Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,83 zł , zmiana od tamtej pory: -14,46%

Re: Fundamentalny portfel emerytalny - dokupuję INTERAOLT

Zgłoś do moderatora
Pewnie większość zainteresowanych spółką Interaolt (IRL) już wie iż podana została dzisiaj propozycja dywidendy ze stopą 18%, jest to więcej niż liczyłem (szacowałem 16%) i będzie to najwyższa dywidenda na całej GPW z zysku wypracowanego tylko w 2015r. a nie wypłacana z lat poprzednich z kapitału zapasowego (może być jeszcze w Eurotax tak wysoko i Danksie) .
Uważam obecny kurs za OKAZJĘ INWESTYCYJNĄ dlatego dzisiaj dokupowałem i mam łącznie ponad 22 % portfela (jak mi się kasa zwolni to dokupię nawet do 30% portfela) .
Przy tak wysokiej stopie dywidendy potencjał wzrostu kursu w ciągu 1-2 miesięcy to nawet 50% , wówczas stopa dywidendy nadal będzie atrakcyjna bo 11% co ważne IRL to spółka fundamentalna a nie spekulacyjna więc godna zakupu.
W ostatnim miesiącu za ponad milion złotych kupowali akcje insajderzy (czyli zarząd i rada nadzorcza), jak dla mnie to dobra informacja bo mogli kupować albo pod dywidendę albo / i pod znane im wyniki za 1 kwartał które powinny być świetne.

Ważne - gdyby jednak mocne wzrosty nie nadeszły a kurs zostanie na tym samym poziomie to inkasuję dywidendę (mam IKZE więc bez podatku będzie) i trzymam ją długoterminowo (prawdopodobnie do przyszłego roku) gdyż w mojej ocenie wyniki za 2016 r powinny być także rewelacyjne. Moje przekonanie wynika z tego iż większość sprzedawanej energii w Europie , jakieś 80% jest importowane z Rosji i tutaj trzeba patrzeć na kurs Rubla do Euro a ten jest o jakieś 10% słabszy niż w 2015 więc są extra zyski, firma dynamicznie zwiększa sprzedaż energii w Polsce (dlatego weszła na GPW) oraz ciekawostka ma do 2020 r. zagwarantowaną przez rząd Litwy stałą cenę za prąd powstały z wiatraków która jest 3 razy wyższa (89 EUR za mwh ) od obecnej ceny rynkowej (25-30 eur za mwh).
Warto dodać jeszcze że bilans ładny i zdrowy, przepływy operacyjne bardzo ładne, spłacili na początku roku wszystkie kredyty.

Ryzyko - nie widzę większych ryzyk bo ani bessa nie straszna ani spadające ceny energii (oni są pośrednikami) więc taniej kupią i sprzedadzą a marża będzie taka sama dlatego jak najbardziej liczę na tą spółkę, uważam ją obecnie za najmocniejszą w moim portfelu.

Poniżej zamieszczam poprzednią analizę z 22.02.2016 , która była trochę prognozą i nie wiedziałem jeszcze wówczas dużo o spółce
AB Inter Rao Lietuva - zakup za 8% kapitału po 20 zł, inwestycja od 3 m-cy do kilku lat, oczekiwany zarobek to albo okolice 20-50% ze wzrostu kursu lub dywidenda 15-20% i trzymanie jej przez dłuższy czas. Jak nazwa wskazuje jest to firma z Litwy (staram się unikać inwestycji w firmy zagraniczne), zajmująca się produkcją i sprzedażą prądu w kilku państwach bałtyckich, firma jak na spółkę dywidendową i z GPW jest tania gdyż c/z 5, c/zo 5,49, c/p 0,50, C/WK 3,68. Firma w 2015 zanotowała spadek przychodów o 11% do 186 mln Euro (przez spadek cen około 15%) ale uzyskali wyższy zysk netto o 51% do 18,819 mln EUR a wynika to z lepszych warunków wietrznych (dużą część produkcji mają z wiatraków i jak mocniej wieje tym większa darmowa produkcja :-). Powodem zakupu jest dzielenie się corocznym zyskiem z akcjonariuszami - obiecywali w prospekcie czy podobnym dokumencie że będą dzielić się 70% zysku jednak w ostatnich latach było to w okolicach 90%, ja przyjmuję że będzie to 80% co przy kursie Euro 4,30 da 3zł na akcję czyli stopa dywidendy 15%. Z doświadczenia wiem że taka dywidenda ma szansę podnieść kurs o 20-30% i na to liczę, gdyby wzrostu nie było to inkasuję dywidendę i trzymam akcje dłużej, spodziewam się iż w 2016 zysk może być podobny, max odchylenie +/- 10% co powinno sprawić iż za rok dywidenda powinna być w okolicach 13-18%. Wygląda na to że ropa która zbiła znacznie ceny energii jest już w pobliżu dołka, i w przyszłym roku ceny ropy powinny zacząć rosnąć co się powinno przełożyć na wyższe ceny prądu, a czy będzie wiało tego nie wiem (trzeba zapytać meteorologów :-).
Ryzyka : firma zagraniczna więc obowiązuje prawo Litewskiego kraju ci może być istotne w przypadku problemów z firmą, informacje w języku angielskim co może sprawić iż niezbyt dokładnie przeczyta się raportu firmy, bessa na świecie, dalszy spadek prądu i bezwietrzna pogoda :-)
Jak widać jest sporo ryzyk i pozytywów dlatego inwestycja raczej dla typowych dywidendowców

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS 5,97% 0,71 2022-05-23 12:51:27
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.