REKLAMA

DANE GUS2249,79 zł miesięcznie. Za tyle żyli Polacy w 2022 roku

Jacek Misztal2023-03-28 14:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-28 14:20

GUS pokazał najnowsze dane o miesięcznym dochodzie rozporządzalnym w 2022 roku, który wyniósł 2249,79 zł. Zaskoczenia nie ma - ten wzrósł (bo i wszystko wzrosło), ale tylko nominalnie. Realnie nie mamy się już z czego cieszyć. 

2249,79 zł miesięcznie. Za tyle żyli Polacy w 2022 roku
2249,79 zł miesięcznie. Za tyle żyli Polacy w 2022 roku
fot. maradek /

"Ogłasza się, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2022 r. wyniósł 2249,79 zł" - brzmi komunikat Głównego Urzędu Statystycznego. 

Jak zaznaczono, dane zostały uogólnione w oparciu o wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (do roku 2021 wykorzystywano wyniki NSP 2011) i nie są one wprost porównywalne z danymi za lata wcześniejsze.

Niby więcej, ale mniej

Choć dochód rozporządzalny na osobę ponownie wzrósł, większość Polaków nie ma powodów do zadowolenia. W 2022 roku miesięczny dochód rozporządzalny wynosił przeciętnie 2249,79 zł. To więcej niż w 2021 - 2061,93 złote, czy w 2020 - 1919 złotych. Jednak wzrost dochodu rozporządzalnego rok do roku wyniósł zaledwie 9,11 proc., co jest wynikiem znacznie niższym niż średnioroczna inflacja w 2022, która wyniosła 14,4 proc. Realnie więc dochód rozporządzalny uległ zmniejszeniu.

Na przestrzeni ostatnich prawie 10 lat dochody rozporządzalne w przeliczeniu na osobę rosły w tempie około 6-7 proc. rocznie. Największy skok miał miejsce w 2017 r.  - wówczas kwota ta sięgnęła niemal 1 tys. 600 zł wobec 1 tys. 475 zł w 2016 r.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dochód rozporządzalny to nic innego jak suma bieżących dochodów gospodarstw domowych z różnych źródeł, pomniejszona o podatki bezpośrednie (np. PIT) oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Jest to po prostu kwota netto (tzw. „na rękę”) na jedną osobę, którą do dyspozycji ma przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu miesiąca.

Płaca minimalna: dlaczego jest taka ważna i na co wpływa? Tłumaczymy

W 2023 r. minimalne wynagrodzenie zostanie zwaloryzowane dwa razy. Już od stycznia wynosić będzie 3383 zł. Aktualnie wynosi ono 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa to 19,70 zł. Od płacy minimalnej zależy wiele świadczeń, które w 2023 roku zmienią się dwukrotnie. Wyjaśniamy, o jakie świadczenia chodzi.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Jak to w ostatnich 10 latach?! To za Tuska też rósł?!
tytus22
Za niego więcej można było kupić niż teraz za PiS gdzie inflacja 20% a prawdziwa 40%
inwestor.pl
Skoro "za 6000 zł tylko głupi pracuje" to powiedzcie mi kto pracuje za 2250 zł? Może ci, którzy nie kradną z budżetu?
cykor21
2250 zł to jest dochód rozporządzalny na osobę, niekoniecznie z pracy. A praca za 6 tys. zł przy kierowaniu państwem to chyba coś mocno nie tak?
drzaraza
Za wszystko należy podziękować miłościwie dbającym o swoje koryta politykierom każdej maści i ich panom banksterom.
tomitomi
2250 pln ok 500E - to możemy łapać Francuza za nogi ! ...i pocałować !
dawid_gmyrek
Dokładnie - u nich tylko na wynajem mieszkania idzie ponad 2 razy tyle :)
cykor21
Przelicz na szekle lub hrywny.
bha
Cóż.. jakie od dekad dominują, panują na rynku w ogromie branż i zawodów zarobki, stawki jakie z nich potem dominują emerytury jakie są realnie dla zdecydowanej większości na rynku w gospodarce proponowane są oficjalne zarobki w ogromie zawodów za tyle niestety zdecydowana większość % ludzi musi co m-c niestety coraz szerzej wiązać Cóż.. jakie od dekad dominują, panują na rynku w ogromie branż i zawodów zarobki, stawki jakie z nich potem dominują emerytury jakie są realnie dla zdecydowanej większości na rynku w gospodarce proponowane są oficjalne zarobki w ogromie zawodów za tyle niestety zdecydowana większość % ludzi musi co m-c niestety coraz szerzej wiązać koniec z końcem. Niestety z każdym rokiem zbliżając się coraz szybciej w większości % do minimalnie minimalnej egzystencji szczególnie na coraz mocniej dojnym sekretnie wysoką najwyższą bez umiaru inflacją w Detalu. Niestety.
andregru
A takie dostają wypłaty króliczki Kaczyńskiego w SSP " Janina Goss przyjaźni się z Jarosławem Kaczyńskim od około 50 lat. Zasiada w radach największych spółek w Polsce. Jak czytamy w "Fakcie", sporo tam zarabia. Tylko w zeszłym roku jej dochód brutto z samej tylko rady nadzorczej PGE wyniósł 81 tys. zł. W BOŚ zarobiła A takie dostają wypłaty króliczki Kaczyńskiego w SSP " Janina Goss przyjaźni się z Jarosławem Kaczyńskim od około 50 lat. Zasiada w radach największych spółek w Polsce. Jak czytamy w "Fakcie", sporo tam zarabia. Tylko w zeszłym roku jej dochód brutto z samej tylko rady nadzorczej PGE wyniósł 81 tys. zł. W BOŚ zarobiła 136 tys. zł. - wylicza gazeta. W sumie w 2022 roku w państwowych spółkach zarobiła 1,3 mln zł."

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki