REKLAMA

373 mln zł na dopłaty MdM do wzięcia od stycznia. Nie wystarczy ich na zbyt długo

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-10-06 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-10-06 06:00

Jeśli zainteresowanie programem „Mieszkanie dla młodych” utrzyma się na wcześniej obserwowanym poziomie, pieniędzy z odblokowanej w styczniu 2017 roku puli wystarczy zaledwie na dwa, a w najlepszym razie trzy miesiące.

Program „Mieszkanie dla młodych” wciąż jest obecny w ofercie deweloperów. W tej chwili nie można jednak wnioskować w bankach o kredyty z dopłatą na ten lub przyszły rok. Można jedynie rezerwować środki na 2018 rok.

Od stycznia obsługujący program Bank Gospodarstwa Krajowego odblokuje część środków przeznaczonych na dopłaty w 2017 roku, jednak patrząc na to, jakim w ostatnich miesiącach zainteresowaniem cieszył się MdM, środków tych zapewne nie wystarczy na zbyt długo.

fot. Marek Kuwak / / FORUM

MdM ofiarą własnego sukcesu

Program „Mieszkanie dla młodych” ruszył w 2014 roku i zaplanowany był na 5 lat, do końca 2018 roku. Już dziś wiadomo, że nie będzie kontynuowany. Na każdy rok trwania programu zaplanowano określoną pulę środków. Początkowo MdM nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, jednak po zmianach założeń programu, jakie wprowadzono we wrześniu 2015 roku, środków na dopłaty zaczęło bardzo szybko ubywać. Limit zaplanowany na 2016 rok wyczerpał się już w marcu tego roku i od tego czasu nie można już składać wniosków o kredyty z dopłatą na bieżący rok.

Nadal można było rezerwować dopłatę na 2017 rok. I w tym przypadku przepisy regulujące działanie programu określają jednak limit środków, które można zarezerwować z wyprzedzeniem. Zgodnie z nimi, przed rozpoczęciem 2017 roku BGK nie mógł rozdysponować więcej niż połowa środków całego limitu przewidzianego na ten rok. W momencie kiedy do BGK trafiły wnioski o dopłaty na 2017 rok na łączną kwotę wynoszącą około 373 mln zł (połowa z puli 746 mln zł przewidzianej na 2017 rok), BGK nakazał bankom wstrzymanie przyjmowania kolejnych wniosków. Stało się to w lipcu br. Oznacza to, że do końca tego roku można składać wnioski o kredyty z dopłatą jedynie na 2018 rok. Pozostałe 373 mln zł przewidziane na 2017 rok odblokowane zostanie dopiero w styczniu.

Wykorzystanie limitu środków na dopłaty MdM w 2017 r. na podstawie wniosków przekazanych do BGK od stycznia do lipca 2016 r.

Miesiąc

Wykorzystanie limitu środków na podstawie wniosków przekazanych do BGK według stanu na koniec danego miesiąca w tys. zł (procentowe wykorzystanie puli srodków na cały 2017 rok)

Uwagi

Styczeń 2016 r.

40 726,29 (5,46%)

nd

Luty 2016 r.

53 141,82 (7,12%)

nd

Marzec 2016 r.

89 769,31 (12,03%)

Wstrzymanie przyjmowania wniosków o kredyty z dopłatą na 2016 rok.

Kwiecień 2016 r.

160 221,18 (21,48%)

nd

Maj 2016 r.

229 669,55 (30,79%)

nd

Czerwiec 2016 r.

344 019,84 (46,12%)

nd

Lipiec 2016 r.

372 996,98 (50,00%)

Brak dalszej możliwości wnioskowania, pozostałe środki będą dostępne od stycznia 2017 roku.

Sierpień 2016 r.

372 993,64 (50,00%)

Brak dalszej możliwości wnioskowania, pozostałe środki będą dostępne od stycznia 2017 roku.

Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie informacji o poziomie wykorzystania kwoty maksymalnego limitu środków na dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” publikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego

373 mln zł na dopłaty MdM do wzięcia od stycznia

Patrząc jednak na zainteresowanie, jakim dopłaty na 2017 rok cieszyły się od marca tego roku (po wyczerpaniu całej puli środków przewidzianej na 2016 rok i wstrzymaniu przyjmowania wniosków o kredyty z dopłatą MdM na ten rok) można przypuszczać, że pozostałych na 2017 rok 373 mln zł, które będą do rozdysponowania od stycznia, nie wystarczy na zbyt długo.

Najprawdopodobniej środki te rozejdą się w całości już w pierwszych dwóch, a w najlepszym razie trzech miesiącach 2017 roku. Zainteresowanie kredytami w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” może być tym większe, że dla kredytobiorców nie posiadających wymaganego wkładu własnego otrzymanie dopłaty może być jedną z ostatnich szans na uzyskanie kredytu na własne M. Od 2017 roku, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki powinny bowiem wymagać standardowo 20 proc. wartości nieruchomości jako wkład własny klienta. Przy zastosowaniu dodatkowego ubezpieczenia lub zabezpieczenia niektóre banki najprawdopodobniej będą wciąż dawały możliwość kredytowania do 90 proc. wartości nieruchomości, jednak pozostałe 10 proc. to bezwzględnie wymagany minimalny wkład własny klienta.

Rząd program "Mieszkanie Plus"

Rząd program "Mieszkanie Plus"

Z Narodowym Programem Mieszkaniowym wiążemy ogromne nadzieje, że spełni oczekiwania Polaków, by stali się właścicielami własnego, taniego mieszkania - podkreśliła pod koniec września premier Beata Szydło.

Źródło:
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~plebs
MdM w skrocie:
1. kasa idzie do bankow a nie faktycznie do ludzi
2. zawyzone ceny nieruchomosci
3. kolejny kredyt nie sprawi ze wyjdziesz z biedy
~MDMPOZNANcom
Pozostaje szukać mieszkania
~cretino
Na horyzoncie ogromne podwyzki podatkow, ale ludzie kupuja na potege mieszkania na kredyt. Co za kretynstwo... . I znow bedzie milion ludzi niedlugo plakac ze ich oszukano... To jest najgorszy okres na takie zakupy zarowno w Polsce jak i na Zachodzie, kryzys tuz, tuz. Ludzie nic sie nie nauczyli kilka lat temu.
~Krzyś
Też do niedawna uważałem, że czeka nas wielki kryzys, jednak obserwując poczynania rządów uważam, że prędko do niego nie dojdzie. Co do zakupu mieszkań na kredyt zgadzam się z Tobą , że nie jest to zbyt mądre.
~Gość
Ja jestem zadowolony z usług PEWNEGO KANTORU. Wszystko przebiega szybko i sprawnie, obsługa jest na bardzo dobrym poziomie, no i najważniejsze, że nie muszę wychodzić z domu, żeby dokonać transakcji.
~hdrvn
Jedynym "sukcesem" tego programu jest zawyżanie cen nieruchomości
~ja
Taki zapis ze strony MdM

W ramach w/w ustawy pomocą Państwa objęta jest także budowa pierwszego domu jednorodzinnego w systemie gospodarczym, realizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 r. Pomoc polega na utrzymaniu zwrotu VAT za materiały budowlane i nie ma związku z kredytem mieszkaniowym, tzn.
Taki zapis ze strony MdM

W ramach w/w ustawy pomocą Państwa objęta jest także budowa pierwszego domu jednorodzinnego w systemie gospodarczym, realizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 r. Pomoc polega na utrzymaniu zwrotu VAT za materiały budowlane i nie ma związku z kredytem mieszkaniowym, tzn. osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą (ale nie muszą) zaciągnąć w banku standardowy kredyt hipoteczny na budowę domu (ale nie kredyt mieszkaniowy „Mieszkanie dla Młodych”). Bank nie pośredniczy w uzyskaniu zwrotu VAT. Osoba budująca dom samodzielnie stara się o zwrot VAT w Urzędzie Skarbowym.

Nie rozumiem tego zapisu. Chodzi o BUDOWĘ pierwszego w życiu budynku, który mam zbudować metodą gospodarczą czy chodzi że musi to być pierwsza nieruchomość w ogóle w moim życiu. Mam już kupno jednej nieruchomości w życiu więc się kwalifikuję do zwrotu Vatu czy nie a chciałbym metodą gospodarczą dom wybudować
~arek
Mieszkania kupują rodziny z trójką dzieci. Najczęściej zamożne i posiadające już mieszkania.
~asder
Dziwne, nie mam dzieci, bogatych rodziców również, zamożny też nie jestem. Jednak zakup własnego mieszkania zacząłem planować już 4 lata temu, dzięki czemu udało mi się odłożyć całkiem spory wkład własny, a doliczając do tego MDM moja rata będzie mniejsza niż wynajem całego lokum. Nie mierz wszystkich swoją miarą.

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki