Pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł spadki średnich cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Nieznacznie spadła także średnia kwota płacona za nowe mieszkania w największych miastach.


Ceny transakcyjne mieszkań - rynek pierwotny
Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego w I kw. 2023 r. średnie kwoty płacone za mieszkania z drugiej ręki obniżył się w jedenastu miastach wojewódzkich, w tym największych. Najmocniej – o 4,9 proc. w ujęciu kwartalnym, spadła średnia cena transakcyjna notowana w Gdańsku, która ponownie znalazła się poniżej 11 tys. zł/mkw.
Wśród największych polskich miast z obniżką mieliśmy do czynienia także w Warszawie (-0,8 proc. k/k), Krakowie (-1,6 proc. k/k) i Wrocławiu (-1,3 proc. k/k).
W ujęciu rocznym spadki zanotowano jedynie w Lublinie i Olsztynie. Wzrosty były jednak znacznie niższe od notowanych w 2022 r. Z wyjątkiem Zielonej Góry i Opola, czyli dwóch najmniejszych miast wojewódzkich, wzrost w żadnym przypadku nie przekroczył 10 proc. W Warszawie w ciągu ostatniego roku średnia kwota płacona za mieszkanie z drugiej ręki wzrosła o 4,3 proc., w Gdańsku o 7,1 proc., we Wrocławiu o 8,5 proc., a Krakowie o 8,7 proc.
Ceny transakcyjne mieszkań - rynek pierwotny
W dół powędrowała także średnia cena transakcyjna notowana na siedmiu największych polskich rynkach pierwotnych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia i Poznań). Obniżka w ujęciu kwartalnym wyniosła 0,7 proc. i była pierwszą zanotowaną od II kw. 2020 r. W relacji rocznej miał miejsce wzrost o 6,3 proc.
W samej Warszawie miał miejsce nieznaczny wzrost o 0,2 proc. k/k. W ujęciu rocznym Warszawa była jednym z dwóch najbardziej stabilnych rynków, z „podwyżką” o 3,4 proc. Z obniżką mieliśmy do czynienia jedynie w Gdańsku (-3,2 proc. r/r), do czego przyczyniły się spadki notowane w II i IV kw. 2022 r.