REKLAMA

Banki będą mogły mieć kryptowaluty w bilansie? Amerykański nadzór rozważa zmiany

Michał Kisiel2021-10-28 11:06analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-28 11:06
Banki będą mogły mieć kryptowaluty w bilansie? Amerykański nadzór rozważa zmiany
Banki będą mogły mieć kryptowaluty w bilansie? Amerykański nadzór rozważa zmiany
fot. PurpleRender / / shutterstock

Regulatorzy rynku finansowego pracują nad propozycjami zmian w prawie, które umożliwią bankom mocniejsze zaangażowanie się w świadczenie usług związanych z kryptowalutami. Miałoby to zrównać pozycję instytucji bankowych i niebankowych na rynku.

Od kilku miesięcy z instytucji regulujących rynek finansowy w USA dochodzą sygnały wskazujące, że rozważane są odważniejsze kroki otwierające banki na możliwości stworzone przez rozwój kryptowalut. Jak informuje Reuters, szefowa FDIC (instytucji odpowiedzialnej za system gwarantowania depozytów) Jelena McWilliams zapowiedziała powstanie „mapy drogowej” zmian pozwalających bankom na zaangażowanie się w cyfrowe aktywa.

Nowe zasady mogłyby pozwalać instytucjom bankowym na oferowanie klientom usług kustodialnych (bezpiecznego przechowywania, cyfrowych w tym przypadku, wartości), przyjmowanie kryptowalut jako formy zabezpieczenia zobowiązań i pośredniczenie w obrocie takimi aktywami na zlecenie klientów. Na stole są także rewolucyjne posunięcia, takie jak umożliwienie bankom utrzymywania kryptowalut w bilansie, podobnie jak innych instrumentów finansowych.

„Jeśli nie włączymy tych czynności do zakresu działania banków, to rozwiną się one poza bankami. Federalni regulatorzy rynku nie będą mogli ich wówczas nadzorować” – wskazała McWilliams. „Sądzę, że powinniśmy pozwolić bankom na zaangażowanie się w tym obszarze, jednocześnie odpowiednio ograniczając ryzyko i zarządzając nim”, dodała szefowa FDIC.

Jak przypomina serwis Coindesk, w maju 2021 r. podobne nastawienie zasygnalizowali przedstawiciele innych instytucji. OCC (The Office of the Comptroller of the Currency, federalny nadzorca instytucji kredytowych) oraz bank centralny razem z FDIC informowały wówczas o zamiarze stworzenia wspólnych ram nadzoru nad sektorem usług kryptowalutowych.

Droga do wprowadzenia nowych regulacji jest jeszcze daleka, ale sygnały wysyłane przez nadzorców świadczą o zmianie podejścia do zagadnienia. Rynek kryptowalut stał się zbyt duży, by go ignorować, a instytucje bankowe chcą mieć możliwość wykorzystania zmieniających się trendów. Uwaga regulatorów skupia się obecnie jednak raczej na tzw. stabilnych kryptowalutach, potencjalnie konkurencyjnych wobec systemów płatności bezgotówkowych. Przypomnijmy, że w Europie trwają prace nad uregulowaniem „systemowo istotnych tokenów”, a o potrzebie podjęcia takich kroków przypomniał ostatnio Bank Rozliczeń Międzynarodowych.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
adrian76
Widzę, że banki zauważyły kolekcjonerów cyfrowych żetonów i też chcą sobie trochę uszczknąć z tego tortu...
iluminata
O widzę inwestora w złotko ;)

Jak tam ładnie mennice zarobiły? To ile teraz panie wynik?
Doliczając ich marże pewnie koło -30% :)
obiektywny_komentator odpowiada iluminata
Brak istotnych wzrostów złota powyżej 1800 z tendencją osuwania się, wskazuje na mocne oczekiwania macherów od złota (np. w Londynie) co do podwyżki stóp procentowych w USA, w celu tłumienia inflacji. A co jak co, ale handlarze w londyńskim City raczej są dobrze zorientowani w sytuacji. Taka sytuacja stwarza duże ryzyko Brak istotnych wzrostów złota powyżej 1800 z tendencją osuwania się, wskazuje na mocne oczekiwania macherów od złota (np. w Londynie) co do podwyżki stóp procentowych w USA, w celu tłumienia inflacji. A co jak co, ale handlarze w londyńskim City raczej są dobrze zorientowani w sytuacji. Taka sytuacja stwarza duże ryzyko korekty na rynku akcji, szczególnie w USA. Wygląda to jakby ulica balon pompowała resztką wydrukowanych pieniędzy - na co poradzić nie mogą nawet duzi gracze, gdyż za dużo tej kasy na rynku jest - ale grube ryby już są gotowe na silną korektę.
ketevan
Kowalski posiadający krypto z wartością opartą o spekulacje, będzie pożyczał pieniądze od banku, który sfinansuje mu kredyt w oparciu o bilans oparty o spekulacje na krypto. Kowalski w istocie pożyczy pieniądze sam od siebie przy zerowych stopach na 30 lat, nie mając nic co by miało rzeczywistą wartość i pożyczając Kowalski posiadający krypto z wartością opartą o spekulacje, będzie pożyczał pieniądze od banku, który sfinansuje mu kredyt w oparciu o bilans oparty o spekulacje na krypto. Kowalski w istocie pożyczy pieniądze sam od siebie przy zerowych stopach na 30 lat, nie mając nic co by miało rzeczywistą wartość i pożyczając wirtualne zasoby. 2008 kropka w kropkę.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki