REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Baszar al-Asad ostrzega przed wybuchem III wojny światowej

2016-10-14 08:37
publikacja
2016-10-14 08:37

Syryjski dyktator ostrzega przed wybuchem III wojny światowej. Baszar al-Asad mówił o tym w wywiadzie dla "Komsomolskiej Prawdy". Zwrócił przy tym uwagę, że głównymi przeciwnikami w nabrzmiewającym konflikcie są Stany Zjednoczone i Rosja.

fot. Valery Sharifulin / / FORUM

W ocenie Baszara al-Asada, obecna sytuacja na świecie przypomina pierwsze stadium zimnej wojny. Syryjski przywódca dodał, że napięcia prowokują Amerykanie, którzy chcą zachować swoją hegemonię nad innymi krajami.

Cytowany przez "Komsomolską Prawdę" syryjski dyktator nazywa Rosję państwem godnym zaufania, które buduje swoją politykę na zasadach moralności, a nie tylko na interesach.

- W powietrzu czuć zapach III wojny światowej - ostrzega Asad. Oskarża też USA i ich koalicjantów o prowadzenie w Syrii iluzorycznej kampanii przeciwko terrorystom i stwierdza, że tylko Rosja jest w stanie przywrócić równowagę sił w jego kraju. W wywiadzie dla Komsomolskiej Prawdy prezydent Syrii jako swoich sojuszników wskazał: Rosję, Iran i libańską partię szyitów Hezbollah.

Asad: Ingerencja Rosji zmieniła równowagę sił w konflikcie w Syrii

Ingerencja Rosji w Syrii zasadniczo zmieniła układ sił w konflikcie syryjskim na korzyść wojsk rządowych - powiedział prezydent Syrii Baszar el-Asad w wywiadzie w piątkowym dzienniku "Komsomolskaja Prawda". Dodał, że Rosjanie pomagali Syrii również wcześniej.

"Rosja, Iran i (szyicki radykalny - PAP) Hezbollah to nasi stali sojusznicy, są tutaj legalnie" - powiedział Asad w wywiadzie dla wielkonakładowej gazety. "Ingerencja Rosji, tego wielkiego państwa, w kluczowy sposób zmieniła układ sił na naszą korzyść" - ocenił.

Asad oświadczył, że dla Syrii naturalne było zwracanie się o pomoc do Moskwy. "Rosjanie pomagali nam również wcześniej, oczywiście nie przy pomocy lotnictwa, ale wysyłali nam wszystko, zapewniali nam niezbędną logistykę. Nawet z nami mieszkali - są u nas rosyjscy eksperci wojskowi, którzy żyją tutaj przez dziesięciolecia" - powiedział syryjski prezydent. Jak dodał, "w 2014 roku zrozumieli oni, że układ sił zmienił się na korzyść terrorystów dzięki poparciu Zachodu i innych krajów (...), dlatego Rosjanie byli gotowi do bezpośredniej ingerencji. I zaprosiliśmy ich".

Asad wyjaśnił też, dlaczego dla sił rządowych ważne jest przejęcie Aleppo na zachodzie Syrii, którego kontrolowane przez rebeliantów dzielnice od tygodni są celem intensywnych bombardowań syryjskiego i rosyjskiego lotnictwa. "Będzie to punktem wyjścia do posuwania się w stronę innych miast i wyzwolenia ich od terrorystów" - oznajmił.

Ocenił, że nie jest możliwe odcięcie miasta Idlib, które znajduje się na granicy z Turcją i przez które do Syrii - według "Komsomolskiej Prawdy" - napływają bojownicy i broń. "Będziemy zmuszeni kontynuować oczyszczanie tego regionu i wysłać terrorystów do Turcji, by wrócili tam, skąd przyszli, albo ich likwidować. Nie mamy innego wyboru. A Aleppo stanie się punktem wyjścia do rozpoczęcia tego procesu" - powiedział Asad.

W rozmowie z "KP" syryjski prezydent wielokrotnie oskarża Zachód o chęć podporządkowania sobie Syrii. Jego zdaniem państwa Zachodu, "widząc wieloletnią współpracę Rosji i Syrii, stawiają na to, że zniszczenie Syrii negatywnie wpłynie również na Rosję". Asad zarzucił też USA, że nie przerwały zimnej wojny po rozpadzie ZSRR.

IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/zr/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Putinek
Rei.. Napewno nie Ty inteligencie...
http://wolnemedia.net/to-hillary-nie-trump-jest-prawdziwym-zagrozeniem-dla-swiata/
~Alex
Na pewno wywiadow nie pisze mu laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Barrack Obama
~silvio_gesell
Jeśli ktoś chce osiągnąć pokój, wystarczy bombardować pieniędzmi, czyli skupować obligacje. Na pewno skończy się konflikt taniej i szybciej niż wydając miliardy na bomby i zasiłki dla imigrantów. Należy płacić Arabom za pozostanie u siebie.
~rei
Pytanie kto pisze temu masowemu mordercy wywiady?

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki