REKLAMA
JUŻ JUTRO

Anonimowe karty przedpłacone drogie jak białe kruki

Michał Kisiel2016-02-05 10:24analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-05 10:24
Anonimowe karty przedpłacone drogie jak białe kruki
Anonimowe karty przedpłacone drogie jak białe kruki
fot. badmanproduction / / YAY Foto

Pod koniec zeszłego roku banki, po zaleceniu Komisji Nadzoru Finansowego, zmieniły zasady wydawania kart przedpłaconych. Anonimowe plastiki prepaid zniknęły z bankowych ofert. Nadal można jednak je kupić w sieci, ale sprzedawcy życzą sobie za nie nawet kilkakrotnie wyższej ceny.

Nadzorca zainteresował się kartami przedpłaconymi w zeszłym roku. Skierował do banków pismo, w którym zwrócił uwagę na fakt, że wydawcy niesłusznie uważają swoje plastiki za instrumenty pieniądza elektronicznego. Elektroniczne portmonetki, przy zachowaniu odpowiednich limitów, mogą być anonimowe i przekazywane z rąk do rąk. Jednak karty płatnicze noszące logotypy międzynarodowych organizacji płatniczych nie zasługują zdaniem nadzoru na uznanie ich za e-pieniądz.

Bankowcy oponowali, ale KNF ostatecznie postawił na swoim. Jesienią kolejne instytucje zaczęły wycofywać się z wydawania kart prepaid lub zmieniły procedurę wymagając np. by posiadacz karty podpisał umowę lub prowadził w banku rachunek osobisty.

Wkrótce anonimowe karty przedpłacone znalazły się także na celowniku Unii Europejskiej. Po zamachach w Paryżu Komisja Europejska bardziej zdecydowanie przystąpiła do walki z narzędziami, które rzekomo ułatwiają finansowanie terroryzmu. Niewykluczone, że wkrótce anonimowe plastiki zupełnie znikną z rynku lub zostaną zredukowane do roli instrumentu nadającego się wyłącznie do mikropłatności.

Długopis z kartą w prezencie

Karta przedpłacona z przypisanym do niej numerem rachunku przeznaczonego do zasileń z powodzeniem mogła zastąpić najprostszy rachunek bankowy. Korzystać z niej mogły np. dzieci, ale anonimowość przyciągała także inny rodzaj klienteli. Osoby mające kłopoty z długami, trafiające pod lupę komornika, mogły dzięki prepaidom korzystać z pieniądza bezgotówkowego bez narażania się na nieprzyjemności. Z podobnych względów instrumenty przedpłacone mogły przypaść do gustu pracującym w szarej strefie i ukrywającym dochody przed fiskusem.

Zmiana podejścia banków sprawiła, że karty przedpłacone działające na starych zasadach nagle stały się rzadkim towarem. A jeśli coś jest rzadkie i pożądane, cena rośnie. Można się o tym przekonać przeglądając ogłoszenia na popularnych portalach. Niepozorny kawałek plastiku może zasługiwać na miano najlepszej inwestycji 2015 roku – zwrot sięga nawet kilku tysięcy procent.

„Długopisy 100 szt. + gratis Karta Prepaid WBK do każdego długopisu” – takie ogłoszenie znajdziemy na jednym z serwisów z ogłoszeniami. Sprzedający informuje, że karty są ważne do października 2017 r., a zakupić można cały pakiet lub mniejsze porcje. Przy dużych ilościach oferuje rabaty. Cena karty to 99,99 zł. Bank wycofał je ze sprzedaży na początku listopada 2015 r., a za wydanie plastiku przed tą datą trzeba było zapłacić 15 zł.

Zestaw z długopisem to jednak nie jedyna okazja. Inny użytkownik oferuje „konsultacje dla obecnych i przyszłych użytkowników kart prepaid BZ WBK”. Cena to jedyne 70 zł, a każdy klient otrzyma upominek w postaci „karty lojalnościowej na okaziciela”.

Nawet 500 zł za kartę

Nie wszystkie ogłoszenia zamieszczane w sieci posługują się aluzjami. Bez trudu znajdziemy także oferty, gdzie sprawę stawia się jasno. Za 150 zł (10-krotnie więcej niż wynosiła opłata pobierana przez bank) możemy kupić kartę przedpłaconą ING Banku Śląskiego. Promocyjna cena obowiązuje przy zakupie 10 sztuk.

„Ostatnie sztuki! Ceny kart w ciągu najbliższych miesięcy będą ciągle rosnąć ze względu na coraz cięższą dostępność i brak wydawania nowych kart przez banki” – tak reklamuje swoją ofertę dostawca plastików BZ WBK. A inny już w tytule zachwala „Komornik Urząd skarbowy STOP Karta Prepaid, lepsze niż konto bankowe”. W niektórych ogłoszeniach oferowany jest dowóz plastików do klienta „w cenie paliwa”, a inni kuszą darmową dostawą do zapewniających anonimowość paczkomatów.

Ceny przedpłaconych plastików wahają się od 40 do nawet 500 zł. Najwyżej cenione są karty o długim okresie ważności (nawet do końca 2018 r., z ostatnich partii przez zmianami) i bez niskich limitów wydatków. Na miano unikatów zasługują plastiki Banku Millennium pozwalające na nielimitowane wpłaty.

Co zastąpi prepaidy?

Rynek kart przedpłaconych dzięki działaniom KNF zmienił się nie do poznania. Internetowi sprzedawcy korzystają na razie ze zgromadzonych zapasów windując ceny. Dopóki jednak w obiegu są plastiki wydane na starych zasadach banki będą je obsługiwać zgodnie z obowiązującymi przed jesienią regulaminami. Później zwolennicy anonimowych płatności bezgotówkowych będą mieli coraz mniej możliwości.

Być może lukę w ofercie polskich instytucji zapełnią zagraniczni dostawcy zarejestrowani w krajach, gdzie podejście do instrumentów przedpłaconych jest luźniejsze. Są już pierwsze sygnały, że przyglądają się naszemu rynkowi. Jednak podyktowane przez nich ceny nie będą zapewne zbytnio odbiegać od tego, co oferuje dzisiaj „szary rynek”.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~krycha
Dokladnie, ja jestem w takiej sytuacji.
Nie dosc ze komornik zabiera mi polowe pensji to jescze ograniczyl mi konto.
Nie moge odebrac glupiego przelewu od siostry, ktora pomaga mi do czasu kiedy wyjde na prosta.
1500 zl kwoty wolnej od zajecia to niz w porownaniu z kosztami zycia w naszym kraju.
Ijak tu nie uciekac do
Dokladnie, ja jestem w takiej sytuacji.
Nie dosc ze komornik zabiera mi polowe pensji to jescze ograniczyl mi konto.
Nie moge odebrac glupiego przelewu od siostry, ktora pomaga mi do czasu kiedy wyjde na prosta.
1500 zl kwoty wolnej od zajecia to niz w porownaniu z kosztami zycia w naszym kraju.
Ijak tu nie uciekac do takich rozwiazan
~Luminatus
Cóż ludzie uciekają przed komornikiem a jak tu nie uciekać przed takim złodziejem.
Po pierwsze komornik zajmuje wynagrodzenie (50% jego wysokości) w instytucji w jakiej jest zatrudniony dłużnik
Po drugie komornik zajmuje środki na ROR i tu ciekawostka środki te nie są traktowane jak druga połowa wynagrodzenia. Owszem jest
Cóż ludzie uciekają przed komornikiem a jak tu nie uciekać przed takim złodziejem.
Po pierwsze komornik zajmuje wynagrodzenie (50% jego wysokości) w instytucji w jakiej jest zatrudniony dłużnik
Po drugie komornik zajmuje środki na ROR i tu ciekawostka środki te nie są traktowane jak druga połowa wynagrodzenia. Owszem jest coś takiego jak limit którego komornik nie ma prawa zająć obecnie to chyba 12000 zł na rok . Jednak jeśli ten limit zostanie przekroczony bak jest zobowiązany przekazać środki z konta do komornika. W efekcie cała wypłata trafi do komornika.
Po trzecie komornik raczej nie zwróci nam nie słusznie zajętych środków a nadzór komorniczy co najwyżej pogrozi mu palcem nie robiąc nic. Więc nikogo nie obchodzi że nagle zostaliśmy bez środków do życia.
Po czwarte konta z zajęciem komorniczym nie można zamknąć więc jesteśmy narażeni na kolejne opłaty za prowadzenie takiego bezużytecznego konta

I teraz refleksja czy KNF mógłby się zająć wyprostowaniem takich właśnie niuansów a nie wciskać kit o zapobieganiu terroryzmowi. Terror macie tu w instytucjach komorniczych gdzie mając komornika na karku bardziej opłaca się nie płacić i pracować na czarno
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Monique
O ja, w końcu coś fajnego.
Dzięki
~Dycha
kolejny naciągacz na SMS - uwaga !!!!
~KillThemAll
Przecież w tym nie chodzi o terroryzm czy innego typu wymysly imbecyli terazniejszej "wladzy" ewidentnie wlaśnie rozchodzi się o tych ludzi uciekajacych przed komornikiem czy fiskusem.Moim zdaniem jest to zenujace zachowanie ze strony "wladzy" gdyz PISiorowskie zlodzieje zadluzyly w rok panstwo na 30 mld zlotych Przecież w tym nie chodzi o terroryzm czy innego typu wymysly imbecyli terazniejszej "wladzy" ewidentnie wlaśnie rozchodzi się o tych ludzi uciekajacych przed komornikiem czy fiskusem.Moim zdaniem jest to zenujace zachowanie ze strony "wladzy" gdyz PISiorowskie zlodzieje zadluzyly w rok panstwo na 30 mld zlotych i dopoki beda u koryta to doczekamy sie kolejnych 30 mld a gnebia ludzi ktorych ich poprzednicy POrozpieldalancy czy inne bezmozgi zmusily do kredytow,pozyczek,chwilowek,rat co doprowadzily do zadluzen,komornikow,prac"na czarno" tylko dlatego ze zapewne wiekszosc z nich chciala wykarmic rodzine.A ,ze karta ta oferowala/oferuje mozliwosc gospodarowania ciezko zarobionymi pieniedzmi(tak,naprawde,ludzie ciezko tyraja na kase ,nie dostaja jej za sranie w stolek i okradanie wyborcow jak "Ciktorychnazwisk niemoznawypowiadac") bez wladzy i wiedzy US/komornikow to trzeba bylo leb sprawie krecic.Zlodzieje na najwyzszym szczeblu nie maja z tego nic
~Guestttttt
KNF wymusił na bankach choć to bezprawne. Jako organ władzy knf stwierdził, że skarbowi panstwa takie karty moga wadzić wiec wysłał pisemka, które ie mają żadnej mocy sprawcze.Ale Bolsce instytucje finansowe udają twardzieli tylko wobec klientów prywatnych i indywidualnych. Wobec regulatora rynku pompki im wiotczeją bo.....nie chą KNF wymusił na bankach choć to bezprawne. Jako organ władzy knf stwierdził, że skarbowi panstwa takie karty moga wadzić wiec wysłał pisemka, które ie mają żadnej mocy sprawcze.Ale Bolsce instytucje finansowe udają twardzieli tylko wobec klientów prywatnych i indywidualnych. Wobec regulatora rynku pompki im wiotczeją bo.....nie chą zbytnich kontroli - knf kontroluje to co chce i jest w stanie umówić się na to z bankami, i wszystko wygląda cacy. Dlatego instytucje finansowe woląrobic lody by regulator się nie chciał mścić. Wiec regulator każdą nielegalną decyzje przesyła w formie listu, bez powoływania sie na konkretne przepisy, a jedynie o własne "interpretacje". A ty obywatelu - płacz i płać.
~zal
To koniec w płatnościami elektronicznymi u mnie w domu! Nie mam zamiaru podpisywac umowy z bankami, placic haracze na utrzymanie konta po to by moc placic tylko elektronicznie. To jest zalosne!
~BK
Ale po co te kombinacje? Nie łatwiej płacić gotówką? 100% anonimowości.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki