zakładam przydomowego spożywczaka. Biznes idzie jak krew z nosa. Są miesiące, że zarabiam poniżej min krajowej, nie ma szans na pracownika, etc. Po 2 latach idzie nieuchronna torba,Po ponad 20 latach na zach EU w 2013 wróciłem do PL, do małego miasteczka i domu po rodzicach żony. Nie ma praktycznie nic, wciąż duże bezrobocie. Zakładam przydomowego spożywczaka. Biznes idzie jak krew z nosa. Są miesiące, że zarabiam poniżej min krajowej, nie ma szans na pracownika, etc. Po 2 latach idzie nieuchronna torba, i wtedy wchodzi 500+. Nie interesuje się polityką. Od razu spostrzegam, że rośnie mi utarg, bo poszerzył się koszyk zakupowy lokalsów. Zaczynam zarabiać godnie ( jak na taką mieścinę). Zatrudniam pracownika. Po mału pojawia się więcej mikro biznesików. Więc u kogo te 500+ ostatecznie wylądowało?
Ponad 20 lat za granicą. Niemcy, Holandia, UK, i Irlandia. Wszędzie kindergeldy/child benefits. Ich wysokość zwykle oddaje siłę gospodarek, więc jest nasza Europa środ-wchod, więcej kindergeldów wypłaca Hiszpania, Włochy, Portugalia, Grecja. Więcej niż ci na dzieci dają Niemcy, Holendrzy, Francuzi, Belgowie. Więcej niż ci wypłaca Luksemburg, etc. I nikt się tam nie histeryzuje, nie emocjonuje kindergeldami. Po dekadach wrosły tam w świadomość społeczną jak macierzyńskie. Nikt się tym nie podnieca. Po czym wracam do oświeconej PL, a tu proszę, że rozdawnictwo, że patologia. No popatrzcie, jacy Polacy są wybitnie zdolni. Na zachodzie po dekadach jeszcze tego nie zrozumieli, a u nas ledwo 500+ raczkuje, a jaki lament. I to zwykle czyniony przez tych, którzy na zach EU patrzą niemal z namaszczeniem.
PS. Na dzieci w Polsce nie dostaje nic. Są już dorosłe.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki