Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,87 zł , zmiana od tamtej pory: -58,85%

Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Danks

W dniu dzisiejszym zrobiłem duży zakup akcji Danks, a właściwie przerzuciłem akcje ze zwykłego konta maklerskiego na IKZE, z kilku powodów : pierwszy to przyspieszenie raportu rocznego firmy co się nigdy nie zdarzało co powinno spowodować większy ruch na akcjach gdyż zbliża się ogromna dywidenda i / lub skupu, po drugie miałem dużą ilość wolnej gotówki a po raportach za 1kw nie dostrzegłem ciekawych firm do inwestycji, po trzecie spodziewając się sporych wzrostów Danksa nie widzę potrzeby płacić podatek od zysków w przypadku sprzedaży jak na IKZE mam bez podatku a po czwarte nie podoba mi się sytuacja rynkowa gdyż FED wczoraj zasygnalizował podwyżkę stóp % w czerwcu a to dla akcji zła wiadomość bo może spowodować wyprzedaż światową akcji.

Danks - kupiłem 30.000 akcji po 0,84 grosze za 40% portfela - jest to średnioterminowa inwestycja od 1 miesiąca do 15 miesięcy, oczekiwana stopa zwrotu od 20% do 100%. Danks jest to rodzinne biuro doradztwa księgowo-inwestycyjnego, zatrudniające szeroką kadrę różnych ekspertów jak doradcy podatkowi, biegli rewidenci itp. Danks jest firmą dywidendową, deklarującą transfer 100% zysku do swoich akcjonariuszy , najpierw w formie dywidendy a w ostatnich latach dywidenda i skup (po połowie). W tym roku prawdopodobnie trafi do akcjonariuszy 2,9 mln zł co przy kapitalizacji 9 mln jest ogromną kwotą. Na pewno w formie skupu trafi 870.000 zł gdy jest to kwota zaległego skupu jeszcze za 2014 a Zarząd deklaruje że na pewno ten skup będzie. Jeżeli chodzi o zysk za 2015 który wyniósł 2,1 mln to są 2 możliwości : całość dywidenda albo połowa dywidenda i połowa skup. W przypadku dywidendy to mamy 20 groszy na akcje czyli stopa dywidendy 24% w przypadku podziału po połowie to dywidenda 10 groszy ze stopą dywidendy 12% oraz skup za 1,05 mln, do obydwu wariantów trzeba dodać jeszcze zaległy skup czyi kwotę
780.000 zł.
W Danksa warto zainwestować nie tylko z powodu dużych transferów zysku do akcjonariuszy ale też planów inwestycyjnych firmy, a mianowicie w ubiegłym roku była emisja akcji z której pozyskane środki 1,2 mln mają być przeznaczone na zakup 3 start upów i zasilenie ich kwotami po 400.000 zł i pozyskanie bezzwrotnego dofinansowania z Unii Europejskiej w kwocie od 1 miliona do 5 milionów na firmę, szansę na dofinansowanie oceniam wysoko gdyż współpracują oni (jest w radzie Nadzorczej Danks) z Adamem Osińskiem z EBC Solicitors który już na różne spółki pozyskał kilkanaście milionów bezzwrotnych dotacji. Ponadto opublikowała firma ostatnio raport że złożyła wniosek o dofinansowanie projektu wartego 4 mln z dofinansowaniem 2,76 mln.

Teraz trochę liczb, po 1 kw 2016 c/z 4,64 , c/wk 0,79, c/p 2,26, c/zo 4,77, brak kredytów, gotówka w kasie 6,1 mln + 400 tysięcy które do firmy musi zwrócić Prezes Truchel z odkupienia akcji w 2015r, bilans ładny i przepływy gotówkowe prawidłowe.
W pierwszym kwartale Danks pokazał gorsze wyniki r/r na poziomie przychodów i zysku netto, przychody spadły mocno w styczniu (natomiast kolejne 3 miesiące to przychody są porównywalne r/r/) a spadek zysku netto r/r jest z dwóch powodów znacznie wyższa amortyzacja gdyż zaczęli rozliczać program księgowy dofinansowywany z UE oraz mieli rok temu wyższe przychody finansowe z zysku ze sprzedaży akcji Truchlowi. Ja ostrożnościowo szacuję iż w tym roku firma zarobi na czysto 1,5 mln co przy 9 mln kapitalizacji da c/z 6, oczywiście jest to tylko założenie bo jeśli będą inwestycje oraz skup akcji liczby te mogą ulec zmianie, powinno być atrakcyjniej.

Jak widać jest sporo czynników które mogą pozytywnie wpływać na kurs , a prawdopodobny transfer zysków za ostatnie 2 lata może pozytywnie wpływać na kurs i gdyby jeszcze w udało się firmie pozyskać kilka milionów bezzwrotnych dotacji kurs mógłby mocno eksplodować w górę.
Oczywiście jak w każdej inwestycji są też i ryzyka i jedynym na chwilę obecną ryzykiem które widzę to nieprzewidywalne ruchy Prezesa Zarządu i głównego akcjonariusza w jednym, świadczyć o tym może zrobienie emisji akcji w 2015 roku a w kolejnym planowany skup akcji jeszcze z zysku za 2014 i uwzględnienie w skupie tych nowych akcji, ponadto deklarowanie przy debiucie giełdowym że zawsze będzie 100% dywidendy do akcjonariuszy trafiało a po 2-3 latach zmiana polityki dywidendowej i dzielenie zysku po połowie na dywidendę i skup.
Uwaga, ważne - ostatni skup przeprowadzony był w formie umów cywilno-prawnych i nie wykluczam iż w tym roku tez tak tak będzie, taki skup wymaga wizyty u notariusza i nie może być przeprowadzany z rachunków IKE czy IKZE.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS 0,56% 0,36 2020-04-01 16:48:49
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.