REKLAMA

Niemcy konsekwentnie ściągają swoje złoto do kraju

Michał Żuławiński2015-01-20 07:36analityk Bankier.pl
publikacja
2015-01-20 07:36
fot. iStockphoto/Thinkstock / Thinkstock

Dwa lata temu niemiecki bank centralny zapowiedział repatriację złota na wielką skalę. Dziś poznaliśmy kolejny raport o stanie wykonania tej niecodziennej operacji.

Podobnie jak rok i dwa lata temu, w styczniu Bundesbank wypuszcza „złotą informację wagi ciężkiej”. W 2013 r. była nią sama zapowiedź repatriacji kruszcu, a w 2014 r. pierwsza informacja o – jak się okazało – iście żółwim tempie prac.

- Okazało się, że po 12 miesiącach Niemcom udało się sprowadzić tylko 32 tony złota z Paryża i zaledwie pięć ton z Nowego Jorku. Niecałe 600 km drogi pomiędzy Frankfurtem a Paryżem ciężarówka pokonałaby przecież w kilka godzin. Złoto przez Atlantyk w większych ilościach niż 5 ton pływało już w XVI wieku. W wieku XX generał de Gaulle sprowadzał je całymi statkami. A w XXI wieku świetnie zorganizowani i zdyscyplinowani Niemcy nie potrafią wyciągnąć od Amerykanów marnych trzystu ton?! – retorycznie pytał dokładnie rok temu Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl

Z najnowszej informacji Bundesbanku wynika, że w ubiegłym roku zrobione znaczne postępy na drodze do sprowadzenia do Niemiec zakładanej części złota. W 2014 r. do skarbca we Frankfurcie nad Menem wróciło 120 ton niemieckiego kruszcu, który dotąd składowany był we Francji i USA. Na sumę tę złożyło się 35 ton „odzyskane” z Paryża i aż 85 ton przewiezione z Nowego Jorku.

„Wdrażanie nowego planu przechowywania złota przebiega pomyślnie. Prace są prowadzone zgodnie z planem” – zapewnił Carl-Ludwig Thiele, członek zarządu Bundesbanku.

Według stanu na 31 grudnia 2014 r. stan niemieckich, drugich największych na świecie rezerw, prezentował się następująco:

Gdzie jest niemieckie złoto?
Lokalizacja Złoto [t] Udział [t]
Bundesbank, Frankfurt nad Menem 1192 35,2%
Rezerwa Federalna, Nowy Jork 1447 42,8%
Bank Anglii, Londyn 438 12,9%
Bank Francji, Paryż 307 9,1%
Suma 3384 100,0%
Źródło: Bundesbank

Przedstawiony dwa lata temu plan zakłada, że w 2020 r. Niemcy będą przechowywać w kraju połowę swoich rezerw kruszcu. Niemieckie złoto ma w całości zniknąć z Paryża, którego Bundesbank nie uważa już za światowe centrum finansowe, w którym – w razie potrzeby – mogą dokonać wymiany kruszcu na obcą walutę. Najwięcej złota zostanie w nowojorskim skarbcu Rezerwy Federalnej (37%), natomiast nienaruszone zostaną rezerwy londyńskie (13%).

Niemiecki plan repatriacji złota
  Z Paryża [t] Z Nowego Jorku [t] W sumie [t] Udział [%]
Do sprowadzenia do 2020 r. 374 300 674 100%
Sprowadzono w 2013 r. 32 5 37 5,50%
Sprowadzono w 2014 r. 35 85 120 17,80%
Sprowadzono w sumie  67 90 157 23,30%
Do sprowadzenia jeszcze 307 210 517 76,70%
Źródło: Bundesbank

Jak czytamy w komunikacie Bundesbanku, 50 ton pochodzących z Nowego Jorku poddano przetopieniu, tak aby były zgodne ze standardem London Good Delivery. Jak dodał  Carl Ludwig-Thiele, niemiecki bank centralny „zwrócił się także do Banku Rozrachunków Międzynarodowych o wyrywkową kontrolę, która – zgodnie z oczekiwaniami – nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Bundesbank solennie zapewnia też, że każda dostawa niemieckich sztab do frankfurckiego skarbca jest dokładnie sprawdzana przez jego pracowników, a w dotychczasowych transportach nie dopatrzono się nieprawidłowości dotyczących autentyczności, czystości czy wagi przyjmowanych sztab.

Polskie złoto wciąż w Londynie

Jak wynika z ostatniej kontroli NIK, większość polskiego złota (3151,7 tys. uncji, ok. 95%) zdeponowanych jest w skarbcu Banku Anglii, pozostałe 157.2 tys. uncji znajduje się w Polsce, w skarbcach NBP. Póki co władze monetarne naszego kraju nie planują zmiany tej sytuacji.

Zobacz też: Czy polskie złoto powinno wrócić do kraju?

- Decyzja o zmianie miejsca przechowywania nie została podjęta ze względu na fakt, że Londyn jest głównym centrum finansowym, w którym odbywa się obrót hurtowy i inwestycyjny złotem. Utrzymywanie złota w BoE stwarza większe możliwości zarządzania zasobami kruszcu, z uwagi na to, że ułatwia rozliczenie transakcji związanych z fizycznym przemieszczeniem złota w skarbcu tego banku – stwierdził NIK w ubiegłym roku.

 

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~tad
Dlaczego w jednej publikacji ilość niemieckiego złota podawana jest w tonach a polskiego w uncjach?
~anonim
Ponieważ te nasze 0,09 tony (po przeliczeniu według kalkulatora), wygląda blado w porównaniu do Afryki których rezerwy to aż 1 cała tona
~student odpowiada ~anonim
To jest 157 TYSIECY uncji. Lacznie rezerwy to troche ponad 100 ton
~DaroOln odpowiada ~student
Dokładnie mamy 102 tony
~wujek
zbliża się reset nieubłaganie a ja mam kredyt we frankach
~wefefw
Ten tekst z NIK napisał jakiś debil przez wielkie D,
"Utrzymywanie złota w BoE stwarza większe możliwości zarządzania zasobami kruszcu, z uwagi na to, że ułatwia rozliczenie transakcji związanych z fizycznym przemieszczeniem złota w skarbcu tego banku – stwierdził NIK w ubiegłym roku. "

Złotem
Ten tekst z NIK napisał jakiś debil przez wielkie D,
"Utrzymywanie złota w BoE stwarza większe możliwości zarządzania zasobami kruszcu, z uwagi na to, że ułatwia rozliczenie transakcji związanych z fizycznym przemieszczeniem złota w skarbcu tego banku – stwierdził NIK w ubiegłym roku. "

Złotem fizycznym już cię dawno nie obraca a tylko papierem, ponadto jakie to zarzadzanie złotem jest potrzebne jak ono tylko leży ?

~Nie_znam_się_O
"z uwagi na to, że ułatwia rozliczenie transakcji związanych z fizycznym przemieszczeniem złota w skarbcu tego banku"

co to znaczy ?
po co rozliczać transakcje i przemieszczać złoto w obrębie tego skarbca ?
~Bankier
„Póki co władze monetarne naszego kraju nie planują zmiany tej sytuacji” Istnieje bardzo stara sprawdzona zasada. ”Jak czegoś nie możesz dotknąć ,to znaczy że tego nie posiadasz”
~jasnowidz odpowiada ~niedudek
Wygląda na to że w twoim przypadku to bardzo słuszna uwaga

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki