Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Karta płatnicza to obecnie jeden z podstawowych instrumentów płatniczych wykorzystywanych do płatności. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, z jakiej konkretnie karty korzystamy – karty debetowej czy karty kredytowej? Popularne stały się także wirtualne karty płatnicze.

Co to jest karta płatnicza? Karta płatnicza to elektroniczny instrument płatniczy, który najczęściej wydawany jest do zakładanego konta bankowego. Karta płatnicza stanowi narzędzie do zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku i pozwala wygodnie z nich korzystać podczas zakupów. Pozwala także skorzystać z bankomatu i wypłacić pieniądze w formie gotówkowej.

Karta płatnicza - co to jest karta płatnicza? Definicja, rodzaje, kolory Karta płatnicza - co to jest karta płatnicza? Definicja, rodzaje, kolory (fot. onephoto / YAY Foto)

Karta płatnicza a wirtualna karta płatnicza

Karta płatnicza nie musi jednak zawsze okazywać się kawałkiem plastiku. Banki oferują także wirtualne karty płatnicze. Wirtualna karta płatnicza jest niczym innym, jak numerem przypisanym do odpowiedniego konta bankowego – czyli tak samo jak standardowa karta płatnicza. Obiema można swobodnie płacić w internecie –wirtualna karta płatnicza tak, jak tradycyjna posiada swój numer, datę ważności oraz kod CVC służący do autoryzacji transakcji.

Na tym jednak podobieństwa się kończą. Choć w sieci z wirtualnej karty płatniczej możemy korzystać jak z fizycznej, to nie zapewni ona nam funkcjonalności standardowego plastiku. Kartą płatniczą online, ze względu na brak fizycznego instrumentu, nie zapłacimy w sklepie stacjonarnym w terminalu płatniczym. Wirtualną kartą płatniczą nie wypłacimy także gotówki w bankomacie. A co z tradycyjnymi kartami płatniczymi?

Karta debetowa a płatnicza – jaka jest różnica?

Z definicji karty płatniczej nie wynika jednak dokładnie, z czym mamy do czynienia w przypadku karty płatniczej wydawanej do rachunku. Wyróżniamy kilka rodzajów kart płatniczych, które różnią się przeznaczeniem.

Podstawowy rodzaj karty płatniczej – ten, z którego korzystamy najczęściej – to karta debetowa. Karta debetowa służy do bieżącego płacenia środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym. W momencie wykonywania transakcji, pieniądze są pobierane z salda konta. Jaka jest zatem różnica między kartą debetową a kartą płatniczą? W zasadzie żadna – karta debetowa to rodzaj karty płatniczej ze względu na sposób rozliczania transakcji. Tak samo wygląda to w przypadku każdego innego rodzaju kartykażdy z nich będzie wariantem karty płatniczej.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele
przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Rodzaje kart płatniczych

  • karta debetowa
  • karta kredytowa
  • karta bankomatowa
  • karta obciążeniowa/karta charge
  • karta przedpłacona

Popularną kartą płatniczą w ofercie banków komercyjnych jest również karta kredytowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to karta płatnicza połączona z usługą kredytową. Na rachunku karty kredytowej dostępny jest limit kredytowy – każde jego wykorzystanie należy spłacić w ustalonej przez bank części w ciągu kilkudziesięciu dni. Okres spłaty obejmuje jeden pełny okres rozliczeniowy (czyli miesiąc) powiększony o tzw. okres bezodsetkowy (grace period) czyli dodatkowy czas ustalony przez bank. Łącznie, banki dają klientowi do dyspozycji ok. 2 miesięcy (30 dni okresu rozliczeniowego + 20-30 dni okresu bezodsetkowego) na spłatę wykorzystanego limitu kredytowego, zanim zaczną naliczać odsetki od zadłużenia na karcie kredytowej.

Na dość podobnej zasadzie działają karty obciążeniowe (karty charge). Różnica polega jednak na tym, że na koniec okresu rozliczeniowego klient musi spłacić od razu całość zobowiązania narosłego na rachunku takiej karty płatniczej.

Pozostałe rodzaje kart płatniczych wiążą się ze specyfiką ich użytkowania. Karta bankomatowa służy wyłącznie do wypłaty gotówki w bankomatach, a karta przedpłacona działa jak konto na kartę w ofercie operatora telekomunikacyjnego. Zamiast przypisywać ją do rachunku bieżącego, klient doładowuje jej dedykowane konto i następnie może z niej korzystać dopóki nie wykorzysta kwoty doładowania.

Zobacz także: Które bankomaty są darmowe przy wypłacie gotówki?

Złota karta płatnicza – lepsza niż srebrna karta płatnicza?

Szukając informacji na temat kart płatniczych, można spotkać się także z ich podziałem na „kolory” – banki segmentują karty płatnicze na karty płatnicze srebrne (silver), złote (gold) czy platynowe (platinum). Jest to podział odpowiadający segmentacji klientów – od klientów indywidualnych (np. karty płatnicze dla młodzież, karty classic), przez klientów premium (srebrne karty płatnicze, złote karty płatnicze) po karty dla najzamożniejszych klientów (np. karty platynowe i inne karty ekskluzywne).

Nie oznacza to jednak, że dane karty płatnicze są wykonane z danego metalu szlachetnego – zdarzają się oczywiście metalowe karty płatnicze, ale nie są produkowane ze złota lub srebra. Te określenia segregują jedynie ofertę kart płatniczych w odpowiedzi na rodzaje działalności bankowej prowadzonej przez daną instytucję. Czym się jeszcze różni zwykła karta płatnicza od złotej karty płatniczej? Najczęściej ceną – złote i srebrne karty płatnicze przez to, że są adresowane do bogatszych klientów, są również droższe.

Karta płatnicza Visa czy karta płatnicza Mastercard

Wybierając kartę płatniczą, niektóre banki oferują także poza wyborem koloru (karty płatnicze srebrne, złote) i jej rodzaju (karty płatnicze debetowe, kredytowe, bankomatowe, przedpłacone, obciążeniowe) także emitenta karty płatniczej – czyli firmy, która produkuje karty i obsługuje transakcje nimi dokonywane.

Na europejskim (także polskim) rynku bankowym najczęściej można znaleźć karty płatnicze dwóch wiodących organizacji kartowych: karty płatnicze Visa i karty płatnicze Mastercard. Wyglądem czy technologią te karty zazwyczaj niczym się nie różnią – banki mogą jednak pobierać różne opłaty za korzystanie z nich – różnice mogą pojawić się m.in. w opłacie za użytkowanie lub kosztach przewalutowania transakcji kartowych za granicą.

Karta płatnicza zbliżeniowa czy z karta płatnicza z chipem?

Karty płatnicze można także rozróżniać ze względu na obsługiwane standardy wymiany danych. Karty płatnicze starego typu posiadały czarne paski magnetyczne na rewersie. Podczas płatności „przesuwano” je w odpowiedniej szynie w terminalu płatniczym. Takie płatności wymagają do dziś podpisu właściciela karty na wydruku z kasy fiskalnej. Pracownik sklepu może porównać podpis z podpisem znajdującym się na tyle karty płatniczej.

Paski magnetyczne do dziś są wykorzystywane, ale głównym elementem odpowiadającym za transmisję danych są chipy. To na nich są zakodowane informacje o karcie i jej posiadaczu. Takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze od pasków magnetycznych.

Dużą popularnością cieszy się jednak najnowszy standard w obsłudze kart płatniczychmoduły zbliżeniowe. Zbliżeniowe karty płatnicze nie wymagają wkładania ich w kieszeń terminalu – wystarczy przystawić kartę płatniczą bezdotykową do wyświetlacza terminala płatniczego. Obsługa płatności zbliżeniowych jest dodatkiem do chipu i paska magnetycznego – może zostać wyłączona na życzenie klienta.

Warto pamiętać, że taki rodzaj płatności jest dokonywany bez potwierdzania transakcji PIN-em, jeśli kwota transakcji nie przekracza 50 zł. W przyszłości limit ten ma zostać podniesiony do 100 zł na transakcję.

Zobacz też:

  • Jak można płacić bez karty płatniczej? Sprawdź na czym polega przelew BLIK
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-07-26

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet?

Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut

2019-06-06

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Jak wyczyścić raport BIK?

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

Konto bankowe dla otrzymujących dochód z zagranicy

Czy możliwe jest otrzymywanie dochodów z zagranicy na rachunek w Polsce? Jakie konto wybrać w takiej sytuacji? Odpowiadamy na pytania.

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać?

Wśród zalet posiadania konta osobistego znajdują się nie tylko możliwość dysponowania swoimi środkami, ale również skorzystania z kredytu w rachunku.

Ikona informacji
poradniki