Alibaba i Sbierbank uruchomią platformę e-commerce

analityk Bankier.pl

Pod koniec 2015 r. Władimir Putin zaproponował stworzenie rosyjskiej platformy handlu elektronicznego na wzór chińskiego serwisu Alibaba. Wdrożeniem ma zająć się największy rosyjski bank Sbierbank. Instytucja stworzy spółkę joint venture, a na partnera wybrano internetowego giganta z Państwa Środka.

W kwietniu 2016 r. donosiliśmy o planach stworzenia rosyjskiego odpowiednika platformy Alibaba. Inicjatywa wyszła od prezydenta Federacji Rosyjskiej, który chciał, by rosyjskie firmy mogły w środowisku elektronicznym poszukiwać partnerów do współpracy. Narzędzie miało zapewnić nie tylko łączenie producentów, dostawców i odbiorców, także zza granicy, ale także dać przedsiębiorstwom dostęp do obsługi procesów logistycznych i płatności.

Zagranicznym partnerem w budowie rosyjskiej platformy e-commerce będzie Alibaba Group
Zagranicznym partnerem w budowie rosyjskiej platformy e-commerce będzie Alibaba Group (Alibaba.com)

Pod koniec zeszłego roku „Kommersant” donosił, że podmiotem odpowiedzialnym za przedsięwzięcie będzie Sbierbank, największy kredytodawca w Rosji. Bank posiada nie tylko odpowiednie środki finansowe, by zbudować platformę, ale dysponuje także dużą bazą klientów korporacyjnych, których mógłby przyciągnąć do projektu. Rozważano wówczas kilka opcji realizacji planu. Bank mógłby wziąć na siebie całość zadania, poszukać partnera w Rosji (wskazywano m.in. na serwis Yandex) lub za granicą.

Jak donosi dziś gazeta, zwyciężył ostatni ze scenariuszy. Sbierbank i Alibaba Group stworzą spółkę joint venture, która ma być potentatem na rosyjskim rynku handlu elektronicznego B2B. Podmiot powstanie w Rosji, a bank będzie posiadał co najmniej połowę udziałów. Sbierbank zapewni finansowanie, a także obsługę marketingową i technologie na potrzeby logistyki. Docelowo nowy serwis ma być najbardziej liczącym się przedsięwzięciem na rynku transgranicznego e-commerce w Rosji i regionie.

Chiński partner ma wnieść do spółki już istniejące przedsięwzięcia w Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw, a także, „w miarę możliwości, w Turcji i niektórych krajach Europy Wschodniej”, informuje agencja Interfax. Biznes wpisuje się w trend budowania w Rosji rozwiązań niezależnych od amerykańskich gigantów, w tym przypadku Google i Amazon. Przypomnijmy, że podobne cele stawia sobie lokalny system płatności. Rosjanie poważnie rozważają dopasowanie schematu „Mir” do systemu China UnionPay i międzynarodową ekspansję na rynku płatności kartowych.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Olek

Wszyscy jeżdżą bez wiz do USA....Słowacy,Czesi,Rumuni Cyganie a Polak nie !!!
Każdy kolejny kandydat na prezydenta USA obiecuje Polakom zniesienie wiz.
Moja koleżanka nie mogła przyjechać na pogrzeb swojego ojca a niedawno swojej mamy.Na ślubu brata też nie mogła być bo już nie wróci a mieszka w USA 20 lat.
Beż wiz Amerykanie budują bazy wojskowe na terenie Polski.Dymają Polaków jak się da

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 ~plutarch

smok zjada misia (na deser)

! Odpowiedz
5 5 ~widzTVN

POlacy za dotacje z UE zrobili horokopy dla psów, szach mat

! Odpowiedz
5 3 ~plutarch

kolejny "zwykły internauta" z Petersburga się wypowiedział

! Odpowiedz
0 5 ~Aaaty odpowiada ~plutarch

Akurat ten zwykły internauta ma sporo racji. I nie musi być ze wschodu. Kasa z UE została przepalona. Nierentowne lotniska, puste hale sportowe, szkolenia z piłowania pazurków itp. Teraz jeszcze sporo rzeczy się błyszczy bo jest nowe. Ale za 5-10 lat doskonale będzie widać skalę marnotrawstwa po pustostanach. I niestety ani PO ani PiS nie mają pomysłu jak do dotacji podejść. Nawet w prasie pisze się "tyle wydaliśmy", "% wykorzystania", "tyle dostaniemy". A o jakości nic nie ma. No to wydaje się po to by wydać i mieć spokój

Szczęśliwie trochę dróg z kasy UE zbudowali, te zostaną na lata

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~mhm odpowiada ~Aaaty

Utrzymanie tych dróg też będzie w przyszłości dużo kosztowało — jak nie będzie środków np. na remonty wiaduktów, to będzie trzeba je zamykać... A przecież za 30 lat nie będzie, wszystkie dostępne środki będzie trzeba przeznaczać na emerytury i zasiłki, a nawet jeśli przypadkiem Unia Europejska przetrwa i Polska będzie jej członkiem, to kasy już dostawać nie będzie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Aaaty odpowiada ~mhm

Już nie demonizujmy. Te drogi i wiadukty w lepszym lub gorszym stanie będą, w każdym razie będą przejezdne. Ale już na pewno nie będą tak na elegancką zieleń odmalowane jak dziś. Kretynizm do sześcianu, marnotrawstwo kasy. No ale się błyszczy

! Odpowiedz
1 2 ~ozimek

Sprawdz sobie polsko-ruska wersje GTA2 (gra komputerowa) ;P

! Odpowiedz
9 4 ~może

Mało wiem i nie znam się, ale nigdy nic rosyjskiej produkcji nie kupiłem oprócz gazu i przetworzonej ropy.
Ale na Alibabie nigdy nie kupiłem gazu i przetworzonej ropy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil