Belka: Większa integracja szansą dla Unii

Szansą dla przeżywającej kłopoty Unii Gospodarczej i Walutowej byłaby jej głębsza integracja, zgodnie z koncepcjami quasi-federalistycznymi - mówił w czwartek prezes NBP Marek Belka.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)
Belka otworzył w czwartek dwudniową konferencję na temat przyszłości europejskiej gospodarki, organizowaną przez NBP i Bank Narodowy Austrii.

Mówił, że przed europejską gospodarką są obecnie dwa najpoważniejsze wyzwania. Pierwsze to odpowiedź na pytanie, jak zwiększyć "anemiczny" wzrost gospodarczy, a tym samym spowodować, by europejskie gospodarki były bardziej wydajne. Problem ten dotyczy, mówił, zwłaszcza strefy euro.

Drugie wyzwanie, to, zadaniem prezesa NBP, niepewność w sprawie przyszłości Unii Gospodarczej i Walutowej. Jej rozwiązanie, podkreślał Belka, byłoby krokiem w tył.

"Logika podpowiada - pogłębić integrację" - powiedział Belka. Jednym ze sposobów większej integracji mogłyby być koncepcje quasi-federalistyczne. Dobre pomysły w tej sprawie zawiera też propozycja pięciu przewodniczących z 22 czerwca, choć jest ona, zdaniem Belki, nastawiona na krótki okres i zbyt ogólna.

Tzw. raport pięciu przewodniczących został opracowany przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera we współpracy z przewodniczącym szczytom strefy euro Donaldem Tuskiem, przewodniczącym eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem, prezesem EBC Mario Draghim oraz szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Opracowanie zawiera pomysły na dokończenie budowy europejskiej unii gospodarczo-walutowej.

W pierwszym etapie, od 1 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2017 r., raport zakłada m.in. stworzenie systemu organów ds. konkurencyjności w obrębie strefy euro, skuteczniejsze wdrażanie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej czy ściślejszą koordynację polityk gospodarczych w ramach odnowionego europejskiego semestru.

W sferze fiskalnej autorzy raportu proponują utworzenie konsultacyjnej Europejskiej Rady Budżetowej, odpowiedzialnej za dokonywanie, na poziomie europejskim, publicznej i niezależnej oceny budżetów oraz ich wykonania w kontekście celów gospodarczych i zaleceń określonych w unijnych ramach zarządzania budżetowego.

Zgodnie z raportem Rada powinna koordynować sieć krajowych rad budżetowych i cieszyć się takim samym poziomem niezależności. Rada powinna być organem konsultacyjnym, niezajmującym się realizacją polityki. Egzekwowanie przestrzegania przepisów powinno pozostać w gestii Komisji Europejskiej, która powinna mieć możliwość odrzucenia stanowiska Europejskiej Rady Budżetowej pod warunkiem, że ma ku temu uzasadnione powody i je wyjaśni.

Zadaniem Rady powinno być opracowanie analizy ekonomicznej właściwego kursu budżetowego, zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie strefy euro, z uwzględnieniem unijnych zasad budżetowych i zasad określonych w Pakcie na rzecz Stabilności i Wzrostu.

Ponadto, zdaniem autorów raportu, Rada powinna móc wydawać opinie, gdy uzna to za niezbędne, w tym "w szczególności w związku z oceną programów stabilności oraz przedstawieniem rocznych projektów planów budżetowych i wykonaniem budżetów krajowych. Rada powinna dostarczać oceny ex post sposobu wdrażania ram zarządzania".

Ponadto w sferze unii finansowej raport zakłada m.in. zakończenie tworzenia unii bankowej, stworzenie mechanizmu finansowania pomostowego wspomagającego jednolity fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków czy uzgodnienie wspólnego systemu gwarantowania depozytów. Autorzy raportu postulują też zapoczątkowanie unii rynków kapitałowych i wzmocnienie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego. (PAP)

pś/ pz/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~mnm

25 X podziękujemy wszelkim głosom federalistycznym. Niech żyje Polska!

! Odpowiedz
0 10 ~ccc

ha ha ha ... pamiętajcie to facet, który opodatkował nasze oszczędności ... i który popiera dodatkowe opodatkowanie pracy wykonywanej w formie umów zlecenia ... to jest wielki szkodnik społeczny ... jego miejsce jest na śmietniku historii ...

! Odpowiedz
0 3 ~cdc

dodatkowo uważa, że demokracja jest do niczego, a transparentność działań to jest coś najgorszego co mogło przydarzyć się bankierom ...

! Odpowiedz
2 8 ~last_starfighter

Większa "integracja" jest nam bardzo potrzebna, wtedy Makrela po prostu wyda dyspozycje bezpośrednio, bez zbędnego udziału i "zgody" miejscowych figurantów. Mentalność sowieciarzy szukających sobie pana i trzęsących się ze strachu przed samodzielnością nie zmieni się nigdy.

! Odpowiedz
0 9 ~tm

Puste i bezsensowne gadanie, oraz czekanie na cud, który jakoś nie chce nadejść.

! Odpowiedz
1 8 ~john

To tak samo jakby powiedzieć, że odpowiedzią na rosnącą inflację jest jeszcze większy dodruk pieniadza.

! Odpowiedz
0 13 ~idymarcowe

Belka zmęczona twarz 3 rp. Wystarczy.

! Odpowiedz
1 16 ~RICO

Dla belki to tylko większa integracja a dla narodu brak suwerenności ! Spływaj do rynsztoka !

! Odpowiedz
1 12 ~żart

Ta cholerna biurokracja rośnie jak na "drożdzach", a wychodzi z tego "zakalec" (zakała Europy).

! Odpowiedz
1 24 ~21d32d2

wyjscie z UE , szansa dla POLSKI!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil