Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,81 zł , zmiana od tamtej pory: -32,10%

Fundamentalny portfel emerytalny

W związku ze sporą liczbą wpisów pod moim wątkiem które zaburzają czytelność mojego portfela, proszę o nie wpisywanie żadnych komentarzy pod tym wątkiem, ja będę wpisywał kupno i sprzedaż akcji a dyskusję o „moich” czy „waszych” akcjach prowadźmy na poprzednim wątku lub dowolnie otwartym.

Celem budowy mojego portfela jest osiągnięcie jak największej stopy wzrostu w terminie 30 lat (do emerytury) a konkretnie chciałbym pomnożyć 47.000 zł do kwoty 11.000.000 i aby ten cel zrealizować powinienem osiągać roczny zysk na poziomie 20%. Portfel mój prowadzony jest na rachunku IKZE dzięki czemu nie płaci się żadnych podatków dochodowych w przypadku dywidend czy osiągniętych zysków a dopiero kończąc 65 lat płaci się 10% podatku, wcześniejsze wycofanie pieniędzy wiąże się z zapłatą 19% podatku dochodowego (mam nadzieję że do tego nie dojdzie ale życie może splatać nam figla ). Lepszym rachunkiem „emerytalnym” może być rachunek IKE w którym nie ma 10% podatku przy wyjściu, wcześniej można go zamknąć oraz są częściowe wypłaty jednak ja już otworzyłem IKZE i tak na razie niech zostanie.
Spółki które wybieram do portfela analizuję głównie pod kątem fundamentalnym, szukam spółek tanich z c/z w okolicach 5, osiągających w ostatnich kwartałach czy latach wzrosty przychodów i zysków, najlepiej jakby były w trendzie wzrostowym, wybierając spółki staram się też znaleźć jakieś wydarzenie (przejęcie, wysoka dywidenda) czy czynnik który powinien spowodować skokowy wzrost kursu, najbardziej lubię spółki dywidendowe. Każdą potencjalną spółkę do portfela analizują (czytam raporty finansowe czy EBI/ESPI) do 3 lat wstecz  aby nie zaskoczyła mnie uchwalona emisja akcji czy inny czynnik który może negatywnie wpłynąć na zysk z inwestycji. Inwestuję zarówno na rynku głównym GPW jak i newconnect i mam świadomość że newconnect jest bardziej ryzykowny, trudniej jest wejść jak i wyjść po dobrym kursie z inwestycji, jednak potencjalny zysk z inwestycji może być znacznie wyższy niż na GPW. W moim portfelu nie ma miejsca na spółki spekulacyjne, z wycenami wręcz z kosmosu (c/z np. 50 czy 100) , nie interesuje mnie kupno spółek pod kontrakty, otwarcie jakiejś linii produkcyjnej czy innowacyjnego produktu gdyż tego nigdy się nie da policzyć i przewidzieć wpływu na wyniki finansowe, przykład to AEDES, mała firma podała że zawarła 3 kontrakty na 115 mln i wówczas kurs w kilka miesięcy urósł o 400% , po roku jednak okazało się że kontrakty są deficytowe, firma jest na skraju bankructwa a kurs od szczytu spadł o 90%.
Co kwartał przeglądam raporty finansowe wszystkich spółek jest ich z 700 więc jest co robić a włożona praca jak mi się odwzajemni jedną „perełką” która przyniesie solidny zarobek to będę szczęśliwy.
Jako że kilka osób na forum chciało abym pokazał w jakie spółki inwestuję a ja się na to zgodziłem, chcę ustalić zasady aby w przyszłości nie było nie porozumień oraz pretensji w stosunku do mnie że ktoś stracił pieniądze na podstawie moich inwestycji. Na forum w przypadku zakupu akcji spółki będę informował – ile kupiłem akcji i po jakim kursie, dlaczego ją kupiłem, jaki horyzont inwestycji i jaki zysk spodziewam się osiągnąć, zarówno w przypadku kupna jak i sprzedaży akcji będę się starał podać tą informację na forum tego samego dnia. Uwaga, podam taką informację jak sprzedam lub kupię cały zamierzony pakiet, jeżeli będę częściowo wchodził lub wychodził z inwestycji nie będę tego pisał na forum.  Aha, ważne, nie spodziewajcie się że będzie dużo transakcji, może to być jedna czy dwie transakcje w okolicy wyników czy dywidendy ale może też być sytuacja że w danym roku nie będzie żadnej transakcji gdyż np. wszystkie spółki będą stabilnie rosły, poprawiały wyniki i nie będzie potrzeby tego zmieniać. Z organizacyjnych rzeczy to mam rachunek w bossa.pl , prowizja od transakcji 0,29 % (zniżka z tytułu członkostwa w SII ), nie stosuję stop lossów gdyż uważam że inwestycja fundamentalna jest obarczona mniejszym ryzykiem niż spekulacja i wcześniej lub później powinna przynosić zyski, nie inwestuję w żadne instrumenty powiązane z dźwignią finansową (forex, kontrakty) gdyż jest to dla mnie gra zbyt obciążająca psychicznie a i poniosłem kilka bolesnych strat dlatego inwestuję tylko i wyłącznie w akcje spółek polskich, dobrze odczytuję kierunki ruchu akcji ( w tym roku w okolicach 95% trafności) ale niestety zbyt wcześnie zazwyczaj wychodzę z pozycji, korzystam z pomocy technicznej na attrader.pl i fundamentalnej stockwatch.pl gdzie mam wykupione abonamenty, na IKZE inwestuję dosyć agresywnie tzn. prawie cała gotówka jest w akcjach ale nie muszę posiadać akcji za wszelką cenę, jak nawet ktoś mi podpowie że jest okazja inwestycyjna to muszę najpierw ją dobrze przeanalizować nawet kosztem wzrostu kursu i stracenia „okazji”, jest 700 spółek na gpw i zawsze wcześniej czy później „perełka” się trafi, do końca tego roku prawdopodobnie jeszcze będę miał dużo wolnego czasu i dzięki temu mogę dużo śledzić wiadomości i komunikatów giełdowych które mogą mieć wpływ na mój portfel. Pamiętajcie że jest to tylko i wyłącznie moja inwestycja, a moje transakcje po to Wam podaję żeby pokazać/nauczyć jak można pomnażać pieniądze bez nadmiernego ryzyka, inwestując w spółki stabilne, rozwojowe i fundamentalnie zdrowe. Doskonale znam ryzyko inwestycji w przedstawione przeze mnie spółki i wiem że mogę stracić większość pieniędzy dlatego jeżeli ktoś z czytelników forum kupi omawiane przeze mnie akcje na podstawie mojego wpisu czy transakcji musi też mieć świadomość iż może stracić całość pieniędzy, sam powinien podjąć decyzję o zakupie czy sprzedaży po uprzednim zapoznaniu się z wszystkimi raportami czy komunikatami tych firm a moja analiza nie jest i nie może być żadną rekomendacją do kupna tych akcji. Każdy inwestor musi pamiętać o dywersyfikacji swojego „portfela” którego kształt jest zależny od wielu różnych czynników, a każdy inwestor powinien mieć zbudowany inaczej swój „portfel”. Pamiętajcie że każda inwestycja niesie za sobą wiele ryzyk, są sytuacje czy informacje których nie możemy przewidzieć gdyż nie „siedzimy w firmie” a obecnie dochodzi jeszcze ryzyko globalnej bessy która potrafi nawet i najlepsze firmy mocno przecenić. Będę moje inwestycje podawał w tym samym wątku dlatego powyższa regułka o nie ponoszeniu odpowiedzialności za wasze decyzje inwestycyjne dotyczy wszystkich spółek podawanych w późniejszym terminie. Prośba : pomimo 15 lat doświadczenia na rynku finansowym na pewno nie wiem wszystkiego, jestem i mogę być omylny lub niedokładny dlatego gdyby zaszła sytuacja że znacie jakieś istotne informacje na temat spółki którą zakupiłem a ja tej informacji nie znam lub nie wyłapałem to proszę poinformujcie mnie o tym na forum, dzięki czemu uniknę jakiejś nieprzewidzianej straty. No dobra, sporo się napisałem więc pora przejść już do meritum czyli obecnego portfela który w większości już znacie bo jak kupowałem to pisałem na forum.

Na 1.01.2016r, hipotetyczne saldo wynosiło 47.000 a na dzień 08.02.2016 saldo to 51.000zł co oznacza wzrost o 8%. Aktualnie będę podawał za jaki procent portfela kupiłem / mam akcje i po jakiej cenie.

Eurotax – 24 % portfela po 2,66 – inwestycja do 6-12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-75%, firma tania c/z 4,81, dywidendowa, co kwartał poprawiająca przychody i zyski ,wypłacająca w ostatnich latach blisko 100% zysku, przewiduję stopę dywidendy ponad 20%
Vindexus – 16 % portfela po 5,81 – inwestycja do 3-5 lat, oczekiwany wzrost roczny 20%, tania c/z 4,86, dywidendowa, co kwartał poprawiająca przychody i zyski, branża wierzytelności bardzo perspektywiczna gdyż banki będą duże ilości tańszych wierzytelności sprzedawać z powodu wycofania BTE  wprowadzenia podatku od aktywów a spłaty dzięki bogaceniu się społeczeństwa czy nawet wprowadzeniu programu 500+ na dziecko powinny się poprawić
LSI Software – 15 % portfela po 4,09 - inwestycja do 6-12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%, firma z ujemnym c/z spowodowanym odpisami w 4 kw 2014 z tytułu nie trafionej inwestycji, w obecnym roku po 3 kw są rekordowe wyniki bo ponad 50% wzrostu zysku i po wynikach za 4 kw które powinny być dobre przewiduję że c/z spadnie poniżej 4, branża informatyczna, bardzo perspektywiczna dzięki nowej turze dopłat z Unii Europejskiej, firma dodatkowo stara się o 8 mln dotacji,
Eurocent – 6 % portfela po 7,40 – inwestycja do 3-5 lat, oczekiwany wzrost roczny 25-50%, firma tania c/z 4,32, co kwartał poprawiająca przychody i zyski, dzięki zmianie sposobu finansowania odnotowała skokowy wzrost przychodów i zysku, od 4 kwartału 2015 zwiększa zakres swojej działalności na całą Polskę, wg planu motywacyjnego dla zarządu za 3 lata zamierza zwiększyć zyski o 100% do 9 mln, co przy obecnym kursie da c/z 2
Stalexport – 9 % portfela po 3,23 – inwestycja do 12 lat, c/z 7,00, jest to nietypowa inwestycja ale bardzo bezpieczna, gdyż prawdopodobny okres jej trwania to 2027 i wtedy w związku z wygaśnięciem koncesji autostradowej firma zostanie zamknięta, akcje zostaną skupione i wycofane z giełdy, tutaj trzeba szacować ile firma może zarabiać rocznie przez 12 najbliższych lat, jaki zostanie majątek trwały przy likwidacji i jak to się może przełożyć na kurs akcji, według moich ostrożnych szacunków dzięki taniemu paliwie, wzroście o 10% rocznie ruchu na autostradzie i wzrostowi o ponad 10% od marca 2015 stawek za przejazd autostradą firma powinna rocznie zarabiać pomiędzy 100 a 200 mln, co powinno dać wzrost kurs o 150-200% (około 15% rocznie), firma rocznie generuje 150 mln gotówki, pięknie.
Dase – 3,6 % portfela po 32 ,inwestycja na 1-6 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%,  Dase podobnie jak LSI wykazał w 4 kw 2014 stratę za sugestią biegłego i utworzył rezerwy na spółki zależne, wg zarządu było to jednorazowe i obecnie nie ma co odpisywać. Przy kursie 37 groszy kapitalizacja firmy to tylko 1,95 mln a zysk po 3 kw 2015 wykazuje 485 tys i szacuję że za cały 2015 r, będzie 600 tys zysku a wówczas firma będzie bardzo tania, c/z 2,5.
ED Invest – 3 % portfela po 2,08, inwestycja na okres 3-9 miesięcy, oczekiwany zysk 15-50%, firma tania c/z 4,70, C/WK 0,54, C/ZO 3,77, C/P 0,62, WOZ 50, bilans ładny gdyż aktywa obrotowe 98 mln są prawie o 48 mln wyższe od zobowiązań 50 mln, ładne przepływy operacyjne 9,4 mln. Po 3 kw 2015roku notuje znacznie lepsze wyniki niż rok wcześniej, przychody wzrosły o 13 % do 29 mln a zysk netto o 70% do 3,649 mln. Szacuję że firma zarobiła 5 mln i tak jak w ubiegłym roku przeznaczy na dywidendę 70% zysku co da 3,5 mln dywidendy czyli 28 groszy na akcję (stopa dywidendy to 13%).
Quercus – 8 % portfela po 4,68 - inwestycja do 6 miesięcy, oczekiwany wzrost 20-50%, firma c/z 12,00, firma wypłacająca 100% zysku, od 2 lat w formie skupu w bardzo wysokimi cenami : w 2015 to 9,30 w 2014 to 8,5 a następnie obniża kapitał zakładowy o skupione akcje. Szacuję że firma zarobiła w 2015 minimalnie 41 groszy na akcję  czyli o 6 groszy mniej niż w 2014. W 2015 w okolicach skupu kurs urósł do 8zł dlatego przy założeniu trochę niższego kursu skupu np. 8,50 kurs ma szanse urosnąć do 7-7,50zł
Presco – 3% portfela po 5,52, inwestycja do 12 miesięcy, oczekiwany wzrost 20-100%, firma c/z 45,20 (uwaga 10 razy droższa niż większość moich inwestycji), już ją podawałem na forum jako inwestycja pod przejęcie przez KRUKA całego portfela wierzytelności (był już 25% zarobek), teraz po oficjalnej sprzedaży inwestuję pod informację co Presco zrobi z pozostałą kasą a będzie jej miało całą górę, i znowu szacuję : 215 mln kasa od kruka – minus 45 mln spłata obligacji i zobowiązań – minus spłaty dłużników 20 mln pozostaje 140 mln gotówki przy kapitalizacji 110 mln. Jako że Presco przestanie być firmą windykacyjną a zostanie firmą udzielającą pożyczek pozostaje szacowanie ile przeznaczy pozostałej kasy na pożyczki czy ewentualnie przejęcie jakiejś firmy pożyczkowej i tutaj przyjmuję że zostawi między 30 a 63 mln złotych i resztę wypłaci akcjonariuszom np. w formie dywidendy lub skupu z cena 3 razy wyższą niż obecny kurs. Przy 63 mln pozostawionych na pożyczki (wariant pesymistyczny) na dywidendę lub skup przeznaczy 77 mln co da stopę dywidendy aż 70% i wówczas kurs powinien mocno wystrzelić w górę. Główni akcjonariusze Presco już kilka lat temu chcieli wyjść z inwestycji w Presco dlatego uważam iż będą starali się jak największą kwotę wypłacić sobie i innym.
Briju – 3,8% portfela  po 14,06, inwestycja 3-15 miesięcy, oczekiwany wzrost roczny 25-50%, firma tania c/z 4,37 i niedowartościowana, w 2015 otworzyła 20 nowych salonów jubilerskich, zrezygnowała z pośrednika przy sprzedaży zegarków (będzie kupować od producentów i dzięki temu zwiększy marżę), wg prezesa w 4 kw byli zadowolenie ze sprzedaży, rekomendacja BM BPS z potencjałem wzrosty ponad 50%
Gotówka to 6,60% portfela.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS 1,85% 0,55 2020-08-06 14:16:28
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.