REKLAMA
WEBINAR

WYKRES DNIANBP: mieszkania z drugiej ręki „tanieją” w aktach notarialnych

Marcin Kaźmierczak2023-05-16 12:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-16 12:50

Pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł spadki średnich cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Nieznacznie spadła także średnia kwota płacona za nowe mieszkania w największych miastach.

NBP: mieszkania z drugiej ręki „tanieją” w aktach notarialnych
NBP: mieszkania z drugiej ręki „tanieją” w aktach notarialnych
/ Shutterstock

Ceny transakcyjne mieszkań - rynek pierwotny

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego w I kw. 2023 r. średnie kwoty płacone za mieszkania z drugiej ręki obniżył się w jedenastu miastach wojewódzkich, w tym największych. Najmocniej – o 4,9 proc. w ujęciu kwartalnym, spadła średnia cena transakcyjna notowana w Gdańsku, która ponownie znalazła się poniżej 11 tys. zł/mkw.

Wśród największych polskich miast z obniżką mieliśmy do czynienia także w Warszawie (-0,8 proc. k/k), Krakowie (-1,6 proc. k/k) i Wrocławiu (-1,3 proc. k/k).

Bankier.pl

W ujęciu rocznym spadki zanotowano jedynie w Lublinie i Olsztynie. Wzrosty były jednak znacznie niższe od notowanych w 2022 r. Z wyjątkiem Zielonej Góry i Opola, czyli dwóch najmniejszych miast wojewódzkich, wzrost w żadnym przypadku nie przekroczył 10 proc. W Warszawie w ciągu ostatniego roku średnia kwota płacona za mieszkanie z drugiej ręki wzrosła o 4,3 proc., w Gdańsku o 7,1 proc., we Wrocławiu o 8,5 proc., a Krakowie o 8,7 proc.

Ceny transakcyjne mieszkań - rynek pierwotny

W dół powędrowała także średnia cena transakcyjna notowana na siedmiu największych polskich rynkach pierwotnych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia i Poznań). Obniżka w ujęciu kwartalnym wyniosła 0,7 proc. i była pierwszą zanotowaną od II kw. 2020 r. W relacji rocznej miał miejsce wzrost o 6,3 proc.

W samej Warszawie miał miejsce nieznaczny wzrost o 0,2 proc. k/k. W ujęciu rocznym Warszawa była jednym z dwóch najbardziej stabilnych rynków, z „podwyżką” o 3,4 proc. Z obniżką mieliśmy do czynienia jedynie w Gdańsku (-3,2 proc. r/r), do czego przyczyniły się spadki notowane w II i IV kw. 2022 r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
chmiels
Mieszkania z rynku wtórnego - uznany przez UE za nieekologiczny mogą się okazać niesprzedawalne w dłuższej perspektywie
gordon-gekko
Dlaczego z zestawienia wypadła aglomeracja Śląska? To żarty
kololux
Mieszkania miały być tańsze. Nasi ekonomiczni rządzący „znafcy” nie rozumieją, że każde dotacje, plusy, wakacje kredytowe, kredyty 2% zwiększają stronę popytową (więcej chętnych na kupno to większe ceny). Żeby ceny mieszkań spadły, potrzebna jest podaż. Zmieńcie przepisy by łatwiej można byo zacząć budowę. Bańka na nieruchomościach Mieszkania miały być tańsze. Nasi ekonomiczni rządzący „znafcy” nie rozumieją, że każde dotacje, plusy, wakacje kredytowe, kredyty 2% zwiększają stronę popytową (więcej chętnych na kupno to większe ceny). Żeby ceny mieszkań spadły, potrzebna jest podaż. Zmieńcie przepisy by łatwiej można byo zacząć budowę. Bańka na nieruchomościach rosła bo kasa jest rozdawana, stopy procentowe były poniżej inflacji i tani przez to kredyt. Ale to się zmieniło, co odbije się nam czkawką. Stracą nie tylko posiadacze nieruchomości, ale przede wszystkim ludzie mający oszczędności. Dlatego trezba się do tego przygotować. Jak? Wiedza finansowa się przydaje. Władzy i bankierom nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, bo nie mogą nas trzymać za p...k plusami i ulgami, kolejnymi emeryturami. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można się dowiedzieć jak unikać pułapek zadłużenia, jak zarządzać pieniędzmi, uniezależnić się finansowo, zbudować majątek przez inwestycje w nieruchomości, mieć co miesiąc dochody.
marek1992
komentarze dzisiaj ze https://www.skyscrapercity.com/

Ekhm

Oszmiańska 20 nowy etap 13-14k
Chrzanów w polu bez metra 14k
Bulwary Praskie nowy etap 15-18k
Białołęka w cywilizowanej części jeszcze mieści się w 10k?
Home Factory - 11k chyba? A ile w nowym etapie? Tylko weź wady i zalety Bulwarów, a potem skreśl
komentarze dzisiaj ze https://www.skyscrapercity.com/

Ekhm

Oszmiańska 20 nowy etap 13-14k
Chrzanów w polu bez metra 14k
Bulwary Praskie nowy etap 15-18k
Białołęka w cywilizowanej części jeszcze mieści się w 10k?
Home Factory - 11k chyba? A ile w nowym etapie? Tylko weź wady i zalety Bulwarów, a potem skreśl wszystkie zalety poza losem na loterii że będzie to s**y okolica za 20 lat (dla Bulwarów obstawiam 5-10).

Po ogłoszeniu BK2% rynek odleciał. No przecież nie tak miało być, miały być dostępne mieszkania

2.

Dzwoniłem dzisiaj z ciekawości do świtu. sytuacja szybko się zmieniła - miesiąc temu był rabat na miejsce postojowe 10tys (teraz 5tys), do tego możliwość negocjacji ceny 3% bez wykończenia pod klucz i 5% z wykończeniem pod klucz. Teraz maximum to 1-2%. Dodatkowo mam też cennik sprzed 2 miesięcy - ceny niższe o ponad tysiąc na metrze. Jak chcesz brać świt to bym nie czekał zbyt długo bo już jest różnica względem tego co było kilka tygodni temu.
velazquez
Czyżby kolega delikatnie „kryptoreklamował” inwestycje deweloperskie? Pytanie czy bankier.pl o tym wie ;)

PS. No widzisz, a ja niedawno czytałem następujący artykuł… „Jeszcze niedawno mali deweloperzy w bliźniakach widzieli żyłę złota, a te wyprzedawały się niemal na pniu. Dziś po tym szale już nie ma śladu. Ogłoszeń z tego
Czyżby kolega delikatnie „kryptoreklamował” inwestycje deweloperskie? Pytanie czy bankier.pl o tym wie ;)

PS. No widzisz, a ja niedawno czytałem następujący artykuł… „Jeszcze niedawno mali deweloperzy w bliźniakach widzieli żyłę złota, a te wyprzedawały się niemal na pniu. Dziś po tym szale już nie ma śladu. Ogłoszeń z tego typu zabudową nie brakuje, a ceny spadają. (…) Obecnie można kupić już bliźniaka na obrzeżach Szczecina za kwotę wahającą się w granicy od 6,7 do 8 tys. zł za m kw. Wszystko oczywiście zależy od metrażu, standardu domu oraz gęstości zabudowy. Oferty takiej wartości są atrakcyjne, bo jeszcze niedawno stawki za metr kwadratowy przekraczały 10 tys. zł.”
https://businessinsider.com.pl/nieruchomosci/ceny-polecialy-w-dol-te-nieruchomosci-niedawno-byly-hitem-teraz-sprzedaz-stanela/rc0kj44
marek1992 odpowiada velazquez
przecież linkowany artykuł to zbiór opinii bez danych - mówienie o bliźniakach na przedmieściach szczecina z 10 tys. zł to fikcja i sztuczne kreowanie "promocji". ceny pod Poznaniem z ~400 tys. w 2020, poszły w okolice ~600 tys. i takie są realia.
friedens
Cebulandia nie jest dobrym krajem do drogich inwestycji mieszkaniowych. Rządzą fundamentaliści religijni i obłąkani populiści, za miedzą trwa wojna, szaleje galopująca inflacja, panuje chaos prawny. Należy liczyć się z kolejną falą emigracyjną. Młodzi, wykształceni nie będą niszczyć sobie życia, by utrzymywać pławiących się w luksusie,Cebulandia nie jest dobrym krajem do drogich inwestycji mieszkaniowych. Rządzą fundamentaliści religijni i obłąkani populiści, za miedzą trwa wojna, szaleje galopująca inflacja, panuje chaos prawny. Należy liczyć się z kolejną falą emigracyjną. Młodzi, wykształceni nie będą niszczyć sobie życia, by utrzymywać pławiących się w luksusie, otoczonych armią ochroniarzy, nieudolnych starców oraz tysięce ich klakierów. Lepiej im będzie na Zachodzie. Cebulandia przegrała przyszłość swoich dzieci i wnuków. Rządzić będą emeryci, pobierający 1000 emerytur każdego roku.
jenak
Duże spoko. U niemca 4 x tyla. Ponad 2 mln wakatów. Cały świat wali tamże, a wakatów nie ubywa.

Oni walą z końca Afryki, a ty pojedziesz jak do sąsiedniego miasta. W czym dylemat?

Jeszcze tu jesteś? Nie mów, że polskość to nienormalność cię trzyma.
vikasoskaas
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marek1992
Deweloper może już podnieść ceny w związku z kredytem 2%, prywatny sprzedawca poczeka aż faktycznie on będzie dostępny.

Każdy kto obserwuje rynek od 5 lat co roku powtarza: "szkoda że rok temu nie kupiłem", bo to co jednej jesieni wydaję się szczytem cenowym, za rok już jest ceną marzeń i tylko forumowi trolle udają
Deweloper może już podnieść ceny w związku z kredytem 2%, prywatny sprzedawca poczeka aż faktycznie on będzie dostępny.

Każdy kto obserwuje rynek od 5 lat co roku powtarza: "szkoda że rok temu nie kupiłem", bo to co jednej jesieni wydaję się szczytem cenowym, za rok już jest ceną marzeń i tylko forumowi trolle udają że jest inaczej.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki