REKLAMA
WAŻNE

Biedronka rezygnuje z jaj "trójek" z chowu klatkowego

2020-12-03 10:10
publikacja
2020-12-03 10:10
Biedronka rezygnuje z jaj "trójek" z chowu klatkowego
Biedronka rezygnuje z jaj "trójek" z chowu klatkowego
/ Biedronka

Biedronka jest kolejnym sklepem, który rezygnuje ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego. Wcześniej na taki krok zdecydowało się kilka innych dużych marek.

W trosce o dobrostan zwierząt 31 grudnia 2021 roku sieć Biedronka wycofa świeże jaja klatkowe z oferty. Stanie się to 4 lata wcześniej niż pierwotnie zadeklarowany termin. Pierwszym regionem sieci, który wprowadzi tę zmianę, będzie Warszawa, już od 1 stycznia 2021 roku - poinformowała w komunikacie Biedronka.

Decyzja dotyczy zarówno świeżych jaj sprzedawanych pod markami własnymi Biedronki, jak i marek producentów, które okazjonalnie pojawiają się w sklepach sieci Biedronka, jako uzupełnienie asortymentu. W ciągu najbliższego roku jaja klatkowe będą sukcesywnie wycofywane z kolejnych regionów na terenie kraju.

Wcześniej na taki krok zdecydowały się między innymi marki spółki Eurocash (abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep czy Gama), Społem, Aldi, POLOmarket czy Makro. O rezygnacji z popularnych jaj "trójek" w swoich produktach zdecydowało też Nestle. 

Kod systemu hodowli (tzw. „systemu utrzymania kur”):

  • 0 – jaja z produkcji ekologicznej
  • 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu
  • 2 – jaja z chowu ściółkowego
  • 3 – jaja z chowu klatkowego.

W Biedronce w 2019 r. 25 proc. sprzedaży świeżych jaj stanowiły te od kur z chowu ściółkowego, wolnego wybiegu lub ekologicznego, natomiast w 2018 r. było to 20 proc. świeżych jaj. Dzisiejsza deklaracja oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku sieć będzie sprzedawała jedynie jaja oznaczane jako 2,1 lub 0, a wycofa te z symbolem 3 - czytamy w komunikacie. 

Proces wycofywania jaj klatkowych rozpoczyna się już teraz, pierwszy region wycofa jaja klatkowe od 1 stycznia 2021 roku. Ponad 150 sklepów sieci Biedronka na terenie Warszawy, obsługiwanych przez centrum dystrybucyjne w Parzniewie, będzie oferowało klientom jaja świeże tylko z chowu alternatywnego - informuje Biedronka.

- Bardzo dokładnie przygotowywaliśmy się do ogłoszenia tej decyzji. To wyzwanie operacyjne także dla naszych partnerów i dostawców. (...) Nasza decyzja to odpowiedź na oczekiwania konsumentów oraz sygnał do zmiany dla całego rynku - mówi Marcin Domański, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.

W 2019 roku w Polsce blisko 50 milionów kur zniosło ponad 10 miliardów jaj przeznaczonych do spożycia. Zdecydowana większość tych zwierząt spędza całe życie w klatkach. Chów alternatywny - czyli ściółkowy, wolnowybiegowy oraz ekologiczny - stanowi mniej niż 20% udziału w hodowli niosek.

KWS, na podst. informacji prasowej

Źródło:
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
slawekkry
Podobnie powinno być z futrami - na razie jesteśmy w epoce kamienia łupanego
znawca_wszystkiego
Czyli teraz będą sprzedawać te klatkowe za wyższą cenę tych z wolnego wybiegu. Bo kto to niby sprawdzi?
stanislaw2200
A za 2 miesiące ci co teraz wiwatują będą jojczeć "eee czemu tak drogo jak to tak to jajka po 50 gr za sztukę wcześniej były po 30gr INFLACJA". No cóż będzie trzeba kupować jaka gdzie indziej.
and-owc
Mam swoje jaja "nieznaczone" w majtkach (chowu klatkowego). Myślę że baba z nich nie zrezygnuje - pomyślał "kogut". Baba (kura) mówi że nie widzi różnicy w jajach - nie pamięta zapłodnienia (byle karmią) i ludziom smakują. A że jaja śmierdzą to "wina" ludzi, bo za mało ich konsumują,Mam swoje jaja "nieznaczone" w majtkach (chowu klatkowego). Myślę że baba z nich nie zrezygnuje - pomyślał "kogut". Baba (kura) mówi że nie widzi różnicy w jajach - nie pamięta zapłodnienia (byle karmią) i ludziom smakują. A że jaja śmierdzą to "wina" ludzi, bo za mało ich konsumują, a są najzdrowszy (zapiał kogut).
jpelerj
Brawo. Zawsze tych szukałem i często ich brakowało. Za to ten klatkowy syf zalegał.
stanislaw2200
Bucha chacha albo jesteś trollem i piszesz to co ci każą, albo w życiu w biedronce nie byłeś bo z racji bycia stałym klientem wiem że było dokładnie na odwrót to kartony po klatkowych stały opróżnione a ściółkowe i z wybiegu tak długo leżały że aż strach było wziąć bo trzymali do ostatniego dnia terminu Bucha chacha albo jesteś trollem i piszesz to co ci każą, albo w życiu w biedronce nie byłeś bo z racji bycia stałym klientem wiem że było dokładnie na odwrót to kartony po klatkowych stały opróżnione a ściółkowe i z wybiegu tak długo leżały że aż strach było wziąć bo trzymali do ostatniego dnia terminu przydatności.
chrumek123 odpowiada stanislaw2200
Po co się od razu pruć zamiast trochę pomyśleć - to zależy od sklepu. U mnie jest podobnie - widać, że klatkowe schodzą bardziej ale mieszkam w dzielnicy gdzie zdecydowana większość ludzi w biedronce to seniorzy, a oni kupują tylko co najtańsze.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki