REKLAMA

Borys: Poziom stóp nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji

2022-10-05 18:34
publikacja
2022-10-05 18:34

Polityka pieniężna ma teraz ograniczony wpływ na wysokość inflacji i poziom stóp procentowych nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Borys: Poziom stóp nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji
Borys: Poziom stóp nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji
/ Europejski Kongres Finansowy

"Polityka pieniężna ma teraz, w mojej ocenie, ograniczony wpływ na wysokość inflacji i na pewno poziom stóp proc. nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji - nie dzieje się to w żadnym kraju" - powiedział PAP Biznes Borys.

"Zbyt mocne zacieśnienie polityki pieniężnej mogłoby powodować ryzyko recesji, natomiast jednym z kluczowych elementów, którym powinna się kierować RPP, to jest zachowanie stabilnego złotego. Byłoby ryzyko, że złoty gorzej zareaguje na podwyżki stóp proc., ponieważ inwestorzy mogliby przestraszyć się recesji i problemów gospodarczych bardziej niż decyzją o pozostawieniu stóp bez zmian, ponieważ idziemy w pewne spowolnienie gospodarcze w 2023 roku, i pomimo złych danych dotyczących inflacji, jednak wszyscy zakładają, że od II kwartału przyszłego roku nastąpi już szybki spadek inflacji poniżej 10 proc." - dodał prezes PFR.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w środę wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, tymczasem rynek oczekiwał podwyżki o 25 pb. W komentarzach po decyzji Rady ekonomiści oceniają jednak, że cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce jeszcze się nie skończył - listopadowa projekcja może wskazać na utrwalenie się inflacji na wysokim poziomie przez dłuży czas, co skłoni RPP do podwyżek. (PAP Biznes)

mcb/ pel/ asa/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jacek-19
"jednak wszyscy zakładają, że od II kwartału przyszłego roku nastąpi już szybki spadek inflacji poniżej 10 proc.." - zakładają ! Przedtem wszyscy zakladali, ze inflacja nie przekroczy 10% !
jas2
Jeśli "trzymacze pieniędzy" trochę stracą z powodu inflacji, to może wezmą się do roboty?
boris-vodka
Powiedział PISowiec który zalewa nasz kraj pustym pieniądzem
jan888
Skąd oni biorą tych pajaców? Przecież Borys nie ma pojęcia o czym mówi - to tacy jak on prowadzą w prostej drodze do spirali cenowo-płacowej, hiperinflacji i zagłady polskiej gospodarki.
zoomek
Cel inflacyjny to 2,5% z odchyłką 1% czyli wszystko powyżej 3,5% powinno być zwalczane. Zlewają ciepłym moczem to co sami sobie ustanowili. No szacun!
adamii odpowiada jas2
zeby splacic dlugi po taniosci

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki