Poradnik rowerzysty - 8 sytuacji, w których dostaniesz mandat

Zaczyna się długi letni weekend, który niejeden Polak z pewnością wykorzysta na wycieczkę rowerową. Uwaga jednak: jest kilka niepozornych sytuacji, które grożą otrzymaniem mandatu. Przypominamy, czego nie wolno rowerzystom.

Połowa Polaków jeżdżących na rowerach używa ich jako środek komunikacji miejskiej*. W największych miastach Polski przybywa też użytkowników rowerów miejskich. Rower umożliwia ominięcie korków na drogach i szybsze dotarcie do celu. Niestety nie zwalnia z ryzyka otrzymania mandatu. Oto kilka powodów, jakie policja lub straż miejska może wykorzystać do ukarania poruszającego się "dwukołowcem".

(HH)1. Unikaj jazdy po chodniku, chyba że z dzieckiem

Należy pamiętać, że chodnik nie jest przeznaczony do poruszania się rowerem. Dla wielu jest to bezpieczniejsza alternatywa dla zatłoczonej jezdni, jednak jest to niezgodne z prawem drogowym i kwalifikuje się do ukarania mandatem w wysokości 50 zł.

(HH)

Są jednak sytuacje, kiedy jazda chodnikiem jest dozwolona. Mandatu nie dostaniemy w sytuacji, gdy poruszamy się rowerem po chodniku razem z dzieckiem (do 10 lat). Jako opiekun, mamy prawo poruszać się poza jezdnią dla bezpieczeństwa dziecka. Podobnie jest w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych (m.in. opady śniegu, deszczu, gołoledź).

Jazda po chodniku jest dopuszczalna również wtedy, gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów przy drodze o dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h, a sam chodnik ma szerokość co najmniej 2 m (każdy z warunków musi być spełniony jednocześnie). Jeśli już jednak rowerzysta korzysta z chodnika, musi zachować ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Mandat za jazdę po chodniku: 50 zł

2. Nie przejeżdżaj na rowerze przez pasy

Choć poruszanie się po chodniku jest w niektórych sytuacjach dozwolone, o tyle jazda wzdłuż pasów dla pieszych już nie. Co więcej, takie wykroczenie jest traktowane jeszcze surowiej, ponieważ mandat jaki można otrzymać jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku nieuzasadnionej jazdy po chodniku.

Dlatego trzeba pamiętać, żeby zsiadać ze swojego roweru przy potrzebie dostania się na drugą stronę jezdni. Chyba że obok pasów dla pieszych wyznaczony jest specjalny, czerwony pas dla rowerów.

Mandat za przejechanie rowerem wzdłuż pasów: 100 zł

3. Pamiętaj o pełnym wyposażeniu roweru

To, że prawo drogowe wymaga odpowiedniego oświetlenia roweru nie budzi wątpliwości, ale już o dzwonku łatwo zapomnieć. Tak jak samochód, rower również musi posiadać swój odpowiednik klaksonu, dzięki któremu można zasygnalizować swoją obecność na drodze.

W przypadku świateł, obecnie prawo wymaga wyposażenia roweru w białe, ciągłe lub pulsacyjne światło z przodu oraz czerwony odblask i czerwone światło ciągłe lub pulsacyjne z tyłu.

Od 2012 roku światła te nie są już obowiązkowe pod warunkiem dobrej przejrzystości powietrza i jazdy w ciągu dnia. Nadal jednak można zostać surowo ukaranym za brak odpowiedniego oświetlenia podczas jazdy po zmroku.

Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, na pewno jednak zwiększą bezpieczeństwo jazdy rowerem po mieście.

Mandat za nieprzystosowanie roweru do jazdy po mieście: od kilku do kilkuset zł

4. Nie popisuj się na drodze

Nie każdy umie jeździć „bez trzymanki”, ale nawet za oderwanie jednej ręki od kierownicy możemy dostać mandat. Prawo drogowe jasno określa odpowiednią postawę podczas jazdy rowerem. Obie ręce powinniśmy zawsze trzymać na kierownicy, a obie nogi na pedałach lub podpórkach.

Mandat za jazdę bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach: 50 zł

5. Nie rozmawiaj przez telefon

Zakaz używania telefonów komórkowych obowiązuje nie tylko kierowców samochodów, ale również rowerzystów. W obu przypadkach obowiązują przepisy prawa o ruchu drogowym. Zakazują rozmowy podczas jazdy, jeśli telefon wymaga ciągłego trzymania słuchawki przy uchu. Warto więc zainwestować w zestaw słuchawkowy, który z pewnością jest tańszy niż ewentualny mandat za jego brak.

Mandat za korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki podczas jazdy: 200 zł

6. Parkuj tylko w miejscach dozwolonych

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

Jeśli rano rowerzysta nie znajdzie roweru pod blokiem, nie zawsze oznacza to jego kradzież. W przypadku gdy rower zostanie pozostawiony w miejscu, w którym utrudni ruch lub zagrozi bezpieczeństwu odpowiednie służby mają prawo przetransportować go na odpowiedni parking. „Odholowanie” roweru może również obowiązywać w przypadku kierowania nim w stanie nietrzeźwości.

Opłata za zatrzymanie roweru: maks. 111 zł (usunięcie roweru) oraz maks. 8 zł (za każdą dobę przetrzymywania na parkingu)

7. Nie jedź obok znajomego

Choć z pewnością przyjemniej jest jechać z kimś „koło w koło” i miło gawędzić podczas jazdy, prawo niestety takich zwyczajów zabrania. Takie zachowanie na drodze stanowiłoby według ustawodawcy utrudnienie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Oczywiście od tego prawa są wyjątki. Jazda obok siebie jest dopuszczalna wtedy, gdy nie stanowi to zagrożenia dla innych. W praktyce ogranicza się więc to do możliwości takiej jazdy na specjalnie wyznaczonych pasach ruchu dla rowerzystów.

Mandat za jazdę obok innego roweru na drodze: 200 zł

8. Nie wsiadaj na rower po alkoholu

Według ostatnich zmian w prawie, poruszanie się rowerem po alkoholu nie jest już karane pobytem w więzieniu. Niemniej, nadal jest to wykroczenie. Według znowelizowanego prawa, nietrzeźwemu rowerzyście może grozić do 30 dni aresztu i kara grzywny do 5 000 zł. Sąd może (choć nie musi) nałożyć także na rowerzystę zakaz używania pojazdów niemechanicznych.

Warto zatem unikać alkoholu, mając ze sobą rower. Jeśli już jednak zdarzy się „piwko lub dwa”, zamiast wracać na rowerze, przejdźmy się pieszo z rowerem obok. Jako piesi uchronimy się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Grzywna za poruszanie się rowerem w stanie nietrzeźwości: do 5 000 zł


Poradnik rowerzysty - 8 sytuacji, w których dostaniesz mandat - infografika

*Raport „Polacy na rowerach”, CBOS, Warszawa 2012

Mateusz Gawin

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 skoksowana

Artykuł fajny i pomocny ale w aspekcie jazdy w parach troszke niedokładny.
wg Ustawy Prawo o ruchu drogowym dokładnie Art. 33. 3 Ust. 3a mówi o tym że "Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego."
Kiedy taka wyjatkowa sytuacja zachodzi to jest sprawa bardzo dyskusyjna i raczej nie do ustalenia np przez policjantów ktorzy by chcieli mandat za tkia praktyke wystawić. (ja osobiście bym go nie przyjął) Oczywiście sprawa bezpieczeństwa jest raczej bezdyskusyjna to aspekt nie utrudniania poruszania sie po drodze innym to sprawa bardzo dyskusyjna.
rodzi sie też pytanie co wtedy kiedy jesteśmy w podróży rowerowej obładowani jak na tym zdjeciu: https://www.rowertour.com/blog/jak-spakowac-sie-na-wyprawe-rowerowa
a w dodatku jedziemy z żoną w parze. osobiście zostałem juz nie raz wytrąbiony za to choć warunki drogowe i prawne pozwalały np na swobodne wyprzedzenie nas drugim pasem ruchu. Mandatu za to nie dostaliśmy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Jerz

Po jednej i drugiej stronie są debile.
Na codzień jestem rowerzystą od święta kierowcą. W niedzielę miałem okazję zabić debila z dzieckiem na rowerze. Wjechał na przejazd/ ścieżkę rowerową kiedy zapaliła się strzałka dla mojego pasa. Zjazd z Wisłostrady w Sanguszki.
Nie skorzystałem z okazji ale definitywnie kupuję wideorejstrator.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~as

Ad. 4) A co z sygnalizowaniem zmiany kierunku ręką?

! Odpowiedz
4 2 ~staryapacz

Cytuję Jazda obok siebie jest dopuszczalna wtedy, gdy nie stanowi to zagrożenia dla innych"
Kto ma o tym decydować?? Dwie psiapsiółki?? Jesteśmy mistrzami w nieprecyzyjnym prawie i czas to zmienić. Apeluje o ograniczenie prędkości jazdy po ściezce ktora jest obok ściezki dla pieszych. Dwonek- roweru nie słychac jak samochodu- powinien być obowiązek sygnału dzwonka przy wyprzedzaniu!!! Wielokrotnie o włos nie uniknąłem kolizji z wyprzedzającym o włos.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~arti

W poradniku dla motocyklisty pisze że : "Tymczasem nigdzie w ustawie nie ma zapisu o tym, że dwa pojazdy nie mogą poruszać się jednym pasem obok siebie." to jak to w końcu jest- dwa motory mogą jechać obok siebie a dwa rowery nie -czy ja jestem jakiś niekumaty?

! Odpowiedz
2 4 ~Observer

To koledzy Pana Rzeplińskiego takie prawo nam zaserwowali.
Pan Zoll, Pan Strzębosz ...
Lista tych Panów jest dość długa.

! Odpowiedz
2 4 ~Artur

Mam pytanie czy aby punk nr 7 nie dopuszcza teraz do jazdy obok siebie wg przpisów

! Odpowiedz
25 7 ~jarek

WitamBardzo mnie denerwują rowerzyści , którzy korzystają z jezdni a jak im się zapala czerwone światło na sygnalizatorze to zjeżdzają z drogi i przez pasy na chodnik i dalej kontynuują jazdę.Według mnie też za to też powinni być karani jak inni uczestnicy ruchu gdyż za czerwone światło jest mandat od 300 do 500 zł a to jest bardzo poważne wykroczenie i co jemu wolno a kierowcy nie i gdzie tu sprawiedliwość jeszcze toche a zapomni sie taki i bedzie po chodniku jechał

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 27 ~endi

Musisz zmienić podejście do tego problemu , otóż dzięki temu jest o jeden samochód mniej przed tobą , dzięki czemu mniej czasu spędzasz w korkach , mniej palisz benzyny więc dzięki temu rowerzyście jesteś bogatszy , rowerzysta zamiast rowerem może jechać samochodem , co by było na naszych ulicach gdyby wszyscy rowerzyści przesiedli się do czterech kółek ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Aneta

Jarku, kto Ci broni przesiąść się na rower? :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil