REKLAMA

Banki podnoszą opłaty. To coraz bardziej istotny element ich przychodów [Analiza]

2021-05-14 14:16
publikacja
2021-05-14 14:16
Banki podnoszą opłaty. To coraz bardziej istotny element ich przychodów [Analiza]
Banki podnoszą opłaty. To coraz bardziej istotny element ich przychodów [Analiza]
fot. Maciej Jeziorek / / FORUM

Po spadku stóp procentowych banki zaczęły szukać sposobów, by odbudować kurczące się przychody oraz spadającą zyskowność i coraz chętniej zaczęły podnosić ceny oferowanych usług. Podobnie jak w innych krajach europejskich wynik z opłat i prowizji będzie coraz bardziej istotnym elementem przychodów banków - uważają analitycy.

 "W obliczu obniżek stóp procentowych, które w bardzo istotny sposób wpłynęły na osłabienie wyniku odsetkowego sektora, banki zaczęły szukać możliwości odbudowania przychodów. O ile kosztami ryzyka w krótkim okresie trudno zarządzać i są one w dużym stopniu zależne od czynników makroekonomicznych, naturalnym sposobem na poprawę wyników jest z jednej strony dyscyplina kosztowa, a z drugiej szukanie dodatkowych przychodów właśnie z tytułu opłat i prowizji" - powiedział PAP Biznes analityk DM BDM Michał Fidelus.

Po obniżkach stóp procentowych w 2020 roku wynik odsetkowy banków znalazł się pod dużą presją i banki postawiły na wzmocnienie wyniku z opłat i prowizji, co dla klientów oznaczało wzrost cen usług bankowych.

Z danych KNF wynika, że o ile wynik z tytułu odsetek w 2020 roku spadł o 4,3 proc., to wynik z tytułu prowizji wzrósł już ponad 11 proc.

Wzrost cen usług bankowych odzwierciedlony jest także w danych GUS. W marcu, w dziale "usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje" ceny wzrosły rok do roku o 47,6 proc. Z kolei wzrost cen w 2020 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 28,2 proc.

Dyrektor w S&P, główny analityk agencji odpowiedzialny za ocenę ryzyka krajowego sektora bankowego (BICRA) dla Polski Michał Selbka ocenił, że podnoszenie przez banki różnych opłat jest ważne przede wszystkim z powodu spadającej zyskowności sektora. W 2020 roku zysk netto banków wyniósł 7,77 mld zł, co oznaczało spadek o 43,8 proc.

"Jeżeli w Polsce banki mogą kompensować otoczenie blisko +zerowych+ stóp procentowych, czy dodatkowe koszty pozaoperacyjne (wyższe koszty ryzyka, podatek bankowy), przez podnoszenie różnych opłat, to z punktu widzenia obrony spadającej zyskowności sektora jest to pozytywne zjawisko" - powiedział Selbka.

Dyrektor zwrócił uwagę, że polski sektor bankowy był do tej pory w Europie jednym z bardziej zależnych od wyniku odsetkowego, co przekładało się na dużą wrażliwość banków na wysokość stóp procentowych.

Na tę dotychczasową specyfikę polskiego rynku bankowego zwróciła uwagę także prezes Alior Banku Iwona Duda.

Rok podwyżek w cennikach banków. Zmiany wprowadziło aż 11 instytucji

Klienci banków zapamiętają miniony rok jako festiwal podwyżek. Ze względu na niskie stopy procentowe większość instytucji zdecydowała się zmienić cenniki, by poprawić wynik prowizyjny. Na ten krok w ciągu minionych 12 miesięcy zdecydowało się 11 banków – wynika z analizy Bankier.pl.

"Dochodowość banków spadła, ale trudno oczekiwać, żeby było inaczej, jeżeli funkcjonujemy w tak szczególnych warunkach. Spadek stóp procentowych przełożył się na elementy przychodowe - coś, co było wyznacznikiem dla polskiego rynku bankowego, czyli duży udział przychodów z wyniku odsetkowego, w tej chwili uległ zmianie. Trochę podążamy w kierunku tego, co się wcześniej działo w Europie, bo tam już wcześniej większość przychodów pochodziło z wyniku prowizyjnego" - powiedziała prezes Alior Banku Iwona Duda na Impact'21.

"Banki więc zaczęły poszukiwać innych przychodów, w tym właśnie przychodów prowizyjnych, ale też szukać możliwości oferowania dodatkowych usług, nie tylko finansowych" - dodała.

Ostatnio publikowane dane finansowe za I kwartał przez poszczególne giełdowe banki wskazują na dalszą, wyraźną poprawę tej linii przychodowej banków.

Wynik z tytułu opłat i prowizji w I kwartale 2021 roku sześciu banków, które podały wyniki za ten okres, był 15 proc. wyższy niż rok wcześniej i 3 proc. wyższy niż w ostatnim kwartale 2020 roku.

Co istotne, banki na ogół pozytywnie zaskakują rynek na tej linii przychodowej - wynik prowizyjny był 6 proc. wyższy od oczekiwań analityków, w tym - w przypadku Banku Handlowego, czy mBanku - nawet 10 proc. wyższy niż konsensus. Poprawa wyniku z opłat i prowizji, obok niższych rezerw jest jednym z głównym powodów lepszych od oczekiwań wyników banków I kwartale.

Zdaniem analityków podnoszenie cen nie dotyczy wszystkich produktów bankowych.

"Zmiany cennika opłat i prowizji miały miejsce przede wszystkim w tych produktach i usługach, które – ze względu na wysoką nadpłynność - nie spowodują odpływu klientów, czyli m.in. w bankowości detalicznej za prowadzenie rachunków czy wypłaty z bankomatów, a w bankowości instytucjonalnej za wysokie salda depozytowe" - powiedział Fidelus.

Jego zdaniem zmiana cennika bankowych opłat i prowizji nie była w ostatnim czasie jedyną przyczyną poprawy wyniku z opłat i prowizji. Część banków była beneficjentem ostatnich dużych debiutów na GPW.

"W środowisku bardzo niskich stóp procentowych banki korzystają także z rosnących przychodów prowizyjnych z tyt. m.in. działalności brokerskiej, czy zarządzania aktywami. Przy odbudowie wolumenów kredytowych można się także spodziewać stopniowej poprawy przychodów prowizyjnych z działalności kredytowej" - powiedział Fidelus.

Selbka zwrócił uwagę, że polski sektor bankowy jest mocno konkurencyjny, a opłaty i prowizje są również elementem tej konkurencji.

"Dodatkowo, przy postępującej digitalizacji usług bankowych, klienci mogą łatwiej i szybciej porównywać oferty czy też częściej zmieniać swój bank – od dłuższego czasu widać to było np. w obszarze depozytów, ale w przypadku rosnących opłat, może to również dotyczyć innych produktów, nawet rachunku bankowego" - powiedział Selbka.

W opinii analityka S&P ceny za usługi rosną wszędzie w Europie, chociaż w różnym tempie i z różnym skutkiem, ze względu na ograniczenia np. ze strony urzędów ochrony konsumenta.

"W przypadku depozytów w niektórych krajach banki łatwej i szybciej wprowadzają opłaty (przeważnie jako procent od danej wielkości środków), w innych krajach jest to jednak trudniejsze w obszarze klienta detalicznego" - powiedział Selbka.

Zwrócił uwagę, że wprowadzanie opłat za depozyty od określonych wielkości dla klientów biznesowych jest już raczej normą w strefie euro czy w Szwajcarii.

W Polsce, banki już w 2020 roku zaczęły wprowadzać opłaty za wysokie salda depozytów korporacyjnych. Inna sytuacja jest w segmencie detalicznym - UOKiK wypowiadał się krytycznie o ujemnej stawce depozytów dla takich klientów. KNF w marcu informował, że żaden z czołowych banków w Polsce obecnie nie zamierza wprowadzać w najbliższym czasie wprowadzać takiego oprocentowania.

Analityk DM BDM ocenia, że wynik z opłat i prowizji pozostanie istotnym elementem przychodów banków.

"Udział wyniku prowizyjnego w przychodach ogółem sektora bankowego w ostatnich kwartałach wzrósł. Biorąc pod uwagę oczekiwaną odbudowę gospodarki, jak również utrzymujące się środowisko niskich stóp procentowych należy się spodziewać, że wynik z opłat i prowizji pozostanie istotnym elementem przychodów banków, chociaż mało prawdopodobne wydaje się utrzymanie dynamiki wzrostu na poziomie tak wysokim, jak ma to miejsce obecnie" - powiedział Fidelus.

Z danych KNF wynika, że 2021 rok przyniósł dalsze osłabienie się wyniku odsetkowego i wzmocnienie wyniku z opłat i prowizji.

Wynik banków z tytułu odsetek w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku wyniósł 7,25 mld zł, spadając o 15 proc. rdr, a wynik z tytułu prowizji 2,6 mld zł, co oznaczało wzrost rdr o 13 proc.

Poprawa wyniku prowizyjnego nie zahamowała jednak spadku zyskowności sektora. Zysk banków w tym okresie skurczył się o 24 proc. do 1,36 mld zł. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (3)

dodaj komentarz
innowierca
Bankowosc w Polsce to zawsze byla oplata, prowizja i oplata i prowizja i nie jest to zadna nowosc. To byl zawsze najbardziej istotny element przychodow bankow w Polsce. Wiekszosc uzytkownikow forum zapewne wciaz pamieta czasy 15 czy 20 lat temu kiedy w Polsce w miastach na glownych ulicach roznych bankow bylo tyle samo co sklepow,Bankowosc w Polsce to zawsze byla oplata, prowizja i oplata i prowizja i nie jest to zadna nowosc. To byl zawsze najbardziej istotny element przychodow bankow w Polsce. Wiekszosc uzytkownikow forum zapewne wciaz pamieta czasy 15 czy 20 lat temu kiedy w Polsce w miastach na glownych ulicach roznych bankow bylo tyle samo co sklepow, czyli czesto trzy banki w zasiegu wzroku dla stojacego goscia na ulicy. Caly zachod sie tu zlecial ze swoimi fintechami, nazwanymi czesto dla niepoznaki bankami. Zachodnie banki pootwieraly wtedy tutaj jakies banki masowo, bo zachodni biznesmeni nie mogli uwierzyc ze istnieje taki stosunkowo duzy kraj gdzie gdzie pobiera sie oplaty w bankach za takie rzeczy o ktorych na zachodzie nawet filozofom sie nie snilo. A najwazniejszy byl fakt swiadomosci finansowej spoleczenstwa w Polsce ktore bardzo delikatnie mozna okreslis slowem DNO i to ze ludek w pieknym kraju nad Wisla myslal ze pobieranie oplat i prowizji za zupelnie darmowe uslugi w innych krajach to rzecz oczywista. I tak juz pozostalo.
demeryt_69
Analityk Fidelus wyjaśnia - $zalom!
blesso
Nijaka Szydło Beata w październiku 2015 roku twierdziała tak : " Nie oszukujmy się ! Gdyby banki wiedziały, że w Polsce można podnieść opłaty za usługu bankowe, już dawno by to zrobiły" . Wg niej podatek od usług bankowych nie miał wpływu na wyokość opłat.
Tak politycy PiSu ogłupiają wyborców/ społeczeństwo !

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki