REKLAMA

"Żywiciel rodziny" jest tylko jeden. Dom miejscem utrwalania nierówności ekonomicznej płci [Badanie]

2021-10-17 06:00
publikacja
2021-10-17 06:00

Gospodarstwa domowe są miejscem utrwalania nierówności ekonomicznej płci - wynika ze zrelacjonowanego przez BBC badania, w ramach którego naukowcy z Indii przeanalizowali dane zebrane w 45 państwach między rokiem 1975 a 2016.

"Żywiciel rodziny" jest tylko jeden. Dom miejscem utrwalania nierówności ekonomicznej płci [Badanie]
"Żywiciel rodziny" jest tylko jeden. Dom miejscem utrwalania nierówności ekonomicznej płci [Badanie]
fot. Nattakorn_Maneerat / / Shutterstock

Rezultaty pokazały nie tylko nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn, ale też podtrzymywanie nierówności ekonomicznej wewnątrz gospodarstw domowych - zauważył brytyjski nadawca.

Organizacja LIS-Cross National Data Center w Luksemburgu, znana też jako Luxembourg Income Study, dostarczyła ekspertom z Centrum Polityki Publicznej w Indyjskim Instytucie Zarządzania w Bangalore danych pochodzących z 2,85 mln gospodarstw domowych na całym świecie.

Profesorowie Hema Swaminathan i Deepak Malghan opisali przeciętne gospodarstwo domowe jako „czarną skrzynkę”, do której dotychczas nie zaglądano.

Naukowcy uszeregowali kraje pod kątem ogólnej nierówności zarobków płci, która jest kwestią powszechnie znaną, i nierówności wewnątrz gospodarstw domowych. Doszli do wniosku, że rozbieżności na korzyść mężczyzn niezmiennie utrzymują się przez długie lata w społeczeństwach większości państw, zarówno w ubogich, jak i zamożnych gospodarstwach domowych.

„Najbardziej aktualne dane pokazują, że nie ma ani jednego kraju, nawet wśród najbogatszych i najbardziej rozwiniętych regionów świata, gdzie żony zarabiają tyle, co mężowie – powiedział prof. Malghan. I dodał, że „nawet w krajach skandynawskich, mających najniższy na świecie wskaźnik nierówności płci, udział kobiet w podziale środków finansowych gospodarstwa domowego jest niższy niż 50 proc.”.

Kulturowe postrzeganie mężczyzn jako żywicieli rodziny pozostaje faktem tak jak patrzenie na kobiety z punktu widzenia nieodpłatnych wykonawców obowiązków domowych.

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy, będącej agendą ONZ, na całym świecie „kobiety wykonują ponad 76 proc. całkowitej liczby godzin nieodpłatnej pracy opiekuńczej” – trzy razy więcej niż mężczyźni. Dokument stwierdza ponadto, że „nieodpłatna praca opiekuńcza stanowi główną barierę uniemożliwiająca kobietom wejście na rynek pracy, pozostanie na nim i wspinanie się po drabinie awansu”.

„Wkład żony jako gospodyni domowej jest niewidoczny. Widoczna jest gotówka. To sprawia, że kobieta zarabiająca i wnosząca twardą gotówkę do wspólnego rodzinnego worka ma pewien status” – zauważył prof. Swaminathan, dodając, że „własne zarobki zwiększają możliwości negocjacyjne” kobiety w kwestii podziału środków wewnątrz gospodarstwa domowego.

Naukowcy stwierdzili też, że rozbieżność ekonomiczna płci w gospodarstwach domowych wpływa negatywnie na długoterminowe bezpieczeństwo finansowe kobiet, które nie akumulują majątku na starość czy na czas obniżonych dochodów rodziny.

Pozytywnym sygnałem płynącym z badań jest informacja o spadku nierówności płci panującej wewnątrz gospodarstw domowych o 20 proc. na przestrzeni ostatnich czterech dekad. „Pomimo poprawy statystyk luka pozostaje znacząca. (…) Potrzebujemy lepiej wychowanych mężczyzn, którzy podzielą ciężar nieodpłatnych prac domowych” – podsumował prof. Swaminathan. 

mnw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jacekkalimowski4
Jestem w lekkim szoku, bo ani u nas ani u znajomych nie ma takiego problemu. Wszyscy pracują, dzielą się opieką nad dziećmi i obowiązkami, a część rzeczy się automatyzuje od czego jest roomba, zmywarka i suszarka do prania.
talmud
stworca hashem stworzył 2 płci - każda z nich ma swoje obowiązki & przywileje - margines społeczny różnego rodzaju chorzy dewianci to błąd statystyczny który należy tolerować & współczuć - wmawianie chorym jednostkom ze są normalne & próba legalizacji wynaturzeń narzucanie abnormalnych zasad/kanonów doprowadziła do upadku stworca hashem stworzył 2 płci - każda z nich ma swoje obowiązki & przywileje - margines społeczny różnego rodzaju chorzy dewianci to błąd statystyczny który należy tolerować & współczuć - wmawianie chorym jednostkom ze są normalne & próba legalizacji wynaturzeń narzucanie abnormalnych zasad/kanonów doprowadziła do upadku cywilizacji.....oczywiście wiadomo kto za tym stoi & kto na tym korzysta...
and00
"aktualne dane... nie ma ani jednego kraju,... gdzie żony zarabiają tyle, co mężowie
Kulturowe postrzeganie mężczyzn jako żywicieli rodziny pozostaje faktem"
Wg tego to nie "postrzeganie" , tylko właśnie twarde dane, czyli realna prawda, tyło nie wygodna dla progresywnych i feministek
samsza
Damy nie chcą zachowywać cnoty czystości, bo religia mówi, że przez to są lepsze od tych rozwiązłych; ale będą zachowywać cnotę niewieścią aby broń boże żaden mężczyzna ich nie wykorzystał. Ok, spoko.
nonnn
niestety caly jezyk jest pelen niepoprawnych schematow gdyz gdyz te zwroty np "prosze Pani/prosze Pana" to sa mocno przestarzale i od razu zagladaja w majtki, maniera plci zostla wprowadzona w 16-17wieku jest wiele osobistosci 3ciej plci i osob nie odczuwajacej wiec nie mozna kategoryzowac gdyz jest to haniebne, do tej niestety caly jezyk jest pelen niepoprawnych schematow gdyz gdyz te zwroty np "prosze Pani/prosze Pana" to sa mocno przestarzale i od razu zagladaja w majtki, maniera plci zostla wprowadzona w 16-17wieku jest wiele osobistosci 3ciej plci i osob nie odczuwajacej wiec nie mozna kategoryzowac gdyz jest to haniebne, do tej hanby przyklada sie mocno kosciol niejako promujac matryce heteroseksualna i mocny podzial plci rowniez. podczas gdy plec jest bardziej na zwierzecym poziomie, jako istoty posiadajace wieksza swiadomosc nie potrzebujemy juz tak plci i schematow ograniczajacych.
ozz198
Dyskusja na ten temat to strata czasu i obrażanie się na rzeczywistość. Różnice w płciach były, są i będą, a kto tego nie akceptuje niech po prostu zamieszka z dala od cywilizacji i nie zawraca reszcie głowy.
kriso135
Do tej pory myślałem, że Bankier to poważny portal. Rozpowszechniając te lewackie bzdury zniżacie się do poziomu pudelka
demeryt_69
Szkoły miejscem utrwalania nierówności ekonomicznej płci - zdecydowana większość belfrów to kobiety!

300_pala
Faceci nie chcą pracować za psie pieniądze

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki