Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,82 zł , zmiana od tamtej pory: -18,29%

Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Wistil

Zgłoś do moderatora
Wprowadziłem małe korekty w analizie Wistil i dodałem luźne wątki

Vistil – kupno za 4 % portfela akcji po 45,89 - inwestycja długoterminowa na 2-5 lat , oczekiwany wzrost 50-200%, firma c/z 4,40, pokazała bardzo dobre wyniki szczególnie na poziomie przepływów operacyjnych które wyniosły 22,89 mln przy zysku 10,46 mln. Przychody r/r bez zmian, w zasadzie płaskie od kilku lat,  zysk netto wzrost o 55 %, bilans zdrowy i co roku dynamicznie się poprawiający, gdyż aktywa trwałe to 103 mln , aktywa obrotowe 103 mln a zobowiązania to 102 mln, spłaciła 7 mln w 2015 a gotówka wzrosła o 6 mln. Wistil kilka lat temu poczynił spore inwestycje w środki trwałe i obecnie ma dużą amortyzację bo 13 mln w 2015 przez co zaniżony jest zysk netto. Wg moich kryteriów c/z to około 2 (zysk netto + amortyzacja) więc firma jest bardzo tania.. Wistil niestety na razie nie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem, ale w dłuższym terminie po spłacie sporej części kredytów nie wykluczam dywidendy i liczę na nią.
Wistil jest producentem porcelany znanych marek (Lubiana, Ćmielów) i produkcji włókienniczej (wygaszana stopniowo ze względu na ujemną rentowność). Porcelana w przypadku kryzysów czy spowolnienia gospodarczego słabiej się sprzedaje gdyż nie jest produktem pierwszej potrzeby. Większość sprzedaży firmy trafia za granicę i dzięki bardzo słabemu złotemu w 1 kw wyniki mogą być rekordowe. Spodziewam się że każde kolejne kwartalne wyniki na poziomie zysku netto będą znacznie się poprawiać ze względu na malejącą amortyzację i zmniejszenie kosztów obsługi kredytów.
  
UWAGA – Wistil nie jest inwestycją typową i dla większości inwestorów, niestety jest notowana w systemie dwóch fixingów (o 11 i 15 przez 30 minut) i przez to jest mało płynna i niewiele się na niej dzieje. Powodem takich notowań jest niski ff bo tylko 4 %, więc jest duże ryzyko problemów wyjścia z inwestycji oraz trudno jest wejść w dobrej cenie. Ponadto zła historia firmy, brak pełnej przejrzystości oraz notowania na 2 fixingach sprawiają iż jest duże ryzyko a firma jest wyceniana nisko.
Kupiłem ja na lata pod dobre wyniki (chciałbym więcej ale nie łatwo kupić), niech sobie leży i informuję o tym zakupie gdyż do tego się zobowiązałem ale niezbyt polecam.
@ szeniek - dziękuje za podpowiedź i przepraszam że kupiłem nie informując Cię (napisałem na forum a e-maila nie mam)

Mennica Skarbowa - po 50 % wzroście w miesiąc sprzedałem 2/3 pozycji (nigdy nie podaje częściowej sprzedaży a dzisiaj jest wyjątek), zostało mi 3% portfela i te akcje zamierzam dłużej potrzymać, może do 6-7 zł, jest mocny trend wzrostowy więc nie będę się z koniem kopał

IRL - w świeżej prezentacji zamieszczonej na stronie IRL wyczytałem (dzięki google za tłumaczenie) że dzięki nowym międzynarodowym połączeniem energetycznym które już się uruchomiły /uruchamiają Litwa-Polska-Europa Zachodnia oraz Litwa -Szwecja IRL liczy że możliwości handlowe znacznie wzrosną, liberalizacja zwiększy wielkość rynku energii i pozwoli na podniesienie marży a rozwijanie dalszego handlu z Polską będzie ważnym czynnikiem do generowania zysków w najbliższych latach.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DANKS -4,29% 0,67 2022-05-19 15:07:02
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.