REKLAMA
WAŻNE

Związek apeluje: ZUS blisko zapaści. "Polski ład" ciężarem dla pracowników

2022-01-18 12:18
publikacja
2022-01-18 12:18
Związek apeluje: ZUS blisko zapaści. "Polski ład" ciężarem dla pracowników
Związek apeluje: ZUS blisko zapaści. "Polski ład" ciężarem dla pracowników
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FotoNews

Ze zdumieniem wysłuchaliśmy konferencji prasowej z udziałem prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudy Uścińskiej. Z jej słów wynikało, że w ZUS-ie nie ma żadnych problemów, a kolejne obszary działań przejmowane przez zakład są wdrażane wzorcowo. Niestety fakty odbiegają od deklaracji pani prezes. Z informacji, jakie otrzymujemy od pracowników ZUS-u, wynika, że system jest na granicy załamania i pracownicy nie są w stanie podołać nakładanym na nich obowiązkom - apeluje Związkowa Alternatywa.

"Polski ład" jest olbrzymim ciężarem dla pracowników ZUS-u. Część przepisów związanych ze świadczeniami emerytalnymi i składkami zdrowotnymi jest niejasna, a wielu ekspertów ma wątpliwości, czy rozporządzenie przyjęte przez rząd kilka dni temu ma obowiązującą moc prawną. Ponadto pracownicy zatrudnieni w Salach Obsługi Klienta i w Centrum Obsługi Telefonicznej są niewystarczająco przeszkoleni do odpowiedzi na zapytania klientów związane z rozwiązaniami zawartymi w "Polskim ładzie". Szkolenia są prowadzone tylko online w formie prezentacji. Nie ma szczegółowych wyjaśnień ani przykładów i nie wiadomo, do kogo iść, aby poznać szczegóły. Na dodatek pracownicy często nie są w stanie brać w nich udziału, bo otrzymują w tym samym czasie inne obowiązki. Pracownicy Sal Obsługi Klienta muszą w tym samym czasie obsługiwać klientów w urzędzie, e-wizyty, maile i infolinię. Część z nich jest zmuszana do nadgodzin. Inni poświęcają swój prywatny czas w domu, aby się doszkolić, za co się nie otrzymują dodatkowych wynagrodzeń.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-lineWiele jednostek ZUS jest przepełnionych, klienci są stłoczeni w sali, nie zachowują reżimu sanitarnego, nie noszą maseczek, nie zachowują odstępu. Często pracownicy mają wpuszczać do placówek wszystkich klientów, bez limitów, co tym bardziej naraża ich na zakażenie koronawirusem.

Organizacja pracy jest fatalna i władze zakładu nie panują nad tym, co się dzieje. Na dodatek liczba oczekujących przekracza możliwości pracowników, których jest zdecydowanie za mało. Klienci zasypują telefonami wszystkie jednostki zakładu, pytając nie tylko o "Polski ład", ale też choćby o dofinansowania do gazu.

Jednocześnie od początku roku ZUS przejął obsługę programu "Rodzina 500+". Prezes Uścińska deklarowała, że za jego funkcjonowanie będzie odpowiadać 50 osób, ale w praktyce pracują przy nim tysiące ludzi.

Mimo wzrostu zakresu obowiązków wynagrodzenia pracowników ZUS-u są bardzo niskie i zakład nie przewiduje żadnych dodatkowych środków na pensje. W tej sytuacji apelujemy do rządu o natychmiastową interwencję. Zapaść ZUS-u już teraz uderza w pracowników zakładu, a bez szybkich zmian wkrótce uderzy w całe społeczeństwo.

Alarm! Z informacji, jakie otrzymujemy od pracowników ZUS, wynika, że system jest na granicy załamania i pracownicy nie...

Posted by Związkowa Alternatywa on Monday, January 17, 2022
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (40)

dodaj komentarz
demeryt_69
Według oświadczenie rzecznika prasowego ZUS z 2 lutego 2010 r. budowa Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS w latach 1997-2010 kosztowała około 3 mld zł.

Z kolei według danych NASA, całkowity koszt programu wysłania sondy kosmicznej New Horizons w celu zbadania Plutona kosztował około $700 mln. W przeliczeniu zgodnie
Według oświadczenie rzecznika prasowego ZUS z 2 lutego 2010 r. budowa Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS w latach 1997-2010 kosztowała około 3 mld zł.

Z kolei według danych NASA, całkowity koszt programu wysłania sondy kosmicznej New Horizons w celu zbadania Plutona kosztował około $700 mln. W przeliczeniu zgodnie z kursem z 2. lutego 2010 r. (średni kurs NBP na parze USD/PLN wynosił 2,8787) było to nieco 2 mld zł, a więc o 1/3 mniej niż koszt komputeryzacji ZUS.

demeryt_69
Kontrakt na 'komputeryzację' ZUS otrzymała firma Prokom Ryszarda Krauze, osobnika o wręcz niezwykłych umiejętnościach wyciągania kasy z budżetu Państwa. Jego firma uzyskała również kontrakt na komputeryzację Poczty Polskiej.

Takich przewałów nie było nawet na Ukrainie!
demeryt_69
Czy ZUS wypłaca emerytury kapelanom wojskowym i więziennym? Bo pensje płacą im MinObrons i MinSprawyWewnętrzne - cyrk jakiego nie widzieli nigdzie indziej :)
fakt2
Jak zlikwidują ZUS to wszyscy, którym podwinie się noga i nie będą mieli pieniędzy na życie polecą do GOPSów. GOPS nie ma drukarki kasy. Trzeba będzie płacić większe podatki i taki będzie z tego zysk.
jasiek2017
ZUS powinien być zlikwidowany.
iluminata
Zlikwidują w swoim czasie i uciekną z kasą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomitomi
zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków ! ! !
xiven
dajcie zusowi ulgę, zatrudniajcie w szarej strefie, nie spamujcie ich dokumentacją, niech sobie odpoczną!
szprotkafinansjery
Przecież pracownicy ZUS nigdzie nie odejdą, bo nic nie umieją - chyba, że na bezrobocie. Mogą sobie apelować i straszyć do woli.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki