REKLAMA

5 tekstów, które trzeba przeczytać przed majówką

2015-05-01 06:00
publikacja
2015-05-01 06:00

Gdzie w miejscu publicznym można spożywać alkohol? Jakich sytuacji unikać podczas jazdy rowerem czy motocyklem, żeby uniknąć mandatu? Wreszcie - które z aplikacji mobilnych okażą się rzeczywiście przydatne podczas kilkudniowej podróży? Z racji długiego majowego weekendu - przypominamy!

5 tekstów, które trzeba przeczytać przed majówką
5 tekstów, które trzeba przeczytać przed majówką
/ YAY Foto

Rowerem, motocyklem, samochodem albo pieszo - ile form wypoczynku, tyle potencjalnych niebezpieczeństw, że z majowego wypoczynku wrócimy biedniejsi o mandat albo inne, nieprzewidziane koszty. Podpowiadamy, jak uniknąć tych przykrych sytuacji.

1. Antymandatowy poradnik dla rowerzystów

- Rower umożliwia ominięcie korków na drogach i szybsze dotarcie do celu, ale nie zwalnia z ryzyka otrzymania mandatu - przestrzega redaktor Bankier.pl Mateusz Gawin. W przygotowanym przez siebie przeglądzie najbardziej obciążonych ryzykiem kary pieniężnej sytuacji na drodze (i chodniku) wyjaśnia m.in. kto i kiedy może poruszać się na dwóch kółkach wśród pieszych, ile przyjdzie zapłacić za przejazd przez przejście dla pieszych czy jak wysokie są mandaty za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Kiedy za jazdę rowerem grozi mandat?
Kiedy za jazdę rowerem grozi mandat? (HH)Więcej w artykule "Poradnik rowerzysty: 8 sytuacji, w których dostaniesz mandat".

2. Motocyklista - szybki, ale nie bezkarny. Kiedy dostanie mandat?

Głośny wydech, wyprzedzanie samochodów stojących w korku, przeciskanie się obok aut, jadąc po tym samym, co one pasie - tak kojarzą się wielu kierowcom motocykliści. Przepisy regulują jazdę motorem w dość szczegółowy sposób - przewozić powinno się tylko jedną osobę, zakazane są manewry "zagrażające bezpieczeństwu" (co niechybnie skończy się karą przykładowo za jazdę na jednym kole). Każdy, kto wykroczy poza te ramy, może zostać ukarany mandatem. Ale tak, jak w wielu innych przypadkach, prawo nie zawsze jest jednoznaczne. Bo na przykład dopuszcza wyprzedzanie na odcinku drogi z podwójną linią ciągłą...

Kiedy motocyklista dostanie mandat?
Kiedy motocyklista dostanie mandat? (YAY Foto)

Więcej na ten temat  w artykule "Poradnik motocyklisty: 8 spornych sytuacji na drodze".

3. Picie alkoholu w miejscach publicznych - nie wszędzie karalne

Jak wiadomo, za spożywanie napojów alkoholowych w miejscu publicznym można narazić się na mandat. Policja i straż miejska najczęściej powołują się na przepis mówiący o zakazie picia alkoholu "na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu". Prawo nie jest jednak w tym temacie jednoznaczne, a do tego pozwala samorządom na pewną swobodę w decydowaniu o przeznaczonych do tego celu miejscach.

W których miejscach publicznych nie można pić alkoholu?
W których miejscach publicznych nie można pić alkoholu? (fot. Andrzej Stawinski/REPORTER / EastNews)

Więcej na ten temat w artykule "Picie alkoholu w miejscu publicznym - kiedy grozi mandatem?".

4. Wyjazd autem? Omijaj korki, bo korki to koszty

Z tankowaniem w żadnym wypadku nie czekaj na ostatnią chwilę, pamiętaj o gotówce, ale weź też kartę kredytową, pieniędzy nie wkładaj tam, gdzie trzymasz dokumenty - to tylko kilka złotych zasad, do których opłaca się zastosować, wybierając się na długi weekend samochodem.

Jak przygotować się do majówki, planując wyjazd samochodem?
Jak przygotować się do majówki, planując wyjazd samochodem? (fot. HH / Bankier.pl)
Więcej na ten temat w artykule Mateusza Gawina pt. "Samochodem na majówkę - jak nie wpakować się w niepotrzebne koszty".

5. Bez smartfona jak bez ręki. Apki, które przydadzą się na majówce

Już nie tylko mapy, ale też wyszukiwarki biletów, połączeń, prognozy pogody, atlasy przyrody, a nawet latarki - aplikacje mobilne dają swoim użytkownikom coraz więcej, czasami mocno zaskakujących możliwości. Wybraliśmy te, które mogą okazać się zbawienne podczas weekendowego wyjazdu.

Które aplikacje na smartfona przydadzą się podczas majówki? (fot. Google Maps / )

Więcej polecanych aplikacji w przeglądzie Wojciecha Boczonia "10 przydatnych smartfonowych aplikacji na majówkę".

mwc

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~xczxc
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~gierek
Teraz można bardzo dużo zarobić inwestując w gaz naturalny. Przy wielkim boomie na łupki w USA gaz wydaje się być niezłym aktywem w portfelu. Jest tańszy od ropy, więc wiele krajów zacznie modernizować swoje firmy, by opierały się głównie na zużyciu gazu. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://independenttrader.pl/292,update_w_gazie_naturalnym.html

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki