REKLAMA

Biały Dom ogłosił uwolnienie 50 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej

2021-11-23 14:39
publikacja
2021-11-23 14:39
Biały Dom ogłosił uwolnienie 50 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej
Biały Dom ogłosił uwolnienie 50 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej
fot. RachenStocker / / Shutterstock

Prezydent USA Joe Biden poinformował we wtorek, że udostępni 50 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej, by obniżyć ceny surowca. To efekt porozumienia z szeregiem innych krajów, w tym Chinami i Indiami, które mają zrobić to samo.


"Amerykańscy konsumenci odczuwają wpływ wyższych cen paliw na stacjach benzynowych i w ich rachunkach za ogrzewanie, podobnie jak amerykańskie firmy, ponieważ podaż ropy nie nadąża za popytem w czasie, gdy globalna gospodarka wychodzi z pandemii" - oznajmił Biały Dom.

Biały Dom podkreślił, że decyzja o zwolnieniu 50 mln z 600 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej jest efektem "tygodni konsultacji" z krajami na całym świecie i została podjęta równolegle z udostępnieniem rezerw przez innych największych konsumentów energii, w tym Chinami, Japonią, Indiami, Koreą Płd. i Wielką Brytanią.

Biały Dom zauważył, że same doniesienia o tych rozmowach przyczyniły się do 10-procentowej obniżki ceny surowca w ostatnim czasie.

W ramach decyzji 32 mln baryłek zostaną pożyczone firmom, które mają oddać rezerwie surowiec w nadchodzących latach, kiedy ceny ropy będą niższe. Pozostałe 18 mln zostanie uwolnione w wyniku przyspieszenia wcześniej autoryzowanej przez Kongres sprzedaży ropy naftowej.

Jak donosi "Fortune", ruch USA i pozostałych krajów może spotkać się z reakcją krajów OPEC+, największych producentów surowca, którzy mogą zrewidować swoje plany zwiększenia wydobycia ropy w przyszłym roku. Mimo presji ze strony Waszyngtonu i innych krajów, OPEC+ nie zwiększyły dotąd podaży ropy.

Wysokie ceny energii są jednym z największych źródeł podwyższonej inflacji w USA i - jak wskazują sondaże - przyczyniają się też do słabnących notowań prezydenta Bidena. Średnia cena galona benzyny w USA to obecnie 3,40 dolara i mimo że zaczęła spadać, jest o ponad 50 proc. wyższa niż wiosną 2020 r.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (11)

dodaj komentarz
wtomek
Grajkom na długich pozycjach pourywa za chwile paluszki. To nie ma znaczenia na ile tej ropy wystarczy, ma znaczenie fakt, że nie pozwolą cen dmuchać bezkarnie.
evandrew
Te 50 mln baryłek ropy naftowej, to tylko ok.17 dużych (400K ton) tankowców, dupy nie urywa. Joe you could try harder.
marekpoznan
Ropa WTI +2.48% dziś, brawo! Biden, dawaj więcej tej ropy z rezerw strategicznych, moje spółki paliwowe to lubią!
marxs
następni magicy po Sekcie PISnietych
marxs
50 mln baryłek ropy starczy na pół dnia światowego zapotrzebowania na ropę widać tam też rządzą Totalne Klapy z gościem ubranym w dwa lewe buty do tego różne
samsza
Przesiadka na hulajnogi zasilane wiatrem i słońcem.
Brawo!
the_mind_renewed
"Dziesiątki sklepów w okolicy San Francisco, apteki i inne grabione przez tłum łupieżców"
Wygląda że W tym roku "czarny piątek" rozpoczął się wcześniej z niesamowitymi promocjami wyprzedaży bez dotykowej. A "kupujący" tak się poświęcali że wybiegali z towarami na rękach nie czekając
"Dziesiątki sklepów w okolicy San Francisco, apteki i inne grabione przez tłum łupieżców"
Wygląda że W tym roku "czarny piątek" rozpoczął się wcześniej z niesamowitymi promocjami wyprzedaży bez dotykowej. A "kupujący" tak się poświęcali że wybiegali z towarami na rękach nie czekając na wolny wózek sklepowy. To jest poświęcenie. Ps. Wiadomy kolor skóry przypadkowy.
Gdzie nam do tego. Jesteśmy daleko za murzynami, i to doslownie.
marekpoznan
Policjanci klękają.
mooooo
Jaka jest różnica na tym konkretnym przykładzie??? Na Parkingu aut ciężarowych w Europie w nocy i nie tylko jest ,,,Cicho,, każdy lub prawie każdy używa ogrzewania postojowego w USA jest odwrotnie jest ogromny huk i tlukowisko silnika gdzie przeciętnie każdy silnik potrafi zeżreć 35 litorow albo i więcej paliwa przez Jaka jest różnica na tym konkretnym przykładzie??? Na Parkingu aut ciężarowych w Europie w nocy i nie tylko jest ,,,Cicho,, każdy lub prawie każdy używa ogrzewania postojowego w USA jest odwrotnie jest ogromny huk i tlukowisko silnika gdzie przeciętnie każdy silnik potrafi zeżreć 35 litorow albo i więcej paliwa przez jedną noc najprostszym sposobem w USA jest obniżenie paliwa aby więcej kotłowałai i smrodzili,, tu trzeba nauczyć ludzi ekonomi I oszczędności
the_mind_renewed
Stalin też dekretami rządził

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki