REKLAMA

Związkowcy i politycy nie odpuszczają emerytur stażowych

2021-07-26 14:15
publikacja
2021-07-26 14:15
Związkowcy i politycy nie odpuszczają emerytur stażowych
Związkowcy i politycy nie odpuszczają emerytur stażowych
fot. Jenoche / / Shutterstock

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Solidarność wraz z Lewicą i PSL-em apelują o wyjęcie z sejmowej zamrażarki projektu o emeryturach stażowych. Politycy chcą nadania mu numeru druku i włączenia go do porządku obrad. 

- Apeluję do prezydenta, prezesa Kaczyńskiego i premiera o jak najszybsze wprowadzenie emerytur stażowych. Proszę nie przygotowywać nowych projektów, bo są już gotowe co najmniej cztery: OPZZ-u, „Solidarności”, Lewicy i PSL-u – mówił w Sejmie wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin, cytowany na stronie OPZZ. 

W maju Andrzej Duda zapowiedział, że liczy na wprowadzenie emerytur stażowych do końca swojej kadencji (2025 rok). Pod projektem OPZZ w 2010 roku, który zakładał dodatkowe prawo do emerytury dla kobiet po przepracowaniu 35 lat i dla mężczyzn po 40 latach pracy, zebrano niemal 800 tys. podpisów. Posłowie wówczas projekt odrzucili, ale kolejni przedstawili swoje propozycje. 

W czerwcu podobny projekt zgłosiła również Solidarność. Pod pomysłem można nadal się podpisać, a związkowcy nie chcą odpuścić tematu.

"Emerytura stażowa to dodatkowa, nowa możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek po wykazaniu się okresem ubezpieczeniowym – 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet. Oznacza to, że jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek. Bo emerytura stażowa będzie prawem, a nie obowiązkiem" - podaje "S" na stronie internetowej poświęconej projektowi emeryturazastaz.pl. 

 WS

Źródło:
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
czarny_bambo
Czy na prawde komentarze nie poprawne politycznie musza byc usuwane?
428ustka
lepiej pracowac az do smierci albo rok na emeryturze i potem nich zus sobie zagarnie te pieniadze
kiniaa
Moim zdaniem myśląc jednak o takiej formie przejścia na emeryturę jeśli wszystko wypali, to warto też pomyśleć o PPK. Zawsze to dodatkowa kasa, która przyda się jeśli wcześniejsza forma świadczeń okaże się niższa niż człowiek zakładał
jpelerj
Normalnie, wraca przed każdymi wyborami, a potem do zamrażarki. Czyli wybory na jesieni.
3456
ludzie puknijcie się w łepetyne jak może ktoś komuś ustalać wiek emerytalny , przestajesz pracować kiedy chcesz , kto ma decydować o twoich pieniądzach ,emerytura wypłacana do wyczerpania środków , ,można przecież pracować do śmierci a składki w gotówce wezmą dzieci ,rodzina . /składki + stopa zwrotu z kapitału/
my_kroolik
Problem jest w tym, że ta emerytura będzie wynosiła 1000 zł. Ludzie będą podejmowali taką decyzję w wieku powiedzmy 60 lat, gdy będą zdrowi i zdolni do dalszego dorabiania. Tyle że w Polsce średni wiek życia, to około 85 lat, a po tej 70-ce już się trudno dorabia. Ludzie będą wegetowali wiele lat z głodowymi emeryturami nie starczającymi Problem jest w tym, że ta emerytura będzie wynosiła 1000 zł. Ludzie będą podejmowali taką decyzję w wieku powiedzmy 60 lat, gdy będą zdrowi i zdolni do dalszego dorabiania. Tyle że w Polsce średni wiek życia, to około 85 lat, a po tej 70-ce już się trudno dorabia. Ludzie będą wegetowali wiele lat z głodowymi emeryturami nie starczającymi na nic. Mnie osobiście zadziwia tak silne dążenie związków zawodowych, do ograniczenia liczby pracujących, a zatem ich własnych członków. Nie widzę w tym żądnego sensu.
3456
jakie emerytury - zasiłki rząd wypłaca , według swojego uznania , jaki kto zasłużony , -gdzie są indywidualne konta emerytalne / ale autentyczne nie wirtualne/ dobrowolność odkładania składek , wypracowany zysk z kapitału , umowa na piśmie o przystąpienie do systemu oszczędzania, możliwość wycofania ,środków ,zmiana funduszu , u jakie emerytury - zasiłki rząd wypłaca , według swojego uznania , jaki kto zasłużony , -gdzie są indywidualne konta emerytalne / ale autentyczne nie wirtualne/ dobrowolność odkładania składek , wypracowany zysk z kapitału , umowa na piśmie o przystąpienie do systemu oszczędzania, możliwość wycofania ,środków ,zmiana funduszu , u nas oprócz robotnika nikt nie odkłada składek na emeryture -emerytura z budżetu i pracuje w budżetówce ,więc co odkłada no nic to jest tylko księgowanie . jedno wielkie krętactwo i złodziejstwo , a co ze składkami rentowymi.
blesso
Tak działa system emerytalny. A działa juz 80 lat.
Nikt nie zagwarantuje pewności wypłaty emerytury w momencie nmp kupna akcji w rakcie bessy.
jarunia
ludzie otrzeźwiejcie w
w Polsce chce się podwyższyć wiek emerytalny nie po to by starsi pracowali, bo i tak nie pracują, chodzi o to by nie wypłacać wypracowanych emerytur
blesso
A zwiekszająca się ( do 2020 roku) - średnia długość życia?
W 1970 roku średnia długość życia kobiet to 74 lata a dla mężczyzn 66 lat.
W 2018 to 82 lat a i 74 lata ( i to dane dla " noworodka" a nie osoby przed 60tką).

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki