REKLAMA
JUŻ JUTRO

Banknot 500 euro i anonimowe płatności na celowniku Unii Europejskiej

Michał Kisiel2016-02-03 10:04analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-03 10:04

Do końca czerwca Komisja Europejska zaproponuje zestaw działań związanych z zapobieganiem finansowania terroryzmu. Prawdopodobnie oznaczać to będzie koniec anonimowych kart przedpłaconych i wprowadzenie dodatkowych wymagań dla giełd wirtualnych walut.  Na celowniku znalazła się także gotówka, a w szczególności banknot o nominale 500 euro.

Komisja Europejska 2 lutego przyjęła plan działań walki z finansowaniem terroryzmu.

Do końca czerwca 2016 r. planuje się wprowadzenie poprawek do dyrektywy zapobiegającej zjawisku prania pieniędzy. Będą one dotyczyć m.in.:

  • Obniżenia limitów transakcyjnych na anonimowych instrumentach przedpłaconych (m.in. kartach przedpłaconych i zapewne instrumentach pieniądza elektronicznego) dostępnych dla klientów nie poddających się weryfikacji tożsamości. Proces identyfikacji klienta ma być także bardziej szczegółowy niż dotychczas.
  • Włączenia giełd wirtualnych walut  w zakres instytucji podlegających dyrektywie AML (zapobiegającej praniu pieniędzy). W stanowisku Komisji napisano wprost, że ma to „zakończyć anonimowość związaną z tego rodzaju rynkami”. Zapewne klienci wymieniający np. bitcoiny na waluty oficjalne będą musieli poddać się procesowi weryfikacji tożsamości.
  • Uruchomienia scentralizowanych baz rachunków bankowych i rachunków płatniczych we wszystkich krajach członkowskich. Ma to pozwolić odpowiednim organom na szybsze pozyskiwanie informacji o posiadacz kont w bankach i instytucjach płatniczych.
  • Wprowadzenia dodatkowych środków kontroli przepływu pieniądza do/z krajów o wysokim ryzyku, czyli państw, w których obowiązują szczególnie luźne regulacje dotyczące prania pieniędzy.
  • Wprowadzenia mechanizmów obniżających ryzyko związane z transakcjami gotówkowymi, m.in. dotyczących przesyłek pocztowych zawierających gotówkę.

Działania Komisji Europejskiej zapowiadano już w listopadzie 2015 r., po serii zamachów w Paryżu. Głównym celem planu jest odcięcie terrorystów od źródeł finansowania i ułatwienie śledzenia przepływu środków, które mogą trafiać do szarej i czarnej strefy.

fot. / / ingimage

Anonimowe karty przedpłacone znajdą się pod szczególnym nadzorem, chociaż w informacji prasowej znalazła się uwaga, że ograniczenia będą wprowadzane „z zachowaniem zasady proporcjonalności oraz z uwagą skierowaną na potrzeby finansowo wrażliwych (financially vulnerable) obywateli”.

Banknot 500 euro pod ostrzałem

Zainteresowanie Komisji Europejskiej wzbudził także banknot o nominale 500 euro. Jak donosi „The Financial Times”, w dokumentach zaprezentowanych na posiedzeniu wskazano na problem wykorzystania przez świat przestępczy tego rodzaju banknotów. Komisja ma wspólnie z Europolem rozważyć dostępne rozwiązania. Ostateczna decyzja co do ewentualnego wycofania z obiegu „pięćsetki” należy jednak do Europejskiego Banku Centralnego. W poniedziałkowym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim Mario Draghi zapowiedział, że bank nie chce ułatwiać życia przestępcom i zamierza wprowadzić, bliżej nieokreślone, zmiany.

Po decyzji UOKiK mBank będzie zwracał pieniądze

Po decyzji UOKiK mBank będzie zwracał pieniądze

W styczniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na mBank karę w wysokości 6,5 mln zł za nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych. Nakazał również bankowi zwrot niesłusznie pobranych kwot. Kredytobiorcy mogą oczekiwać korekty swojego zobowiązania w lutym, poinformował mBank.

Tymczasem grono zwolenników pozbycia się banknotów nazywanych „bin ladenami” poszerzyło się o niemiecką partię SPD. Jak informuje „Handelsblatt”, socjaldemokraci wzywają do wprowadzenia w Niemczech limitu transakcji gotówkowych na poziomie 5 tys. euro oraz do wycofania z obiegu banknotu o najwyższym nominale we wszystkich krajach strefy euro.

Jak wskazuje gazeta, ograniczenia w obiegu gotówki mogą w Niemczech spotkać się z chłodnym przyjęciem. Udział kart płatniczych w transakcjach gospodarstw domowych jest nadal stosunkowo niewielki, zwłaszcza w porównaniu z krajami skandynawskimi, a Niemcy są przywiązani do papierowego pieniądza także ze względu na uwarunkowania historyczne.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Kolporter
Kolejny krok - odebrania tożsamości i prywatności w imię walki z terroryzmem.
Pozbywając się waluty papierowej lub monetarnej - stajemy się już totalnie zależni od bankowych korporacji. Jak w futurystycznych filmach - lub sytuacjach wojennych - każda katastrofa i zostajemy bez żadnych środków na przeżycie, choć w banku możemy
Kolejny krok - odebrania tożsamości i prywatności w imię walki z terroryzmem.
Pozbywając się waluty papierowej lub monetarnej - stajemy się już totalnie zależni od bankowych korporacji. Jak w futurystycznych filmach - lub sytuacjach wojennych - każda katastrofa i zostajemy bez żadnych środków na przeżycie, choć w banku możemy mieć nieosiągalne miliony....
Wystarczy jedna decyzja i tracimy wszystko co mamy - wystarczy zablokowanie kart...
~Bandzioek
Cholera ,teraz zrobi sie bum na skarpety ,moze zaczac nimi handlowac ,albo lepiej nie bo jak zarobie duze pieniadze to I tak zbankrutuje kupujac skarpety na zarobiona kase. Co Wy na to?
~JPMorgan
Aha czyli mamy klasykę gatunku - wywołać kryzys (np. imigracyjny, zamachy, śmierć, strach) a następnie zaproponować wspaniałe rozwiązanie - kontrola przepływów pieniężnych w celu zapobieżenia finansowania terroryzmu.
~YYYY
Wycofać banknot 500 EUR bo przestępcy często go używają... WTF? :D
infinum
Na tej samej zasadzie należy też zakazać powietrza, bo terroryści nałogowo z niego korzystają.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~J23
To wszystko dowodzi, że zbliża się totalna implozja systemu
finansowego. Pisali na ten temat prof.Hankel, prof.Otte, czy
R.Leuschel. Jest to ewidentne przygotowanie do okradniecia
społeczeństwa.
~hehe
podobno wariant cypryjski jest już usankcjonowany prawnie w USA i UE
- tylko desperat trzyma pieniądze w bankach :)
~PrzemysławMichalak
Petru i KOD do Brukseli!! Dlaczego was tam jeszcze nie ma? Ograniczają nam wolność!

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki