REKLAMA

Rosja chce kartowego sojuszu z Chinami

Michał Kisiel2016-11-07 09:47analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-07 09:47

„Rozważamy, w jaki sposób dopasować do siebie nasze krajowe systemy płatności – z jednej strony kartę Mir, a z drugiej – schemat UnionPay” – taką deklarację złożył w wyemitowanym w piątek wywiadzie premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. Współpraca mogłaby dotyczyć także systemów rozliczeń międzybankowych.

Sygnały o możliwym kartowym porozumieniu pomiędzy Chinami a Rosją pojawiły się już na wiosnę 2014 r., zaraz po zablokowaniu przez Visę i Mastercarda transakcji dokonywanych kartami kilku rosyjskich banków. Spekulowano wówczas, czy Rosja nie zdecyduje się na oparcie swojego systemu na rozwiązaniu UnionPay. Sankcje po aneksji Krymu spowodowały, że Rosjanie przyspieszyli prace nad stworzeniem własnego schematu płatności kartowych. Tak narodziła się karta „Mir”, która oficjalnie zadebiutowała w grudniu 2015 r.

Rosja chce kartowego sojuszu z Chinami / http://mironline.ru/

Jak donosi Reuters, Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie udzielonym chińskiej telewizji poinformował o pracach nad obustronną kompatybilnością systemu NSPK (obsługującego karty Mir) i chińskiego UnionPay. „Wierzymy, że wzmocniłoby to niezawodność rozliczeń finansowych” – powiedział rosyjski premier.

Miedwiediew dodał również, że partnerstwo osłabiłoby zależność obu państw od globalnego systemu rozliczeń, w tym usług oferowanych przez SWIFT. „Pod tym względem taka współpraca byłaby bardzo przydatna, ponieważ nikt nie byłby w stanie zablokować rozwoju przepływów finansowych” – wskazał premier Federacji Rosyjskiej.

Szczegóły ewentualnej współpracy z UnionPay nie są jeszcze znane, a termin „kompatybilność” pozostawia sporo znaków zapytania. W wywiadzie wspomniano o możliwości emisji kart co-brand, czyli noszących logotypy obu organizacji. Oznaczałoby to, że rosyjska karta z dnia na dzień zyskałaby dostęp do rozległej sieci akceptacji. Chińskie plastiki przyjmowane są w 140 krajach, również w części placówek handlowych w Polsce i bankomatach CitiHandlowy.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~hehehe
VISA & Co. zrobily "szczal w kolano" - zostawily bez kasy ludzi na swiecie, z przyczyn "politykierstwa". Nieobecni sie nie licza - i o niezaleznych od polityki firmach uslugowych mysli nie tylko Ros. Fed i Chiny :)
~GIGULEC
My Polacy wieczni cwaniacy wspieramy nasze produkty made in USA
~zaniepokojony
Czyli pozycje są już zajmowane Rosja i Chiny VS USA i sojusznicy NATO
~majka
Jekie ma to znaczenie? NATO nie jest jednomyslne i jest slabe. SOLIDNA FIRMA (jakakolwiek) nie wylaczy klientów bez ostrzezenia - jak to juz udowodnila Visa + MC
~Rooo
Aż dziw bierze że w PL jeszcze nie mamy własnych kart.
NBP powinien to wprowadzić jak najszybciej zamiast płacić za drukowane papierków i bicie monet. Ale pejsy nigdy do tego nie dopuszczą!!! W końcu zarabiają za dużo na operacjach kartami w PL
~Mason
I gdzie zapłaciłbyś tą kartą oprócz Warszawy i Pcimia Dolnego ?
~bumbum odpowiada ~Mason
A co to za problem z okazji zakupów za granicą mieć drugą kartę? Krajowa na kraj, zagraniczna do zakupów w krajach okupowanych przez Rothschildów.
~ad odpowiada ~bumbum
Lepiej okupowane przez Rothschildów niż ojca dyrektora.
~UnionPay odpowiada ~Mason
i w czym widzisz problem? 95% wszystkich transakcji kartowych wydanych przez banki w PL jest dokonywana w PL.
~yerbamate odpowiada ~bumbum
patrząc na spredy przy płatności kartami poza Polską już lepiej na okazjonalne wypady kupić walutę w kantorze :)

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki