Alibaba i Sbierbank uruchomią platformę e-commerce

Michał Kisiel2017-01-18 08:11analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-18 08:11

Pod koniec 2015 r. Władimir Putin zaproponował stworzenie rosyjskiej platformy handlu elektronicznego na wzór chińskiego serwisu Alibaba. Wdrożeniem ma zająć się największy rosyjski bank Sbierbank. Instytucja stworzy spółkę joint venture, a na partnera wybrano internetowego giganta z Państwa Środka.

W kwietniu 2016 r. donosiliśmy o planach stworzenia rosyjskiego odpowiednika platformy Alibaba. Inicjatywa wyszła od prezydenta Federacji Rosyjskiej, który chciał, by rosyjskie firmy mogły w środowisku elektronicznym poszukiwać partnerów do współpracy. Narzędzie miało zapewnić nie tylko łączenie producentów, dostawców i odbiorców, także zza granicy, ale także dać przedsiębiorstwom dostęp do obsługi procesów logistycznych i płatności.

Zagranicznym partnerem w budowie rosyjskiej platformy e-commerce będzie Alibaba Group / Alibaba.com

Pod koniec zeszłego roku „Kommersant” donosił, że podmiotem odpowiedzialnym za przedsięwzięcie będzie Sbierbank, największy kredytodawca w Rosji. Bank posiada nie tylko odpowiednie środki finansowe, by zbudować platformę, ale dysponuje także dużą bazą klientów korporacyjnych, których mógłby przyciągnąć do projektu. Rozważano wówczas kilka opcji realizacji planu. Bank mógłby wziąć na siebie całość zadania, poszukać partnera w Rosji (wskazywano m.in. na serwis Yandex) lub za granicą.

Jak donosi dziś gazeta, zwyciężył ostatni ze scenariuszy. Sbierbank i Alibaba Group stworzą spółkę joint venture, która ma być potentatem na rosyjskim rynku handlu elektronicznego B2B. Podmiot powstanie w Rosji, a bank będzie posiadał co najmniej połowę udziałów. Sbierbank zapewni finansowanie, a także obsługę marketingową i technologie na potrzeby logistyki. Docelowo nowy serwis ma być najbardziej liczącym się przedsięwzięciem na rynku transgranicznego e-commerce w Rosji i regionie.

Chiński partner ma wnieść do spółki już istniejące przedsięwzięcia w Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw, a także, „w miarę możliwości, w Turcji i niektórych krajach Europy Wschodniej”, informuje agencja Interfax. Biznes wpisuje się w trend budowania w Rosji rozwiązań niezależnych od amerykańskich gigantów, w tym przypadku Google i Amazon. Przypomnijmy, że podobne cele stawia sobie lokalny system płatności. Rosjanie poważnie rozważają dopasowanie schematu „Mir” do systemu China UnionPay i międzynarodową ekspansję na rynku płatności kartowych.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Olek
Wszyscy jeżdżą bez wiz do USA....Słowacy,Czesi,Rumuni Cyganie a Polak nie !!!
Każdy kolejny kandydat na prezydenta USA obiecuje Polakom zniesienie wiz.
Moja koleżanka nie mogła przyjechać na pogrzeb swojego ojca a niedawno swojej mamy.Na ślubu brata też nie mogła być bo już nie wróci a mieszka w USA 20 lat.
Beż
Wszyscy jeżdżą bez wiz do USA....Słowacy,Czesi,Rumuni Cyganie a Polak nie !!!
Każdy kolejny kandydat na prezydenta USA obiecuje Polakom zniesienie wiz.
Moja koleżanka nie mogła przyjechać na pogrzeb swojego ojca a niedawno swojej mamy.Na ślubu brata też nie mogła być bo już nie wróci a mieszka w USA 20 lat.
Beż wiz Amerykanie budują bazy wojskowe na terenie Polski.Dymają Polaków jak się da
~plutarch
smok zjada misia (na deser)
~widzTVN
POlacy za dotacje z UE zrobili horokopy dla psów, szach mat
~plutarch
kolejny "zwykły internauta" z Petersburga się wypowiedział
~Aaaty odpowiada ~plutarch
Akurat ten zwykły internauta ma sporo racji. I nie musi być ze wschodu. Kasa z UE została przepalona. Nierentowne lotniska, puste hale sportowe, szkolenia z piłowania pazurków itp. Teraz jeszcze sporo rzeczy się błyszczy bo jest nowe. Ale za 5-10 lat doskonale będzie widać skalę marnotrawstwa po pustostanach. I niestety Akurat ten zwykły internauta ma sporo racji. I nie musi być ze wschodu. Kasa z UE została przepalona. Nierentowne lotniska, puste hale sportowe, szkolenia z piłowania pazurków itp. Teraz jeszcze sporo rzeczy się błyszczy bo jest nowe. Ale za 5-10 lat doskonale będzie widać skalę marnotrawstwa po pustostanach. I niestety ani PO ani PiS nie mają pomysłu jak do dotacji podejść. Nawet w prasie pisze się "tyle wydaliśmy", "% wykorzystania", "tyle dostaniemy". A o jakości nic nie ma. No to wydaje się po to by wydać i mieć spokój

Szczęśliwie trochę dróg z kasy UE zbudowali, te zostaną na lata
~mhm odpowiada ~Aaaty
Utrzymanie tych dróg też będzie w przyszłości dużo kosztowało — jak nie będzie środków np. na remonty wiaduktów, to będzie trzeba je zamykać... A przecież za 30 lat nie będzie, wszystkie dostępne środki będzie trzeba przeznaczać na emerytury i zasiłki, a nawet jeśli przypadkiem Unia Europejska przetrwa i Polska Utrzymanie tych dróg też będzie w przyszłości dużo kosztowało — jak nie będzie środków np. na remonty wiaduktów, to będzie trzeba je zamykać... A przecież za 30 lat nie będzie, wszystkie dostępne środki będzie trzeba przeznaczać na emerytury i zasiłki, a nawet jeśli przypadkiem Unia Europejska przetrwa i Polska będzie jej członkiem, to kasy już dostawać nie będzie...
~Aaaty odpowiada ~mhm
Już nie demonizujmy. Te drogi i wiadukty w lepszym lub gorszym stanie będą, w każdym razie będą przejezdne. Ale już na pewno nie będą tak na elegancką zieleń odmalowane jak dziś. Kretynizm do sześcianu, marnotrawstwo kasy. No ale się błyszczy
~ozimek
Sprawdz sobie polsko-ruska wersje GTA2 (gra komputerowa) ;P
~może
Mało wiem i nie znam się, ale nigdy nic rosyjskiej produkcji nie kupiłem oprócz gazu i przetworzonej ropy.
Ale na Alibabie nigdy nie kupiłem gazu i przetworzonej ropy.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki