REKLAMA
WEBINAR

40-letnia hipoteka ze stałym oprocentowaniem debiutuje w Wielkiej Brytanii

2021-03-11 09:08
publikacja
2021-03-11 09:08

Już za kilka dni na brytyjskim rynku pojawi się nowy typ kredytu hipotecznego. Firma Habito zaoferuje 40-letnie zobowiązanie ze stałą stopą procentową. Kredytodawca zamierza także zaproponować kredyty z 5-procentowym wkładem własnym.

40-letnia hipoteka ze stałym oprocentowaniem debiutuje w Wielkiej Brytanii
40-letnia hipoteka ze stałym oprocentowaniem debiutuje w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock.com /

Od 15 marca kredytobiorcy w Wielkiej Brytanii będą mogli skorzystać z nowej oferty kredytu hipotecznego. Firma Habito wprowadzi do sprzedaży zobowiązania o 40-letnim okresie spłaty ze stałą stopą procentową. Będzie to pierwszy prawdziwie długoterminowy kredyt ze stałą ratą dostępny na tamtejszym rynku.

W większości ofert kredytów hipotecznych okres obowiązywania stałej stopy jest ograniczony do 10-15 lat. Stawki stosowane przez Habito będą uzależnione od wysokości wkładu własnego oraz okresu spłaty. Jak informuje „The Guardian”, kredytobiorca wpłacający 40 proc. ceny nieruchomości i zaciągający 40-letnie zobowiązanie będzie mógł liczyć na oprocentowanie w wysokości 4,2 proc. Przy 10-procentowym wkładzie własnym stawka będzie wyższa – 5,35%.

Ceny proponowane przez Habito są wysokie w porównaniu z kredytami o krótszym okresie „zamrożenia” oprocentowania. Przykładowo kredyt z 40-procentową wpłatą własną zaciągnięty na 10-15 lat kosztuje w Habito 2,99 proc., a konkurenci proponujący krótszy, 5-letni okres stałej stopy oferują stawki zaczynające się od 1,28 proc. Pakiet Habito One nie przewiduje jednak opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Klienci mogą zatem z łatwością refinansować swoje zobowiązanie w dowolnym momencie.

Za kilka miesięcy w ofercie firmy mają znaleźć się również kredyty hipoteczne z 5-procentowym wkładem własnym. Przypomnijmy, że brytyjski rząd zachęca banki do oferowania takich produktów, zapewniając dodatkowe gwarancje dla kredytodawców. Jednym z warunków wsparcia jest oferowanie zobowiązań ze stałą stopą, przynajmniej przez okres 5 lat.

Habito nie jest tradycyjnym bankiem. Firma rozpoczęła działalność w 2016 r., a jej założycielem jest Daniel Hegarty, wcześniej pracujący dla niebankowego pożyczkodawcy Wonga. Instytucja początkowo pełniła rolę pośrednika kredytowego pobierającego wynagrodzenie od banków-kredytodawców. W 2019 r. biznes uzyskał pozwolenie nadzoru i stał się pożyczkodawcą hipotecznym (mortgage lender).

MK

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pavulonx
4,2% to duzo. Normalny kredyt hipotechny (mortgage) ma oprocentowanie od 1.4-3% (base mortgage rate) na 1 rok, 2 lata lub 5 lat kredytu a na reszte od 3-8% (standar mortgage rate) na pozostale. Wiekszosc ludzi po wstepnym okresie stara sie ponownie o kredy (remortgage) na kwote ktora pozostala do splacenia. I tak co kilka lat.
demeryt_69
Przy 5-procentowym wkładzie własnym po 40 latach całkowity koszt 'spuchnie' kilkukrotnie w stosunku do ceny. Nie w każdej lokalizacji nieruchomość przybierze proporcjonalnie na wartości.
and00
Policz sobie, gdybyś kupił mieszkanie w Londynie w 1980 roku za 100k funtów to w 40 lat byś spłacił jakieś 150k odsetek, czyli razem 250k, rata by wynosiła jakieś 500f/ mc albo 120/tyg
Ostatnie 30 lat byś zarabiał, i to nieźle na najmie
Sądzę że gdybyś tak zrobił, to byś dziś mówił że to był interes twojego życia
demeryt_69 odpowiada and00
Jeszczio raz: nie w każdej lokalizacji nieruchomość przybierze proporcjonalnie na wartości. Panimajesz, Andriej?
and00 odpowiada demeryt_69
twoja znajomość rosyjskiego mnie nie interesuje
OK, znajdź lokalizacje w Europie, gdzie w ostatnie 40 lat, czyli od roku 1980 mieszkanie zdrożało o mniej niż 150% nominalnie
demeryt_69 odpowiada and00
Sarajewo :)
lorelie
skoro imigranci z UE wyjechali z sy-fu to kto ma te zapleśniałe flaty kupować? som.a.lijczycy?
lorelie odpowiada demeryt_69
council flatow się nie kupuje tylko otrzymuje, najczęściej wtedy gdy nie jesteś znienawidzonej i prześladowanej rasy wywodzącej się z pogranicza Iraku i Iranu( white caucassian)
demeryt_69 odpowiada lorelie
Council flats się ani nie kupuje, ani nie otrzymuje :)

PS. White Caucasian w odróżnieniu od brown/black Caucasian?

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki