Już za kilka dni na brytyjskim rynku pojawi się nowy typ kredytu hipotecznego. Firma Habito zaoferuje 40-letnie zobowiązanie ze stałą stopą procentową. Kredytodawca zamierza także zaproponować kredyty z 5-procentowym wkładem własnym.


Od 15 marca kredytobiorcy w Wielkiej Brytanii będą mogli skorzystać z nowej oferty kredytu hipotecznego. Firma Habito wprowadzi do sprzedaży zobowiązania o 40-letnim okresie spłaty ze stałą stopą procentową. Będzie to pierwszy prawdziwie długoterminowy kredyt ze stałą ratą dostępny na tamtejszym rynku.
W większości ofert kredytów hipotecznych okres obowiązywania stałej stopy jest ograniczony do 10-15 lat. Stawki stosowane przez Habito będą uzależnione od wysokości wkładu własnego oraz okresu spłaty. Jak informuje „The Guardian”, kredytobiorca wpłacający 40 proc. ceny nieruchomości i zaciągający 40-letnie zobowiązanie będzie mógł liczyć na oprocentowanie w wysokości 4,2 proc. Przy 10-procentowym wkładzie własnym stawka będzie wyższa – 5,35%.
Ceny proponowane przez Habito są wysokie w porównaniu z kredytami o krótszym okresie „zamrożenia” oprocentowania. Przykładowo kredyt z 40-procentową wpłatą własną zaciągnięty na 10-15 lat kosztuje w Habito 2,99 proc., a konkurenci proponujący krótszy, 5-letni okres stałej stopy oferują stawki zaczynające się od 1,28 proc. Pakiet Habito One nie przewiduje jednak opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Klienci mogą zatem z łatwością refinansować swoje zobowiązanie w dowolnym momencie.
Za kilka miesięcy w ofercie firmy mają znaleźć się również kredyty hipoteczne z 5-procentowym wkładem własnym. Przypomnijmy, że brytyjski rząd zachęca banki do oferowania takich produktów, zapewniając dodatkowe gwarancje dla kredytodawców. Jednym z warunków wsparcia jest oferowanie zobowiązań ze stałą stopą, przynajmniej przez okres 5 lat.
Habito nie jest tradycyjnym bankiem. Firma rozpoczęła działalność w 2016 r., a jej założycielem jest Daniel Hegarty, wcześniej pracujący dla niebankowego pożyczkodawcy Wonga. Instytucja początkowo pełniła rolę pośrednika kredytowego pobierającego wynagrodzenie od banków-kredytodawców. W 2019 r. biznes uzyskał pozwolenie nadzoru i stał się pożyczkodawcą hipotecznym (mortgage lender).
MK