Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,84 zł , zmiana od tamtej pory: -57,38%

Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Telestradę

Telestrada – kupiłem za 6 % portfela po 12,75,  jest to długoterminowa inwestycja fundamentalna na okres około2 lat z oczekiwaną stopą wzrostu 50-100 %. Telestrada jak nazwa wskazuje świadczy usługi telekomunikacyjne. Jest firmą dosyć tanią (choć mogłaby być jeszcze tańsza) z c/z 6,32,  c/zo 4,80, c/p 0,55, c/wk 2,27, wskaźnik ogólnego zadłużenia 0,49. Na pierwszy rzut oka firma nie pasuje do wizji mojego portfela gdyż wolę spółki z c/z poniżej 5 a branża telekomunikacyjna, szczególnie stacjonarna notuje ciągły spadek przychodów jednak znalazło się kilka czynników że zainwestowałem trochę gotówki.
Telestrada przejęła w 2014 o wiele większą od siebie NOM i mniejsze MNI za ponad 30 mln na co zaciągnęła 24 mln kredytu. Przejęcie spowodowało kilkukrotny wzrost bazy abonenckiej ale generuje też obecnie koszty głównie księgowe nie gotówkowe które w mojej ocenie i według Zarządu ustaną, są to amortyzacja przejętej MNI i części sprzętu NOM która w 2015 wyniosła około 6 mln oraz koszty spłacanego kredytu które w 2015 r. wyniosły 675 tysięcy. Dzięki świetnie generowanej gotówce kredyt ma zostać spłacony w tym roku , zostało 6,4 mln z 24 mln kredytu czyli trochę więcej niż w rok spłacili 17,6 mln (pięknie) a amortyzacja MNI ma się skończyć też w tym roku, prognoza zysków w tym roku jak i przyszłych latach jest bardzo optymistyczna gdyż zysk netto w 2016 szacuję na około 8 mln ale 2017 powinien kształtować się na już poziomie 10-13 mln co przy dzisiejszej kapitalizacji da c/z  na poziomie 3 - 4. Ze względu na fakt iż grupą stali się dopiero z końcem 2014 nie jest możliwe porównanie przychodów i zysku, jednak patrząc na aktualny wyniki to bilans jest prawidłowy, ładne przepływy operacyjne bo 9,315 mln przy zysku netto 6,287 mln.
Minusem tej inwestycji jest powolny spadek klientów firmy na który wg zarządu wpływa umieralność jego klientów gdyż są to zazwyczaj ludzie starsi oraz rezygnacja z usług telefonów stacjonarnych. I to są największa ryzyka.
Zarząd Telestrady zna te ryzyka i stara się temu zapobiec poprzez : przenoszenie klientów na karty sim (komórki) – finansuje zakup aparatu komórkowego i daje 6 m-cy rabatu na abonament (krótkoterminowo to większe koszty i mniejsze przychody a długoterminowo wyższe marże dla firmy), wprowadza aparaty w więzieniach, rozszerza sieć sprzedaży, stara się dotrzeć do młodszych abonentów.
Zarząd deklaruje iż w po spłacie kredytu inwestycyjnego i wygenerowaniu odpowiedniej gotówki zamierza robić skupy akcji i uchwałą walnego z 26.02.2016 jeden taki skup już jest uchwalony – 400.000 akcji z ceną w zakresie 6-25 zł , podczas tego walnego została uchwalona emisja 150.000 warrantów subskrypcyjnych dla pracowników z 2 letnim lock-upem.
Jednym z akcjonariuszy jest Quercus który w ostatnim półroczu  zwiększył zaangażowanie w firmę nabywając na rynku 28.218 akcji
Podsumowanie: jak na początku wspomniałem Telestrada jest inwestycją długoterminową której efekty mogą być widoczne dopiero w przyszłym roku poprzez skokowy wzrost zysku netto oraz spłatę kredytu inwestycyjnego dzięki której firma zostanie dostrzeżona przez inwestorów, zmniejszą się koszty finansowe oraz będzie gotówka na przeprowadzanie skupów akcji.
Minusy to poza tymi które wspomniałem czyli umieranie klientów i rezygnacja z telefonów stacjonarnych to słaba płynność akcji (przez 2 tygodnie stałem z kupnem na 12,15 i nikt nie sprzedał, ogólnie prawie brak transakcji). Czy brak płynności jest spowodowany zupełnym brakiem zainteresowania firmą czy oczekiwaniami posiadaczy akcji na wyższe ceny to nie wiem, jednak podjąłem ryzyko inwestycji i zakupiłem akcje, jeżeli tendencje pozytywne o których pisałem wyżej będą widoczne w kolejnych raportach zamierzam zwiększać dalej zaangażowanie.
UWAGA – NA 12,75 JEST UKRYTY SPRZEDAJĄCY NIE WIEM JAK DUŻY

Obecny w portfelu mam rekordową liczbę spółek (od największego zaangażowania do najmniejszego) : Interaolt (IRL), Eurotax, BRIJU, Stalexport, SMT, Vindexus, Modecom, Telestrada, Presco, Edinvest, Eurocent. Prawdopodobnie kupię dzisiaj jeszcze mennicę skarbową jak kurs za bardzo nie wzrośnie.

Na usd/pln powstała formacja rgr (głowa z ramionami) i mamy silny spadek usd który może nawet spaść do 3,60, jest to świetna wiadomość dla modecomu i briju, gdyż oni importują swoje towary rozliczając się w USD, kurs jest już najniższy od 5 m-cy.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS 0,56% 0,36 2020-04-01 16:48:49
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.