Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,84 zł , zmiana od tamtej pory: -39,88%

Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Aqua

Sprzedałem dzisiaj resztę akcji Aqua, najniżej kupowałem po 10 zł najwyżej sprzedałem po 14 jednak całkowity zarobek w okolicach tylko 5%. Aqua pokazała piękne wyniki, jest bardzo tania c/z 2,80 i posiada mnóstwo gotówki bo 9 mln przy takiej samej kapitalizacji jednak z 2 powodów sprzedałem : trochę mnie denerwowały dziwne ruch na kursie kilkudziesięcioma akcjami zmiany kursu po kilka % oraz nie dająca się określić przyszłość : obecnie główne przychody firmy to z tytułu realizacji wysoko marżowego kontraktu Pern który dobiega końca, zostało jeszcze około 10% prac i do zapłaty około 20 mln (koniec prac i rozliczenie finansowe w pierwszym półroczu) a później nie wiadomo jak będzie sobie firma radziła z pozyskiwaniem kontraktów i ich rentownością. Zawsze inwestuję patrząc nie tylko w przeszłość ale starając się głównie przewidzieć przyszłość ( ) dlatego sprzedałem Aquę, prawdopodobnie za wcześnie gdyż najbliższe wyniki za 2 kwartały mogą być wyśmienite i może dojść dywidenda co może podbić kurs nawet 50% jednak sprzedałem i do akcji Aquy nie wracam.
Długoterminowo lepiej mi wygląda Modecom którego mam 8% i Stalexport 22% portfela - ale Stalexport chcę się trochę skrócić bo sporo kupiłem licząc na wystrzał a na razie lipa :-)
Zwiększam cały czas zaangażowanie (w miarę zwalniania środków ) w Interaolt (16% portfela obecnie) , kupując jej akcje 2 tygodnie temu miałem trochę wątpliwości gdyż firma pokazała ogromną dynamikę zysku przy spadających przychodach, niby firma podała że powodem były lepsze warunki wietrzne co zwiększyło produkcję energii, jednak uważałem że niej to powód gdyż sprzedaż "wiatrakowa" odpowiadała tylko za kilka % całej sprzedaży firmy, dlatego po dość długim poszperaniu w dokumentach, internecie i skonsultowaniu się z "mądrzejszymi" ode mnie okazuje się że powodem tak ładnych wyników jest kurs EUR/RUB :-)
 Interaolt jest głównie pośrednikiem w dostarczaniu energii (taki polski Duon) i ponad 70% energii importuje z Rosji a w przypadku importu istotny jest kurs waluty, a w 2015 rubel był słabszy w stosunku euro o 30% r/r (średni kurs 67 do 51), dlatego spadek przychodów (spadek cen energii) był rękompensowany słabym rublem. Obecny rok obecnie wygląda jeszcze lepiej gdyż średni kurs to 84 czyli jest jak na razie wyższy aż o 25% od tego z 2015r. Dlatego w przypadku dalszego spadku cen energii ( chyba już niezbyt duży) i słabszych wiatrów liczę że wyniki będą dobre także w 2016r dzięki kursie walutowemu, nie długo będzie informacja o dywidendzie a ta nie może być niższa niż 70% zysku z 2015 czyli minimum 14% stopa dywidendy i to może wpłynąć na wzrost kurs. Przypomnę jeszcze że firma w tym roku całkowicie spłaciła 2 kredyty łączna spłata to 6,282 mln EUR oraz poinformowała iż zgodnie z prawem Litewskim będzie przedstawiała tylko raporty półroczne i roczne (bez kwartalnych) - to niezbyt dobra informacja bo nie wiemy co się dzieje w firmie. UWAGA - gdyby ktoś chciał dokupić akcje Interaolt to wyżej niż po 19 zł nie ustawiajcie się gdyż po tej cenie sprzedaje jakiś automat, więc nie ma co przepłacać.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS 0,00% 0,51 2020-10-29 11:26:05
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.