REKLAMA

4,7 tys. bankrutów w pierwszym kwartale. Liczba upadłości ustabilizowała się na wysokim poziomie

Michał Kisiel2021-04-05 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-05 06:00
4,7 tys. bankrutów w pierwszym kwartale. Liczba upadłości ustabilizowała się na wysokim poziomie
4,7 tys. bankrutów w pierwszym kwartale. Liczba upadłości ustabilizowała się na wysokim poziomie
fot. fran_kie / / Shutterstock

W pierwszych trzech miesiącach roku opublikowano 4,7 tys. ogłoszeń o upadłości konsumenckiej. To ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Co miesiąc przybywa ponad 1,5 tys. upadłych dłużników.

Jeszcze rok temu upadłość konsumencką ogłaszało co miesiąc około 600-700 osób fizycznych. Jak wynika z danych opublikowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w ostatnich miesiącach liczba ta była ponad dwukrotnie większa. W całym pierwszym kwartale 2021 r. na ogłoszenie niewypłacalności zdecydowało się 4,7 tys. osób.

Liczba publikowanych w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” ogłoszeń o bankructwach osób fizycznych zaczęła piąć się ostro w górę w połowie 2020 r. W czerwcu po raz pierwszy przekroczona została granica 1 tys. upadłości konsumenckich. Od tego momentu byliśmy świadkami przebijania kolejnych symbolicznych barier. W lipcu liczba bankructw przekroczyła 1500 przypadków, w październiku – 1600, a w  grudniu – 1800.

fot. / / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Przypomnijmy, że w marcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa upadłościowego. Najważniejsza zmiana dotyczyła liberalizacji warunków ogłoszenia bankructwa. Umyślne doprowadzenie do niewypłacalności przestało być przeszkodą, a wina dłużnika od tego momentu ma znaczenie tylko w określaniu warunków oddłużenia. Dla dłużników, którzy umyślnie lub przez zaniedbanie doprowadzili do niewypłacalności plan spłaty nie może być ustalony na czas krótszy niż 3 lata i dłuższy niż 7 lat. To surowsze zasady niż w przypadku pozostałych bankrutów, których obowiązuje maksymalnie 36-miesięczny okres.

Zupełnie nowa ścieżka to warunkowe umorzenie zobowiązań. Jeżeli sytuacja osobista dłużnika nie pozwala na dokonywanie jakichkolwiek spłat, ale niezdolność nie ma charakteru trwałego, to możliwe jest rozwiązanie pośrednie, niejako „w zawieszeniu”. Przez 5 lat od uprawomocnienia się postanowienia upadły będzie ma podobne obowiązki jak bankrut, który realizuje plan spłaty. Korzysta z podobnej ochrony, np. przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego dotyczącego długów sprzed ogłoszenia upadłości.

Mija właśnie rok od zmiany prawa, która zbiegła się w czasie z początkiem pandemii. Ograniczenie działalności sądów spowodowało, że w pierwszych miesiącach po nowelizacji liczba upadłości była wyjątkowo niska. Cały 2020 rok był jednak rekordowy – z upadłości skorzystało 13 tys. osób, o 64 proc. więcej niż w 2019 r.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lorelie
dużo upadłości to jest we Włoszech i Hiszpanii
the_mind_renewed
Rozmowa z legendą polskiego biznesu, Romanem Kluską o dawnej i dzisiejszej władzy, związanych z tym sposobach i koniecznościach w prowadzeniu biznesu w Polsce oraz ukrytych motywach dzisiejszych ruchów społeczno - gospodarczych na świecie. Petarda!
https://www.youtube.com/watch?v=EbHUn1Spxyw
drzaraza
Partia – to ręka milionopalca,
w jedną miażdżącą pięść zaciśnięta.
peluquero
wszystko przed nami jeszcze...niestety :(
harrytracz
Tymczasem świry Horban i szef GIS:
Lockdown! Lockdown! Wincyj lockdownów!
Nie wolno pracować zamykać wszystko!
iluminata
Aj waj!
Znowu kupimy polasze działalności za 3 procenta wartości.
Aj waj!
demeryt_69
Liczba bankrutów rośnie, bo mało kto stosuje praktyki byznesowe najzaradniejszego wójta PRL-bis :)

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki