Rosja chce kartowego sojuszu z Chinami

analityk Bankier.pl

„Rozważamy, w jaki sposób dopasować do siebie nasze krajowe systemy płatności – z jednej strony kartę Mir, a z drugiej – schemat UnionPay” – taką deklarację złożył w wyemitowanym w piątek wywiadzie premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. Współpraca mogłaby dotyczyć także systemów rozliczeń międzybankowych.

Sygnały o możliwym kartowym porozumieniu pomiędzy Chinami a Rosją pojawiły się już na wiosnę 2014 r., zaraz po zablokowaniu przez Visę i Mastercarda transakcji dokonywanych kartami kilku rosyjskich banków. Spekulowano wówczas, czy Rosja nie zdecyduje się na oparcie swojego systemu na rozwiązaniu UnionPay. Sankcje po aneksji Krymu spowodowały, że Rosjanie przyspieszyli prace nad stworzeniem własnego schematu płatności kartowych. Tak narodziła się karta „Mir”, która oficjalnie zadebiutowała w grudniu 2015 r.

Rosja chce kartowego sojuszu z Chinami
Rosja chce kartowego sojuszu z Chinami (http://mironline.ru/)

Jak donosi Reuters, Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie udzielonym chińskiej telewizji poinformował o pracach nad obustronną kompatybilnością systemu NSPK (obsługującego karty Mir) i chińskiego UnionPay. „Wierzymy, że wzmocniłoby to niezawodność rozliczeń finansowych” – powiedział rosyjski premier.

Miedwiediew dodał również, że partnerstwo osłabiłoby zależność obu państw od globalnego systemu rozliczeń, w tym usług oferowanych przez SWIFT. „Pod tym względem taka współpraca byłaby bardzo przydatna, ponieważ nikt nie byłby w stanie zablokować rozwoju przepływów finansowych” – wskazał premier Federacji Rosyjskiej.

Szczegóły ewentualnej współpracy z UnionPay nie są jeszcze znane, a termin „kompatybilność” pozostawia sporo znaków zapytania. W wywiadzie wspomniano o możliwości emisji kart co-brand, czyli noszących logotypy obu organizacji. Oznaczałoby to, że rosyjska karta z dnia na dzień zyskałaby dostęp do rozległej sieci akceptacji. Chińskie plastiki przyjmowane są w 140 krajach, również w części placówek handlowych w Polsce i bankomatach CitiHandlowy.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 ~hehehe

VISA & Co. zrobily "szczal w kolano" - zostawily bez kasy ludzi na swiecie, z przyczyn "politykierstwa". Nieobecni sie nie licza - i o niezaleznych od polityki firmach uslugowych mysli nie tylko Ros. Fed i Chiny :)

! Odpowiedz
2 4 ~GIGULEC

My Polacy wieczni cwaniacy wspieramy nasze produkty made in USA

! Odpowiedz
0 11 ~zaniepokojony

Czyli pozycje są już zajmowane Rosja i Chiny VS USA i sojusznicy NATO

! Odpowiedz
1 0 ~majka

Jekie ma to znaczenie? NATO nie jest jednomyslne i jest slabe. SOLIDNA FIRMA (jakakolwiek) nie wylaczy klientów bez ostrzezenia - jak to juz udowodnila Visa + MC

! Odpowiedz
7 9 ~Rooo

Aż dziw bierze że w PL jeszcze nie mamy własnych kart.
NBP powinien to wprowadzić jak najszybciej zamiast płacić za drukowane papierków i bicie monet. Ale pejsy nigdy do tego nie dopuszczą!!! W końcu zarabiają za dużo na operacjach kartami w PL

! Odpowiedz
5 5 ~Mason

I gdzie zapłaciłbyś tą kartą oprócz Warszawy i Pcimia Dolnego ?

! Odpowiedz
2 7 ~bumbum odpowiada ~Mason

A co to za problem z okazji zakupów za granicą mieć drugą kartę? Krajowa na kraj, zagraniczna do zakupów w krajach okupowanych przez Rothschildów.

! Odpowiedz
13 0 ~ad odpowiada ~bumbum

Lepiej okupowane przez Rothschildów niż ojca dyrektora.

! Odpowiedz
0 7 ~UnionPay odpowiada ~Mason

i w czym widzisz problem? 95% wszystkich transakcji kartowych wydanych przez banki w PL jest dokonywana w PL.

! Odpowiedz
1 3 ~yerbamate odpowiada ~bumbum

patrząc na spredy przy płatności kartami poza Polską już lepiej na okazjonalne wypady kupić walutę w kantorze :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil