Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,84 zł , zmiana od tamtej pory: -41,67%

Re: Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Interaolt

Drugi dzisiaj zakup (pierwszy smt ) po podpowiedzi forumowicza genus czyli Interaolt (IRL) na której zakup czaiłem się pół dnia na niski kurs i nie doczekawszy się kupiłem po 20 zł.
AB Inter Rao Lietuva - zakup za 8% kapitału po 20 zł, inwestycja od 3 m-cy do kilku lat, oczekiwany zarobek to albo okolice 20-50% ze wzrostu kursu lub dywidenda 15-20% i trzymanie jej przez dłuższy czas. Jak nazwa wskazuje jest to firma z Litwy (staram się unikać inwestycji w firmy zagraniczne), zajmująca się produkcją i sprzedażą prądu w kilku państwach bałtyckich, firma jak na spółkę dywidendową i z GPW jest tania gdyż c/z 5, c/zo 5,49, c/p 0,50, C/WK 3,68. Firma w 2015 zanotowała spadek przychodów o 11% do 186 mln Euro (przez spadek cen około 15%) ale uzyskali wyższy zysk netto o 51% do 18,819 mln EUR a wynika to z lepszych warunków wietrznych (dużą część produkcji mają z wiatraków i jak mocniej wieje tym większa darmowa produkcja :-). Powodem zakupu jest dzielenie się corocznym zyskiem z akcjonariuszami - obiecywali w prospekcie czy podobnym dokumencie że będą dzielić się 70% zysku jednak w ostatnich latach było to w okolicach 90%, ja przyjmuję że będzie to 80% co przy kursie Euro 4,30 da 3zł na akcję czyli stopa dywidendy 15%. Z doświadczenia wiem że taka dywidenda ma szansę podnieść kurs o 20-30% i na to liczę, gdyby wzrostu nie było to inkasuję dywidendę i trzymam akcje dłużej, spodziewam się iż w 2016 zysk może być podobny, max odchylenie +/- 10% co powinno sprawić iż za rok dywidenda powinna być w okolicach 13-18%. Wygląda na to że ropa która zbiła znacznie ceny energii jest już w pobliżu dołka, i w przyszłym roku ceny ropy powinny zacząć rosnąć co się powinno przełożyć na wyższe ceny prądu, a czy będzie wiało tego nie wiem (trzeba zapytać meteorologów :-).
Ryzyka : firma zagraniczna więc obowiązuje prawo Litewskiego kraju ci może być istotne w przypadku problemów z firmą, informacje w języku angielskim co może sprawić iż niezbyt dokładnie przeczyta się raportu firmy, bessa na świecie, dalszy spadek prądu i bezwietrzna pogoda :-)
Jak widać jest sporo ryzyk i pozytywów dlatego inwestycja raczej dla typowych dywidendowców

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS -3,92% 0,49 2020-10-19 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.