REKLAMA

Giganci GPW chętniej podzielą się zyskiem

Adam Torchała2021-05-13 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-05-13 06:00
Giganci GPW chętniej podzielą się zyskiem
Giganci GPW chętniej podzielą się zyskiem
fot. Krystian Maj / / FORUM

Spółki wchodzące w skład WIG20 zaproponowały w tym roku inwestorom już przeszło dwukrotnie wyższą sumę dywidend niż przed rokiem, a to najprawdopodobniej jeszcze nie koniec zapowiedzi. Giganci warszawskiej GPW powracają więc do hojniejszego dzielenia się zyskiem, choć - przede wszystkim przez obostrzenia dotyczące banków - do czasów świetności wciąż sporo im brakuje.

5.58 mld zł zaproponowały już swoim akcjonariuszom spółki z WIG20 w ramach podziału zysku za 2020 rok - wynika z wyliczeń Bankier.pl. To przeszło dwukrotnie więcej niż przed rokiem, kiedy wchodząca obecnie w skład indeksu WIG20 wypłaciła jedynie 2,03 mld zł. Dla tego zestawu spółek to historyczne minima, teraz część gigantów wraca do wypłat po przerwie. Warto także dodać, że dane dotyczą tylko ogłoszonych już rekomendacji wypłat, część spółek, po których spodziewana jest wypłata, wciąż jeszcze zwleka z decyzją.

Najlepszym przykładem takiego powrotu do wypłat jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń. W tym tygodniu zarząd PZU zarekomendował przeznaczenie na wypłatę dywidendy za 2020 rok łącznie 3 mld zł, co daje 3,5 zł dywidendy na akcję. To druga najwyższa dywidenda w historii PZU, choć warto dodać, że składa się na nią zachomikowana dywidenda z zysku za 2019 rok. Po prostu przed rokiem KNF, w związku z pandemią koronawirusa, zablokował ubezpieczycielom i bankom możliwość wypłat. Teraz PZU do maksimum chce wykorzystać uwolniony w grudniu limit. 

Do wypłat wraca także inna gwiazda sprzed lat - KGHM. O ile jednak w PZU propozycję dywidendy inwestorzy witali z entuzjazmem, o tyle 1,5 zł zaproponowane przez zarząd surowcowej spółki rozczarowało. Przy napędzanej miedziową hossą wycenie akcji powyżej 200 zł stopa proponowanej wypłaty jest niewielka. Były dywidendowy król warszawskiego parkietu powraca zatem ze skromną propozycją, choć warto docenić, że po 3 latach w końcu pojawia się szansa na wypłatę (póki co to jedynie propozycja zarządu). Tym bardziej że 2021 rok w wynikach zapowiada się fenomenalnie.

fot. / / Bankier.pl

Dywidendę po rocznej przerwie chce wypłacić także CD Projekt, choć do tej pory wypłaty ze spółki były raczej symboliczne. 2020 rok to jednak rok premiery "Cyberpunka" i rekordowych zysków, z których do akcjonariuszy ma trafić przeszło 0,5 mld zł.

Dywidendy zapowiedział już także duet stałych bywalców dywidendowego rozkładu. 258 mln zł ma trafić do akcjonariuszy Asseco Poland, z kolei Orlen zapowiedział wypłatę aż 1,5 mld zł. Tutaj warto jednak przypomnieć, że mowa o rekomendacjach zarządu. Rekomendację można jednak zmienić, a sama ostateczna decyzja należy do walnego zgromadzenia. Jak pokazał przykład Orlenu z zeszłego roku, szczególnie w spółkach Skarbu Państwa warto z pewną dozą ostrożności podchodzić do dywidendowych zapowiedzi zarządu. Niemniej odstępstwa rzeczywistej dywidendy od rekomendacji zdarzają się na tyle rzadko, że ciężko do modelu wpisać inną kwotę, niż rekomendacja.

Kto jeszcze może wypłacić dywidendę?

Powroty widać po statystyce liczby spółek z obecnego składu WIG20, które chcą wypłacić dywidendę. Obecnie takie plany zdradziła już piątka firm. Teoretycznie to jedna mniej niż przed rokiem, warto jednak zwrócić uwagę, że Mercator, który w 2020 roku wypłacił skromną dywidendę (5,3 mln zł), w tym zdecydował, że zamiast na dywidendę przekaże pieniądze na skup własny akcji. Kwoty tej (a chodzi o 312 mln zł) nie ujęliśmy we wcześniejszych wyliczeniach, choć zdecydowanie należy ją postrzegać w kategorii substytutu dywidendy.

De facto więc liczba spółek, które ogłosiły chęć podzielenia się zyskiem jest już równa tej sprzed roku. A przecież kilka firm nie zdradziło jeszcze swoich planów. Mowa choćby o PGNiG, które w 2020 roku wypłaciło akcjonariuszom 520 mln zł. Teraz spółka ma do podziału rekordowy zysk na poziomie 7,3 mld zł (zasilany odszkodowaniem od Gazpromu) i pod koniec marca jej zarząd informował, że na decyzje potrzebuje jeszcze kilku tygodni. Strategia PGNiG na lata 2017-2022 przewiduje przeznaczanie do 50 proc. skonsolidowanego zysku netto na dywidendę.

Wypłatę co najmniej 93 groszy (595 mln zł) na akcję zakłada strategia innej spółki, której zarząd jeszcze nie przekazał dywidendowej rekomendacji - Cyfrowego Polsatu. Do podziału jest 1,14 mld zł zysku netto za zeszły rok. O możliwym powrocie do dywidendy po czterech latach posuchy przebąkuje także inny telekom - Orange. Póki co brak jednak konkretów. Dywidendowe zamiary potwierdziło z kolei LPP, które na mapę wypłat powróci po roku przerwy. Brak jednak szczegółów dotyczących kwoty.

Mocna poprawa mimo bankowych problemów

W sumie więc wysoce prawdopodobny jest scenariusz, że dywidendę wypłaci - licząc ze skupem Mercatora - 9 spółek z WIG20. To wynik o sztukę niższy od osiągniętego np. w przypadku wypłat za 2017 roku i o 3 niższy niż w latach 2016 i 2018. Niby na pierwszy rzut oka niezbyt wiele, jednak po fatalnym poprzednim roku, gdy spółki chętnie zatrzymywały zysk z 2019 roku w związku z pojawieniem się akurat w szczycie sezonu wynikowego pierwszego lockdownu, to spory postęp.

Dodatkowo nie można zapominać, że i obecny rok jest szczególny. Po pierwsze za spółkami trzy lockdowny i przykładowo chęć wypłaty dywidendy przez LPP (teoretycznie reprezentanta jednej z najmocniej poturbowanych branż) robi wrażenie. Nie zapowiada się jednak, by dywidendę z wyniku za 2020 rok wypłaciły mocno poturbowane przez koronawirusa JSW CCC, choć jeszcze w niedalekiej przeszłości firmy te dzieliły się zyskiem z inwestorami. Jedyną spółką z WIG20, która w zeszłym roku wypłaciła dywidendę i w tym zapowiedziała rezygnację z dzielenia się zyskiem jest Lotos, który 2020 rok zakończył wyraźną stratą.

Po drugie i najistotniejsze, wciąż na cenzurowanym znajdują się banki. To przecież dywidendy z tego sektora przez lata napędzały dywidendowy wynik WIG20. Przykładowo przy wypłatach z zysku za 2018 rok, gdy suma dywidend dla obecnego składu WIG20 sięgnęła 11,6 mld zł, trio PKO BP - Pekao - Santander wypłaciło aż 5,2 mld zł. Teraz nie wypłacą nic. O ile KNF poluzował zeszłoroczne obostrzenia ubezpieczycielom (wspomniany PZU), o tyle banki nadal mają budować kapitały. Nad sektorem wciąż wisi temat franków i ostatnie wydarzenia niestety nie przybliżyły nas do jego rozwiązania.

Dodatkowo wciąż jest szeroka grupa spółek, która dywidend po prostu nie wypłaca. Należą do niej przede wszystkim spółki energetyczne, które niegdyś z dywidend słynęły. Obciążane jednak przez lata koniecznością ratowania górnictwa i opóźniające transformacje, teraz znajdują się raczej w finansowej potrzebie niż nadmiarze. Z drugiej strony nigdy zyskiem nie dzieliło się świetnie przecież sobie radzące Dino. Spółka środki przeznacza na rozwój. Dywidendy nie zamierza wypłacać także Allegro, które skupia się na inwestycjach oraz dotowaniu dostaw

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
aaalicja
Panie Prezesie Mercator. Czy już wykupił Pan akcje po satysfakcjonującej Pana cenie czy jeszcze spadną ???
iluminata
A gigant Allegro ile da?
stachsgh
Giganci zakupów !!
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
prawnuk
czyli z uwzględnieniem inflacji tegoroczne wypłaty będą stanowić ok 15% tych sprzed 10 lat......
demeryt_69
Giganci GPW, hehe ... reszty nawet nie ma sensu czytać - cyrk to mało powiedziane :)
stachsgh
Siłą wodospadu w kryptowalutach
https://www.youtube.com/watch?v=JrXeTvSyISM
gordon-gekko
Bo prawda jest taka, że dywidendowych gwiazd lepiej szukać w Mwig40 czy Swig80

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki