REKLAMA

Ancyparowicz z RPP: Do końca '20 inflacja wróci do 2,5 proc.

2020-02-21 12:10
publikacja
2020-02-21 12:10

Do końca 2020 r. inflacja spadnie do poziomu 2,5 proc. - powiedziała w TV Trwam członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Jej zdaniem, RPP nie może podwyższyć stóp procentowych, ponieważ taki ruch negatywnie wpłynąłby na gospodarkę.

fot. Filip Błażejowski / / FORUM

"Według wszystkich prognoz które mamy (...) na pewno do końca tego roku inflacja powinna powrócić do celu inflacyjnego. Ten cel inflacyjny to 2,5 proc." - powiedziała.

"Problem polega na tym, że jeżeli jest to (inflacja - PAP) generowane przez czynniki niemonetarne (...), RPP nie może niczego zrobić, bo gdybyśmy chcieli w tej chwili podnieść ceny pieniądza na rynku międzybankowym, to przecież skutki tego będą opłakane, bo zadziałamy w kierunku spowolnienia inwestycji, wzrostu gospodarczego, pogorszymy sytuację wielu gospodarstw domowych,(...) zahamujemy inwestycje, obniżymy konsumpcję" - dodała.

W styczniu inflacja wzrosła do 4,4 proc. - to najwyższy poziom od grudnia 2011 r.

W piątkowym artykule dla Rzeczpospolitej prezes NBP Adam Glapiński wskazał, że ostatnie wzrosty inflacji są przejściowe, a w 2021 nastąpi powrót inflacji w pobliże 2,5 proc., zatem nie ma potrzeby podwyżek stóp procentowych.

W lutym większość członków RPP oceniła, że wzrost dynamiki cen powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego będzie miał przejściowy charakter, a wraz z wygaśnięciem wpływu wskazanych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem wzrostu gospodarczego inflacja obniży się, powracając w pobliże celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.

Członek RPP Łukasz Hardt powiedział w piątek PAP Biznes, że podwyżka stóp proc. o 15 pb. miałaby głównie charakter komunikacyjny, mający na celu wzmocnienie wiarygodności polityki RPP i ograniczenie wysokich oczekiwań inflacyjnych. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
Dlaczego cała RPP ciągle ćpa jakieś środki halucynogenne?
waldek6868
Jak czytam jej wypowiedzi to robi mi się niedobrze.Inwestycje od wielu lat są śladowe mimo niszczących oszczędności,ujemnych stóp procentowych,konsumpcja zaś spada między innymi przez niszczącą siłę nabywczą pieniądza wysoką inflację a ona ciemnotę wciska.
Jej miejsce jest przy zmywaku a nie w RPP.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
krokus12
tak wróci jak miał nie przebić 2,5%
anty12
Mateuszek wprowadzi kartki na jedzenie. Za miske ryzu sku... :)
ryszard_ochodzki
Keep calm and buy gold and silver
zenonka
Jedyna nadzieja, że ludzie zaczną wycofywać siano z banków i wrzucac w złotowe etfy albo akcje. Może banki lobbowałyby za podwyżką.
anty12
Glapa powiedzial ze w przyszlym roku wroci do normy. Jarek wyslal 2 rozne smsy ?
pluto85md
Juz sie gubia w tych klamstwach, twierdzac ze wzrost gospodarczy przyspieszy, a inflacja wychamuje. Chyba realizuja scenariusz praca za miske ryzu. Zdewaluowanie waluty, a znajomi krolika siedza na walutach za pozyczki w panstwowych bankach.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki