Bankowcy z Lehman Brothers urządzają imprezę na 10-lecie upadku banku

Jak donosi serwis Financial News, byli pracownicy Lehman Brothers organizują rocznicowe przyjęcie. Spotkanie ma odbyć się równo w dziesiątą rocznicę najważniejszego momentu wielkiego kryzysu finansowego – 15 września 2018 r. Kontrowersyjny pomysł spotkał się już z nieprzychylnymi komentarzami brytyjskich polityków.

Upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers był największym w amerykańskiej historii bankructwem i momentem-symbolem dla ostatniego kryzysu finansowego. Instytucja była pośrednio jednym z najważniejszych graczy na rynku kredytów hipotecznych udzielanych osobom bez historii kredytowej, zdolności i majątku (tzw. subprime, poniżej standardu). Lehman Brothers zaangażował się poprzez spółki zależne w proces udzielania finansowania, a także uczestniczył w późniejszej zamianie kredytów w papiery wartościowe (sekurytyzacja).

(fot. Shannon Stapleton / )

W momencie zgłoszenia wniosku o upadłość, 15 września 2008 roku, Lehman Brothers deklarował w bilansie aktywa o wartości 600 mld dolarów. Bankructwo pociągnęło za sobą poważne konsekwencje dla wielu segmentów rynku finansowego, uderzając również w drobnych inwestorów gromadzących oszczędności w funduszach inwestycyjnych i emerytalnych.

Lehman Brothers zatrudniał w Wielkiej Brytanii około 5 tys. osób. Do byłych pracowników dotarły niedawno wiadomości mailowe zachęcające do udziału w rocznicowej imprezie. Wiadomość zatytułowano „do braci i sióstr z Lehmans”. Według serwisu „Financial News” w wydarzeniu weźmie udział około 200 osób. Organizatorzy zdawali sobie sprawę, że jubileusz może przyciągnąć uwagę mediów, dlatego informacja rozsyłana była poprzez „mailowy łańcuszek”, a szczegóły imprezy (m.in. lokalizację) zachowano w tajemnicy.  

Jak donosi „The Guardian”, pomysł świętowania rocznicy upadku banku skrytykowali już przedstawiciele brytyjskiej Partii Pracy. „To absolutnie odrażające” – podkreślił w oświadczeniu jeden z labourzystów, John McDonnell. „Pomysł jest szczególnie haniebny w kontekście cierpień osób, które straciły pracę i domy, by pośrednio zapłacić za bailout tych banków, które spowodowały kryzys finansowy (…) Ludzie będą absolutnie zniesmaczeni tym wysoce niestosownym zgromadzeniem” – pokreślił polityk.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 17 goralnizinny

Bedzie powtorka z rozrywki.
Tym razem role Lehman Brothers przejmie Deutsche Bank...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil