Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,82 zł , zmiana od tamtej pory: -18,29%

Fundamentalny portfel emerytalny - PRESCO

Zgłoś do moderatora
Podawałem już na forum ale przypomnę że wczoraj Presco podał iż sprzedał Krukowi wierzytelności i będzie miał mnóstwo gotówki której zdecydowana większość trafi do akcjonariuszy. Na kursie Presco mogą być w najbliższych dniach (może tygodniach) mocne ruchy (wzrost nawet 50-100%) jednak fundamentalnie i długoterminowo później mogą być spadki (po wypłacie dywidendy) i najbliższe ruchy trzeba traktować jako spekulacyjne (czyli ryzykowne). Nie ukrywam iż ja na pewno nie będę długo trzymał akcji i mi ewentualny 10-20% wzrost wystarczy i sprzedaję akcje.
Poniżej załączam mój wpis który napisałem na forum Presco w odpowiedzi do jakiegoś forumowicza, w pełni podpisuję się pod tym co napisałem

tu nikt nie nagania nagania na kupno, ja się cieszę że mam akcje bo wiem że dobrze zarobię, a w przypadku presco liczby nie kłamią i nie da się ich podważyć :
193,7 mln zapłata - 31,4 mln odroczenie + 3,58 mln dywidenda + 8,08 mln gotówka - 51 mln wszystkie zobowiązania = 123 mln gotówki na koncie + 31,4 mln które kruk ma zwracać w ratach przez najbliższe 5 lat
Obecna kapitalizacja firmy to 116 mln czyli jest niższa o 38 mln od posiadanej gotówki (123 mln + 31,40 odroczonego)
Liczę na wypłatę dywidendy z zysków zatrzymanych czyli 74,637 mln + 3,5 z kapitału rezerwowego = czyli 78 mln na dywidendę czyli stopa dywidendy to 67 % . Ta wypłata dywidendy jest więcej niże pewna gdyż po wypłacie zostanie jakieś 45 mln jeszcze gotówki w firmie + 31,1 odroczone od Kruka .
O dużej dystrybucji zysku do akcjonariuszy świadczą słowa prezesa z raportu rocznego :
"z dużym prawdopodobieństwem dokonamy dystrybucji bardzo istotnej części środków pochodzących z transakcji do akcjonariuszy " strona 5
" po zamknięciu Transakcji z GK (Kruk) - dystrybucja zdecydowanej większości zysku zrealizowanego na na Transakcji do Akcjonariuszy i reinwestowanie pozostałych środków w dynamiczny rozwój działalności pożyczkowej ...." strona 92
A że nie będzie wielka kwota przeznaczona na pożyczki (to oznacza że dużo na dywidendę pójdzie) znaczą słowa " w pierwszym okresie działalności consumer finance Zarząd przewiduje udzielenia pożyczek na łączną kwotę kilkunastu milionów złotych " strona 93
" W przypadku zamknięcia transakcji z Kruk , GK Presco będzie dysponować w 2 połowie 2016 istotnymi środkami pieniężnymi pochodzącymi z Transakcji. Zdecydowana większość tych środków będzie jednak z dużym prawdopodobieństwem przedmiotem dystrybucji do akcjonariuszy spółki dominującej Grupy. " strona 95.

Jak widzisz wszystko wskazuje że dywidenda będzie potężna, 78 mln to może być minimum gdyż nawet i 100 mln może wchodzić w rachubę czyli stopa dywidendy 90%, a wtedy zostałoby im nadal 23 mln gotówki + (plus) 31 mln które kruk będzie wypłacał w ratach przez następne lata.
Ja nie naganiam na zakup, każdy rozsądny inwestor powinien sobie sam wszystko sprawdzić , policzyć i przemyśleć co może się wydarzyć z kursem jak dywidenda będzie na poziomie 70-90%. Jak dla mnie to nawet 50-100% kurs może wzrosnąć , a czy tak będzie dowiemy się dosyć szybko :-)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS -4,29% 0,67 2022-05-19 15:07:02
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.