Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,84 zł , zmiana od tamtej pory: -57,38%

Fundamentalny portfel emerytalny - dokupiłem SMT - korekta wpisu

W poprzednim wpisie w jednym zdaniu zabrakło słowa "nie" i wyszło że nie zarobi się na tej transakcji a w mojej ocenie powinno się zarobić. Prawidłowy analiza poniżej

Dzisiaj podwoiłem ilość akcji SMT i mam łącznie 13% portfela średnio po 12,58 (dokupiłem po 11,50)
Dlaczego zainwestowałem w SMT to wszystkim wiadomo (poniżej link do pierwszej analizy), gdyż zatwierdzony jest już ogromny skup za 66 mln złotych który skupi 19,50 % wszystkich akcji i umorzy a to wszystko odbędzie się do 30.06.2016
Do znacznego zwiększenia pozycji popchnęła mnie pozytywna informacja którą dopiero wczoraj zauważyłem czyli że na 10% wszystkich akcji zawarty jest lock-up na 36 miesięcy więc akcje te nie wezmą udziału w skupie przez co będzie mniejsza redukcja.
Obecnie minimalny skup to 22% (uwzględnione 1,167 mln akcji objętych lock upem) ale faktyczny szacuję na 25% (część nie przystąpi inwestorów).
W mojej ocenie nie można na tej transakcji nie zarobić, gdyż skup jest po 28,90 czyli z cena o 150% wyższą od rynkowej i przy założeniu że 25% nam skupią to po skupie kurs musiałby spaść poniżej 5,60 aby być stratny. Tak się w mojej ocenie nie stanie gdyż przy kursie 5,60 zł kapitalizacja firmy wyniesie 52,5 mln co przy prognozach głównej spółki która będzie ciągnęła całą firmę daje niskie c/z w 2016 8,5 , w 2017 3,8 w 2018 1,78 a w 2019 to tylko 1,41 . Jak widać ogromne są tutaj szanse na dobry zarobek i nawet gdyby po skupie kurs spadł w okolice 5 zł to warto trzymać akcje gdyż w perspektywie 3 lat kurs powinien z tych 5 zł wzrosnąć do 25-30 zł (przy założeniu że zrealizują prognozy)

Uwaga powyższe wyliczenie dotyczy tych którzy nie mieli akcji SMT i je dopiero kupują po kursie 11,50, ja mam średnią 12,58 i dla mnie kurs opłacalności jest gorszy i wynosi jakieś 7.

A teraz łopatologicznie : kupując za 10.000zł po kursie aktualnym czyli 11,50 , otrzymamy ze skupu w czerwcu zwrot pieniędzy w kwocie 6.270 i zostanie jeszcze a akcjach kwota 3.730 zł i żeby być stratnym to kurs musiałby spaść poniżej 5,60, dla mnie to jest nierealne i liczę że będzie można sprzedać spokojnie w okolicach 8zł czyli otrzymamy za to 5.224 + 6.270 (kasa ze skupu) wychodzi że mamy 11.494 (minus 94 max koszty) to 11.400zł. Czyli rentowność transakcji w mojej ocenie wyniesie 14 % w 3 miesiące.
Oczywiście może być sytuacja że kurs po skupie wcale nie spadnie lub spadnie do 10zł wówczas znacznie wyższy jest zarobek i rentowność a w przypadku spadku poniżej 8 zł niższy zysk, a spadek poniżej 5,60 to dopiero strata.
Tak jak napisałem spadek w okolice 5,60 nie jest dla mnie realny gdyż kapitalizacja firma byłaby niska a perspektywy są fajne, ialbatros zawarł i zawiera dalej umowy z dużymi koncernami międzynarodowymi i wszystko wskazuje że będzie się dynamicznie rozwijał.
Ważne że kupując za 10.000 zł wraca Ci (taka gwarancja) ponad 60% ze skupu a tylko zamrożone (ryzyko) może być niecałe 40%.
Ważne może dojść do sytuacji że akcje sprzedam wcześniej, przed skupem, gdyż w momencie ogłoszenia wezwania jest szansa że kurs mocno wzrośnie ze względu na wielkość skupu czyli 66 mln i atrakcyjność kursu (ponad 150% wyżej od kursu), jednak liczyłem na taki wzrost przed uchwaleniem przez Walne i kurs nie wzrósł tylko spadł.

https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny-kupilem-smt,19802631.html

Ryzyka : przeciwko smt wszczęty jest w marcu arbitraż o 14,5 mln który w mojej ocenie nie powinien mieć wpływu na powyższą transakcje gdyż arbitraż trwa 6-9 miesięcy a transakcja 3 miesiące i akcje powinienem już sprzedać
Drugie ryzyko to Prezes Zarządu na którego 10% akcji jest zawarty lock-up może jednak przystąpić do skupu ale łamiąc umowę za każdą skupioną akcje musiałby zapłacić 15 zł kary, więc raczej mu się to nie opłaci, ale gdyby do tego doszło to wezwanie szacowałbym na 22% i wtedy opłacalność inwestycji trzeba by było gdzieś o 1zł podnieść.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS 0,56% 0,36 2020-04-01 16:48:49
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.