10 przydatnych smartfonowych aplikacji na majówkę

analityk Bankier.pl

Przed wyjazdem na majówkę warto wyposażyć telefon w kilka aplikacji, które mogą ułatwić życie podczas wojaży. Dzięki nim zaplanujesz podróż, sprawdzisz pogodę, poznasz lokalne atrakcje turystyczne, a nawet udzielisz pomocy.

Nawet średniej klasy smartfon doskonale sprawdzi się w roli przewodnika podczas wakacyjnego wyjazdu. W internecie dostępne są tysiące aplikacji, które ułatwią podróż, dostarczą niezbędnych informacji, a nawet zapewnią bezpieczeństwo na biwaku. Oto kilka subiektywnie wybranych programów dla systemu Android.

Google Maps

Każdy telefon z systemem Android jest wyposażony w aplikację Google Maps. To dobra alternatywa dla papierowych map, wyświetlająca także zdjęcia satelitarne. Dla większych miast dostępna jest opcja "street view" czyli widoku 3D z punktu widzenia ulicy. Dodatkowo aplikacja wyposażona jest w moduł nawigacji GPS. Choć fragmenty mapy da się zgrać na telefon, to jednak standardowo aplikacja wymaga połączenia z internetem, skąd pobiera mapy.

Alternatywa: Program Outdoor Navigation, który w płatnej wersji (15,99 zł) działa także bez konieczności połączenia z internetem. Również korzysta z Map Google, zawiera ponadto szereg dodatkowych funkcji, m.in. możliwość zapisywania trasy, przeglądania statystyk, informowania SMS-em o położeniu czy funkcję kompasu.

MapFactor Navigator Free

Osobom podróżującym samochodem przyda się nawigacja GPS. Taka opcja dostępna jest także w Google Maps, ale wymaga połączenia z internetem. MapFactor działa w wersji offline i zawiera bogaty pakiet map, w tym mapę Polski. Program wraz z lektorem jest dostępny w naszym języku, ostrzega przed fotoradarami, ma tryb nocny i dzienny. Aplikacja wykorzystuje mapy przygotowywane przez społeczność internetową w ramach OpenStreetMap. Mapy są uaktualniane przez wolontariuszy, więc nie wszędzie są precyzyjne.

Alternatywa: Najbardziej znane programy alternatywne to AutoMapa i MapaMap. W obu przypadkach są to aplikacje znane z "tradycyjnych" odbiorników GPS. Działają dokładnie i sprawnie, choć ich ceny nie są niskie. Roczny abonament na polskie mapy w Automapie to 89,99 zł, licencja bezterminowa dla MapyMap to 79 zł. Warto zainteresować się także Yanosikiem.

Bilkom

Dla tych, którzy preferują podróż pociągami, niezbędną aplikacją jest Bilkom - Osobisty Rozkład Jazdy Pociągów. Jest to oficjalna aplikacja PKP, bardzo porządnie opracowana, zawierająca wszystkie informacje ze strony www.rozklad-pkp.pl. Ma wiele dodatkowych funkcji, m.in. wyświetla na bieżąco informacje o opóźnieniach, pokazuje przebieg trasy pociągu i pozwala zaplanować podróż.

Alternatywa: KAYAK - bardzo rozbudowany program dla zaawansowanych turystów. Pozwala także załatwiać noclegi i wyszukiwać loty, a nawet wynająć samochód.

jakdojade.pl

Jest to oficjalna aplikacja serwisu jakdojade.pl, który pozwala na zaplanowanie trasy w transporcie publicznym. Obecnie dostępnych jest 14 miast wraz z aktualnymi rozkładami jazdy. Program pozwala zaplanować dokładną trasę podróży po mieście i przypomni o nadjeżdżającym autobusie.


Pogodynka IMGW

Aplikacji wskazujących prognozę pogody jest bardzo dużo. Jednym z programów, którym warto się zainteresować się, jest Pogodynka wyświetlająca prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dostępna jest prognoza na najbliższy tydzień dla blisko 70 tys. miejscowości w całej Polsce. Program wyświetla także informacje o opadach, ciśnieniu, prędkości i kierunku wiatru, a także opis aktualnej sytuacji meteorologicznej.


Alternatywy: ICM Meteo - program opiera się na informacjach pogodowych z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, działającego przy Uniwersytecie Warszawskim. AccuWeather - rozbudowany program pokazujący długoterminową prognozę pogody dla konkretnego miasta (nie tylko w Polsce) oraz informacje dodatkowe.

Skype

Popularny także na komputerach komunikator, który pozwala na połączenia głosowe i wideo z najbliższymi. Co prawda wymaga dostępu do internetu, ale użytkownik - zwłaszcza w większych miastach - nie powinien mieć problemu ze znalezieniem hot-spotu z siecią WiFi. Program umożliwia także komunikację tekstową, więc nie wymaga wtedy pobierania dużych ilości danych z internetu.

Alternatywy: Znane z komputerów bezpłatne komunikatory GG lub Facebook Chat.

Polska niezwykła

Ciekawy program dla osób planujących majówkę w Polsce. Baza zawiera ponad 30 tys. obiektów turystycznych wraz z opisami i zdjęciami. Pokazuje dokładne lokalizacje obiektów na mapie, odległość od miejsca, w którym się znajdujemy, a nawet prognozę pogody.


Alternatywa: Aplikacja Zabytki w Polsce, przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Baza obiektów jest jednak znacznie uboższa.

Latarka - Tiny Flashlight

Aplikacja, która pełni funkcję latarki, może przydać się na biwaku lub w sytuacjach awaryjnych. Pozwala wykorzystać diodę służącą jako lampa błyskowa do wyświetlania światła ciągłego. Zawiera także dodatkowe funkcje, np. podświetlanie za pomocą ekranu lub wyświetlanie migających świateł ostrzegawczych.


Pierwsza Pomoc

Aplikacja została przygotowana przez sieć Orange, a partnerem merytorycznym jest firma medyczna LUX MED. W aplikacji zawarto wskazówki, które pomogą udzielić pomocy przy najczęściej występujących przypadkach zagrożenia życia. Obok opisów znajdują się także informacje o tym, co powinna zawierać apteczka, oraz wykaz punktów medycznych.

ICE Card

ICE to skrót od "In Case of Emergency". Aplikacja ICE Card zawiera podstawowe informacje o posiadaczu telefonu - jego imię i nazwisko oraz numery telefonów, pod które należy zadzwonić w razie wypadku. Pozwala też zapamiętać dodatkowe informacje o właścicielu telefonu: grupę krwi, alergie, choroby przewlekłe lub przeciwwskazania. Warto wyciągnąć taki program na pulpit telefonu.

Pamiętaj o zasilaniu!

To tylko niewielka część aplikacji godnych uwagi przed wyjazdem na majówkę. Jeśli planujemy podróż samochodem, warto także zainstalować jedną z aplikacji dla zmotoryzowanych, które pozwolą przeliczyć koszty podróży. Pozycją obowiązkową powinna być także aplikacja mobilna obsługująca rachunek bankowy. Pomoże kontrolować koszty, a w sytuacji awaryjnej szybko zastrzec kartę.

Pamiętajmy jednak, że przeładowany aplikacjami smartfon może szybko zużyć akumulator. Jeśli wybieramy się na wycieczkę w bardziej odludne miejsca (na przykład góry), zabierzmy ze sobą dodatkową baterię lub inny telefon, który wytrzyma kilka dni bez ładowania. Nawet najlepszy smartfon nie zda się na nic bez naładowanej baterii.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne