REKLAMA

To już potwierdzone - Austria sprowadza złoto do domu

Michał Żuławiński2015-05-29 07:07analityk Bankier.pl
publikacja
2015-05-29 07:07
FORUM

To, o czym jeszcze wczoraj pisaliśmy w tonie zaawansowanych spekulacji, okazało się faktem. Narodowy Bank Austrii ogłosił przyjęcie nowej polityki w zakresie zarządzania krajowymi rezerwami złota.

Doniesienia dziennika „Krone” potwierdzają się w całej rozciągłości. Austriacki bank centralny faktycznie ma zamiar sprowadzić do Wiednia złoto przechowywane do tej pory w Londynie. Zmianę strategii bank ogłosił wraz z publikacją raportu za ubiegły rok.

Przypomnijmy - oficjalnie raportowane austriackie rezerwy złota wynoszą 280 ton. 80% kruszcu spoczywa w Wielkiej Brytanii, 3% w Szwajcarii, a 17% w kraju.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, w Austrii przechowywanych będzie 50% rezerw (podzielą się nimi bank centralny i mennica), 30% pozostanie w Londynie, zaś 20% składowanych będzie w Szwajcarii. Przyjęta strategia zakłada, że złoto będzie sukcesywnie transportowane w najbliższych latach, a postawiony cel osiągnięty zostanie do 2020 r. Wzorem Bundesbanku, Narodowy Bank Austrii zobowiązał się do corocznego informowania o postępach prac.

Więcej o motywach decyzji austriackiego banku centralnego, jak i ostatnich trendach repatriacyjnych na rynku złota przeczytasz we wczorajszym artykule.


Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~gosc_
Mnie szwajcarskie i austriackie złoto mało interesuje.Bardziej interesuje mnie kiedy polskie dzieła sztuki powrócą z austriackich chaup i kurortów?Te które wyjechały furmankami z zamku Fischorn.
~ek
Złoto fizyczne zamiast być w Londynie dawno jest w Szanghaju
~bolomanolo
a co na to sprzedawczyki i kolaboranci z USraelczykami z III RP?
~jeremi
Jest to sygnał dla nas- ściągaj złoto do domu - jest taki popyt że mennice nie nadążają ze sprowadzaniem monet a jednocześnie spekulanci z WStr. zaniżają cenę , czyli jest okazja do kupna.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki