REKLAMA

Będzie projekt nowelizacji prawa łowieckiego

2018-05-29 11:30
publikacja
2018-05-29 11:30
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że do Sejmu trafi projekt nowelizacji prawa łowieckiego. Chodzi o zmiany w zespole szacującym szkody łowieckie, spowodowane przez dziką zwierzynę lub w trakcie polowania.

Od 1 kwietnia, po nowelizacji prawa łowieckiego, szacowaniem szkód zajmuje się trzyosobowa komisja, składająca się z myśliwego, sołtysa i poszkodowanego właściciela terenu. Część sołtysów nie chce wykonywać nowego obowiązku, bo - jak tłumaczą - nie dostają za to zapłaty.

"Rekomenduję, żeby szacowanie szkód przenieść od sołtysów" - powiedział minister Henryk Kowalczyk. Mają ich zastąpić pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego. "Taki projekt poselski, mam nadzieję, będzie szybko procedowany" - stwierdził szef resortu środowiska, dodając, że chciałby, żeby "to było przed przerwą wakacyjną".

Pieniądze za straty spowodowane przez dziką zwierzynę lub w trakcie polowania, które oszacuje zespół, wypłaca koło łowieckie.

Do czasu nowelizacji prawa łowieckiego szacowaniem szkód zajmowali się wyłącznie myśliwi. Henryk Kowalczyk podkreślał, że zespoły wyceniające straty wprowadzono do ustawy, bo postulowali to rolnicy.

Nowelizacja prawa łowieckiego oprócz zmian w szacowaniu szkód łowieckich wprowadziła większy nadzór ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Agnieszka Jasik/kano

Źródło:IAR
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki