REKLAMA

Szef co piątego respondenta podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów

2021-07-07 11:00
publikacja
2021-07-07 11:00
Szef co piątego respondenta podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów
Szef co piątego respondenta podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów
/ Shutterstock

Co piąty badany pracownik uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów, 48 proc. uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. - że neutralny - wynika z ankiet przeprowadzonych przez portal Pracuj.pl.

Nawet 10 dodatkowych dni w tym roku. Legalne sposoby na wydłużenie urlopu

Pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy co do zasady przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. W niektórych sytuacjach jednak wolnego od pracy może być więcej. Podpowiadamy, jak zgodnie z prawem ubiegać się o dodatkowe dni wolne od pracy.

Jak podano w informacji na temat badania, według 64 proc. pytanych przez portal, dobry urlop jest kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy, z kolei tylko co dziesiąty nie zgadza się z tą opinią. Jednocześnie 51 proc. respondentów uważa, że letni urlop jest ważniejszy niż zimowy – odwrotną opinię ma 16 proc.

Pandemia sprawiła jednak, że 44 proc. respondentów Pracuj.pl zadeklarowało, iż planowało na początku roku skromniejszy urlop letni niż w minionych latach.

Portal pytał także pracowników o to, jak ich szefowie odnoszą się do brania urlopów. Z odpowiedzi wynika, że co piąty badany Polak (21,5 proc.) uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów, 48 proc, uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. - że neutralny.

Jeśli chodzi o branie pojedynczych dni wolnych przez członków zespołu, to z niechęcią podchodzą do tego szefowie 18 proc. badanych przez Pracuj.pl, 29 proc. ma stosunek neutralny, a 18 proc. - niechętny.

Jak wynika z ankiet, blisko dwie trzecie pracowników stara się przed wyjazdem na urlop zostawić współpracownikom wszystkie ważne informacje dotyczące wykonywanej pracy. Teoretycznie powinny im w tym pomagać firmowe standardy. Jednak według deklaracji badanych, tylko nieco ponad 4 na 10 z nich ma w swoim miejscu pracy określone procedury, pomagające sprawnie przekazać innym obowiązki na czas urlopu.

Według Pracuj.pl, choć urlopy są bardzo istotne dla pracowników – nie zawsze muszą stanowić priorytet. Portal zapytał respondentów o to, czy byliby skłonni zrezygnować z części swoich dni urlopowych, jeśli wiązałoby się to z podwyżką lub awansem. Twierdząco na to pytanie odpowiedziała połowa respondentów, przecząco - 27 proc. Na takie rozwiązanie wyraźnie częściej były zdecydowane osoby do 25 roku życia (70 proc.) niż mające powyżej 44 lat (43 proc.). (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Praca

Komentarze (2)

dodaj komentarz
forfun
za to sami 5x w roku na wyjazdach.
wizytator
I to tam gdzie nie sprawdzają certyfikatów.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki